Ćwiczenia na celność forhendu i bekhendu

Celność uderzeń z końca kortu można wytrenować poprzez stosowanie odpowiednich ćwiczeń. Pozwolą one nie tylko na poprawę precyzji, ale i na zwiększenie regularności uderzenia. Jakie ćwiczenia na celność warto stosować? Dlaczego zawsze należy zwracać uwagę na technikę?  

Ćwiczenia na celność forhendu i bekhendu – rekomendacje  

Ćwiczenia na celność można wykonywać bezpośrednio na korcie lub na ścianie tenisowej. Technikę połączoną z celnością uderzeń warto poćwiczyć na ściance, jednak, należy pamiętać, że gra na niej nie będzie w 100% przekładać na mecze, ze względu na przewidywalność kierunku, szybkości i rotacji piłki.  Niemniej jest ona potężnym narzędziem, które pozwoli Ci zrozumieć jak poszczególne ruchy wpływają na różne parametry piłki oraz jej zachowanie 

1. Koperta 

Jedno z najbardziej podstawowych, jednakże skutecznychćwiczeń tenisowych. Na korcie znajduje się trzech zawodników, przy czym dwóch po jednej stronie gra wyłącznie po linii, osoba stojąca na przeciwko stosuje uderzenia forhendem oraz bekhendem po krosie (po przekątnej kortu). W wersji trudniejszej samotny zawodnik używa wyłącznie forhendu oraz korzysta z odwróconego forhendu zamiast bekhendu. Każda osoba znajdująca się na pozycji trzeciego zawodnika powinna odbijać piłki coraz najszybciej, starając się zachować celność. 

Ćwiczenie uczy zachowania celności w sytuacji pod presją, która wymaga od nas dobrej pracy nóg, a nie jednokrotnie zagrań w biegu. Dla zwiększenia poziomu trudności, ćwiczenie możesz wykonywać w 2 osoby. Wówczas jedna z nich gra wyłącznie zagrania po krosie, druga po linii. Po kilku minutach następuje zamiana ról. 

2. Snajper  

Jedno z najczęściej stosowanych ćwiczeń w celu poprawy celności zagrań po krosie, lekko zmodyfikowane. Dwoje zawodników ustawia się w okolicy forhendowego narożnika kortu tenisowego. Każdy z graczy powinien postawić jakiś obiekt (najlepiej plecak/torbę na rakiety) w odległości około metra do wewnątrz kortu od linii końcowej oraz bocznej. Ćwiczenie rozpoczyna się od podania z dołu. Zawodnicy odbijają naprzemiennie piłkę po krosie. Wygrywa ten, który pierwszy trafi w cel określoną ilość razy na stronie przeciwnika. Drugim sposobem na zdobycie punktu jest zmuszenie przeciwnika do wdepnięcia w cel po swojej stronie kortu. Można to uzyskać grając krótsze piłki skierowane w okolicę obiektu. 

W celu utrudnienia rozgrywki, używaj butelek po wodzie albo puszek po piłkach. Jeśli ćwiczenie sprawia Ci duży problem, to wyznacz pewien niewielki obszar kortu, którego trafienie będzie premiowane punktem. Jeśli nie czujesz się komfortowo z różnymi przedmiotami leżącymi na korcie w obawie o kontuzję, to korzystaj z płaskich markerów (typu linie), którymi wyznaczysz obszar gry. Aby nie zapomnieć o realizmie meczowym, koniecznie wracaj w okolice środka kortu po każdym zagraniu. Część mniej doświadczonych graczy będzie stać w okolicy celu w oczekiwaniu na piłkę, pamiętaj więc aby nie wpaść w tę pułapkę. 

3. Korytarz  

Ćwiczenie stosowane przez trenerów niezależnie od stopnia zaawansowania zawodników. Trenujący mają za zadanie wykorzystać korytarz deblowy, aby poprawić celność uderzeń. Chodzi w nim o to, aby trafić piłkę do wewnątrz w/w korytarza określoną ilość razy (np. 10). Ćwiczenie jest dość trudne, ponieważ korytarz deblowy jest bardzo wąski, ale przekłada się bardzo pozytywnie na trening celności i pomaga skupić się na zadaniu. 

