Zasady tenisa w 5 minut

Dzisiaj szybki wpis dla osób, które nie znają, a chciałyby poznać zasady gry w tenisa, w przeciągu 5 najbliższych minut. Tenis to sport rozgrywany przez dwóch lub czterech zawodników, często wybierany przez osoby lubiące gry indywidualne lub osoby wolące niekontaktowe ich formy. Sport ten rządzi się określonymi zasadami, z pozoru skomplikowanymi dla niewtajemniczonych, a w rzeczywistości – prostymi do przyswojenia. Jakie są najważniejsze reguły gry w tenisa. 

Punkty, gem i set, czyli podstawowe pojęcia w tenisie 

Każdy mecz tenisa opiera się o punkty, gemy i sety. Z punktów składa się każdy gem, natomiast z gemów każdy set.    Ilość tych ostatnich w całym meczu zależy od rodzaju turnieju i płci zawodników. Najczęściej walka trwa do chwili, gdy jeden z tenisistów bądź ich para wygra dwa lub trzy sety. Grę do trzech wygranych setów prowadzi się w większości wypadków, gdy mamy do czynienia z turniejami Wielkiego Szlema (najbardziej prestiżowe) w kategorii męskiej. 

Zdobywanie punktów w gemie 

Gracz zdobywa punkty w sytuacji, gdy wygra wymianę z przeciwnikiem, tj. kiedy przeciwnik nie odbierze prawidłowo piłki, trafi nią w siatkę, nie zdąży przebić jej na drugą stronę kortu przed dwoma odbiciami o ziemię, dotknie intencjonalnie piłkę dwa razy swoją rakietą, bądź tuż po serwisie przed jej odbiciem o nawierzchnię (inaczej odbierający mógłby stanąć pod siatką i kończyć wszystkie serwisy wolejem). Po pierwszej wygranej wymianie tenisista otrzymuje 15 punktów, po drugiej – 30 punktów, natomiast po trzeciej – 40 punktów. Zdobycie kolejnego punktu daje zawodnikowi zwycięstwo w gemie, które zapisuje na swoim koncie. Jeżeli tenisiści remisują ze sobą, mając po 40 punktów – wygraną gema zapewnią jednemu z nich jedynie 2 punkty przewagi (w grze podwójnej 2 vs 2 często mamy do czynienia z punktem decydującym). 

Ilość gemów, a wygrana seta 

W standardowej rozgrywce seta gra się do 6 wygranych gemów, przy maksymalnie 4 gemach, w których zwyciężył przeciwnik. W wielu turniejach wygranie dwóch  setów jest równoznaczne ze zwycięstwem w całym spotkaniu. Są jednak pewne wyjątki (np. wspomniane turnieje Wielkiego Szlema). Wracając jednak do pojęcia seta:  chwili, gdy wynik w gemach wynosi 5:5, rozgrywka może zakończyć się ostatecznym wynikiem 7:5 dla jednego z graczy. Jeżeli jednak zawodnicy zremisują wynosi 6:6, konieczne będzie rozegranie tzw. tie-breaku. 

Wyjątkiem są ponownie niektóre turnieje Wielkiego Szlema (np. Wimbledon), gdzie do wygranej w secie konieczne jest zachowanie dwugemowej przewagi nad oponentem. Powoli jednak odchodzi się od tego rozwiązania, że względu na przedłużające się mecze- najdłuższy z nich trwał 3 dni! Łap mój film na ten temat TUTAJ

Wróćmy jednak do tie-breaka i tego co dzieje się w zwykłym meczu. Jest to tak zwane przełamanie remisu, decydujące o zwycięstwie jednego z zawodników w danym secie. W tie-breaku zdobywa się pojedyncze punkty liczone w sposób tradycyjny, aż do momentu zdobycia przez jednego z rywali 7 z nich. Niezbędne jest także zachowanie przynajmniej dwupunktowej przewagi, podobnie jak w zwykłym gemie Wygranie tie-break’a jest jednoznaczne ze zwyciężeniem seta. 

Dodatkowe zasady przy tie-breaku: 

– serwujący zmienia się po pierwszym punkcie i następnie co dwa punkty (podobnie jak z zamianami stron po gemach) 

– zamiana stron następuje co 6 punktów (np. Przy wyniku 3:3; 4:2; 6:6…)  

Najważniejsze zasady rozgrywki w tenisie 

Początek gry to serwis, czyli uderzenie piłki wprowadzające ją do rozgrywki. W czasie jednego gema serwuje wyłącznie jeden gracz, którego celem jest umieszczenie piłki w przeciwległym polu serwisowym przeciwnika. Zawodnik serwujący musi znajdować się poza granicami kortu, tj. nie może nawet dotykać stopami linii. Zawodnik ma do dyspozycji dwie próby serwisowe. W kolejnym gemie przypada kolej drugiego zawodnika. Aż do końca seta, zawodnicy wymieniają się serwując naprzemiennie w następujących po sobie gemach. 

Zamiana stron zawodników ma miejsce po pierwszym gemie każdego seta i następnie co dwa gemy,  aż do końca danego seta. Po dobrym serwisie, wymiana piłki tewa do chwili otrzymania punktu przez  jednego z graczy lub przerwania przez sędziego. Jeśli zawodnik serwujący jest o jedną piłkę od przegrania gema, ma miejsce tzw. break point, czyli po Polsku przełamanie. Każdy tenisista może dwukrotnie próbować wykonać serwis; jeśli obie próby skończą się niepowodzeniem – punkt otrzymuje przeciwnik. Osoba serwująca musi stosować się do reguł wyznaczających między innymi jej pozycję na korcie. Pozycja zawodnika odbierającego piłkę na polu gry jest natomiast dowolna. 

Różnice między singlem, a deblem 

Rozgrywka deblowa rządzi się niemal takimi samymi prawami, jak w przypadku gry singlowej. Warto wiedzieć jednak o pewnych regułach, które są stosowane na niektórych turniejach. Przede wszystkim w deblu tenisiści korzystają z większego pola do gry zwanego korytarzem deblowym znajdującym się po bokach kortu. Zawodnicy serwują naprzemiennie – najpierw jeden gracz z pary rozpoczynające spotkanie, następnie jeden z przeciwników; w trzecim gemie serwuje drugi tenisista z pary rozpoczynającej, w czwartym natomiast – ostatni z drugiej.

Kolejną różnicą jest zastąpienie trzeciego seta tzw. super tie-breakiem. Polega on na rozegraniu klasycznego tie breaka przy remisie setów 1:1, przy czym gra się do 10 punktów zamiast 7, zachowując różnicę 2 punktów przewagi do wygranej, co ma zstąpić trzeciego seta. W deblu zazwyczaj nie gra się na przewagi w gemach. Możliwe jest zwycięstwo pary, która przy stanie 40:40 i wygra kolejną piłkę decydującą. 

Niezależnie, czy planujemy zacząć grać w tenisa, czy jedynie oglądamy rozgrywki w telewizji, dobrze jest znać podstawowe zasady. Dzięki temu bez trudu będziemy w stanie rozpocząć rywalizację na korcie oraz będziemy w stanie śledzić zmagania profesjonalistów. 

Koniecznie odwiedź nasze kanały społecznościowe:

Add Comment

 

Najnowsze filmy:


Subskrybuj kanał, aby nie przegapić najnowszych odcinków