Jak dobrać rozmiar rączki w rakiecie tenisowej?

Właściwie dobrana rakieta tenisowa ma ogromny wpływ między innymi na komfort gry. Jednym z najważniejszych parametrów, jaki trzeba brać pod uwagę wybierając rakietę, jest rozmiar rączki. Jest to “uchwyt”, który gracz trzyma w swojej dłoni podczas gry. Informacja o rozmiarze znajduje się najczęściej na stopce rakiety.

Wielkość rączki ma ogromne znacznie i nie chodzi tu o efekty w grze. Musi być ona dopasowana do wielkości dłoni gracza, gdyż daje to gwarancję, że podczas gry chwyt będzie pewny, a cała rakieta będzie odpowiednio leżała, co pozwoli nie tylko na pewniejsze uderzenia, ale także sprawi, że nadgarstek będzie odciążony co minimalizuje ryzyko kontuzji. 

Oznaczenia rozmiarów rączek rakiet tenisowych 

Rozmiary rączek rakiet tenisowych oznacza się przy wykorzystaniu systemów amerykańskiego oraz europejskiego: 

Oznaczenie europejskie Oznaczenie amerykańskie Obwód w cm 
L0 10 
L1 4 1/8 10,4 
L2 4 1/4 10,8 
L3 4 3/8 11 
L4 4 1/2 11,4 
L5 4 5/8 11,8 
Najczęściej spotykane oznaczenia rączek rakiet tenisowych

W przypadku mężczyzn (w dużym uproszczeniu) najczęściej pasującym rozmiarem jest L3, a w przypadku kobiet – L2. Jest to jednak uogólnienie, dlatego przed zakupem rakiety trzeba dokładnie sprawdzić, jaki rozmiar rączki będzie odpowiedni. 

W jaki sposób dopasować wielkość rączki do dłoni? 

Istnieje kilka skutecznych sposobów na to, w jaki sposób dobrać rakietę, która idealnie będzie pasowała do dłoni gracza. Pierwszym z nich jest pomiar dłoni wykonywany bez użycia rakiety. Konieczne jest posiadanie jedynie miarki lub linijki. Pomiaru można dokonać zarówno na lewej, jak i na prawej dłoni, w zależności od tego, którą z nich będziemy grać. Aby dokonać pomiaru konieczne jest rozłożenie dłoni i umieszczenie przyrządu pomiarowego po wewnętrznej jej stronie. Trzeba zmierzyć odległość od środka dłoni do czubka palca serdecznego. Otrzymany w centymetrach wynik należy porównać z oznaczeniami przedstawiony w tabeli powyżej.

Metoda z linijką (obrazek: Head.com)

W przypadku, gdy wynik mieści się między dwoma rozmiarami, generalnie lepiej jest wybierać ten mniejszy, gdyż w przypadku, gdy rączka okaże się nieco za wąska można zwiększyć jej obwód przy pomocy owijki zewnętrznej. 

Złap za rakietę w sklepie 

Innym sposobem, jaki można łatwo i szybko wykorzystać będąc już w sklepie, jest chwycenie rakiety ręką grającą. W momencie, gdy dłoń zaciśnie się na rączce między końcówką palców a dłonią powstanie szczelina. Należy włożyć w nią palec wskazujący drugiej ręki. Jeśli zmieści się on tam bez problemu i będzie dobrze dopasowana, to oznacza to, że rozmiar jest właściwie dobrany.

Metoda doboru rakiety z wykorzystaniem palca wskazującego ( obrazek: PDHSports)

Jeśli jednak między palcami a dłonią widoczna jest przestrzeń, rączka jest prawdopodobnie zbyt duża w stosunku do rozmiaru dłoni. W innym wypadku, jeśli palec wskazujący drugiej dłoni nie mieści się w szczelinie, to mamy do czynienia z rączką zbyt małą. Ten sposób sprawdza się, zwłaszcza gdy dokonujemy zakupu w sklepie stacjonarnym i mamy możliwość przetestowania kilku rakiet o różnych rozmiarach. Dla jasności zaznaczę tylko, że rakiety dla dorosłych mają długość 27 cali. Czasem początkujący są w stanie dobrze dobrać rozmiar rączki, ale wychodzą ze sklepu z rakietami dla juniorów. 

Metoda dla totalnych leniuchów 

Specjalnie dla totalnych leniuchów, istnieje także trzecia metoda, która pozwala na dobór rączki rakiety w zależności od wzrostu. W tym przypadku pod uwagę bierze się wzrost zawodnika liczony w cm i interpretuje na podstawie poniższej tabeli: 

Wzrost zawodnika  Rozmiar rączki 
Poniżej 145 cm (dzieci) L0 
145-155 cm L1 
155-168 cm L2 
168-188 cm L3 
188-205 cm L4 
powyżej 205 cm L5 
Metoda doboru rączki na leniucha – unikaj jeśli możesz!

Sposób ten bazuje na zależności mówiącej o tym, że im wyższa osoba, tym większe dłonie posiada. Nie zawsze jest to jednak prawdą, dlatego oprócz sugerowania się powyższą tabelą warto przeprowadzić także dodatkowe pomiary wykorzystując którąś z opisanych metod. Pozwoli to na dopasowanie idealnej rakiety, która będzie doskonale leżała w dłoni.

Dzięki temu gra nie tylko będzie zdecydowanie przyjemniejsza oraz komfortowa, ale także ograniczone zostanie ryzyko poważnych kontuzji związanych z urazem nadgarstka. Rakiety ze źle dobraną rączką wymagają więcej siły od grającego, aby zapewnić mocny i pewny chwyt. Ciągłe zwiększone napięcie mięśni przedramienia spowodowane tym faktem może również prowadzić w dłuższym czasie do kontuzji. Poza tym, przypadku niecelnych trafień w piłkę (poza tzw. “sweet spot”), będzie ona obracać się w dłoni “automatycznie” przesuwając chwyt. Ten sposób polecany jest do stosowania w ostateczności, wówczas, kiedy nie mamy możliwości skorzystania z pozostałych. 

Koniecznie odwiedź nasze kanały społecznościowe:

Add Comment

 

Najnowsze filmy:


Subskrybuj kanał, aby nie przegapić najnowszych odcinków