Zawodnicy grają z głębi kortu lub nieco bliżej siatki, w zależności od stopnia zaawansowania. Istnieją dwie wersje tego ćwiczenia. W pierwszej z nich jeden z zawodników odbija wyłącznie forhendem, drugi zaś bekhendem. W drugiej obydwoje używają tego samego uderzenia. Na jednym korcie jednocześnie mogą ćwiczyć cztery osoby, wygrywa para, która w ciągu 3-5 minut zdobędzie więcej punktów, bądź uzyska ustaloną liczbę punktów. Ciekawym patentem jest również połączenie regularności z celnością. Wygrywa ten gracz, który umieści piłkę w polu deblowym najwięcej razy pod rząd. 

4. Cztery strony świata 

Kolejne ćwiczenie można wykonać zarówno podczas trwania wymiany, jak i korzystając z kosza trenerskiego. Zadaniem zawodnika jest zagrać piłkę we wszystkie „cztery strony świata” kortu tenisowego, tzn.  północ (obszar blisko linii końcowej), południe (pole serwisowe), wschód (pole deblowe po prawej) i zachód (pole deblowe po lewej). W innym wariancie tego ćwiczenia to twój przeciwnik krzyczy, gdzie masz zagrać na chwilę przed trafieniem piłki. 

5.  Zmiana kierunku 

Na początku należy wyznaczyć niewielkie miejsca w narożnikach. Następnie zawodnik lub trener nagrywa dwie piłki, a odbijający musi trafić je dwa razy forhendem po krosie, a potem 2 piłki forhendem po linii, starając się zmieścić je w określonym obszarze. Analogicznie ćwiczenie można wykonywać z bekhendem. 

6. Simon mówi… 

Jeśli chodzi o trening celności na ścianie, jest on nieco inny, ale warto w ten sposób trenować jako uzupełnienie pracy na korcie. Za pomocą taśmy klejącej (najlepiej jaskrawego koloru), wyznacz 3 kwadraty na jej powierzchni. Jeden na środku, drugi po lewej stronie i trzeci po prawej. Następnie wybierz w swojej głowie jeden z kierunków, np. Środek i graj do momentu trafienia. Następnie spróbuj trafić w kwadrat po prawej stronie. Jeśli się uda, to w kwadrat po lewej. Dla bardziej wprawionych graczy można to ćwiczenie nieco utrudnić i zamienić w coś co znane jest pod nazwą “Simon mówi…” Wybierz ponownie jeden z kierunków (np. lewo). Jeśli trafisz, to dodajesz kolejny kierunek (prawo). Chodzi o to, aby wykonać sekwencję zagrań pod rząd. Jeśli uda Ci się trafić najpierw w lewy kwadrat a potem w prawy, to dokładasz kolejny wybrany kierunek, próbując zbudować możliwie najdłuższą wymianę celnych trafień. 

Czy da się wyćwiczyć celność forhendu i bekhendu? 

Niektóre osoby już na pierwszych treningach tenisa zaczynają grać celnie, odbijając piłkę dowolnym sposobem. Jednak istotne staje się, aby każdy ruch wykonywać poprawnie pod względem technicznym. Celność uderzeń z końca kortu można wyćwiczyć i polepszyć swoje rezultaty, a to za sprawą regularnych i świadomych treningów.  

Należy pamiętać, że w celu opanowania celności należy trenować przede wszystkim na korcie. Trening na ścianie jest wsparciem przy opanowywaniu pracy nóg czy techniki uderzeń. Aby dobrze rozgrywać i poprawić celność forhendu oraz bekhendu, konieczne jest stosowanie ćwiczeń wspomagających oba rodzaje uderzenia. 

Koniecznie odwiedź nasze kanały społecznościowe:

Add Comment

 

Najnowsze filmy:


Subskrybuj kanał, aby nie przegapić najnowszych odcinków