TOP 6 najszybszych serwisów świata

W tym krótkim wpisie skupimy się na przedstawieniu sześciu najszybszych serwisów w tenisie wraz z przykładami wideo, na których bazie można porównać technikę poszczególnych zawodników. Postaraj się wyłapać (o ile to możliwe przy takich prędkościach), jakie cechy wspólne charakterystyczne są dla nich wszystkich. Podziel się przemyśleniami w komentarzu.

6. Milos Raonic – 249.4 km/h

Szóste miejsce w rankingu najszybszych męskich serwisów tenisowych, należy do dwóch zawodników. Pierwszym z nich jest kanadyjski tenisista, Milos Raonic, którego najszybsze podanie zostało zarejestrowane podczas turnieju SAP Open 2012, w kategorii indywidualnej.

Raonic mierzy 196 cm, przy wadze 98 kg. Jest praworęczny i posługuje się oburęcznym bekhendem. Status profesjonalisty zyskał w 2008 roku.

6. Andy Roddick – 249.4 km/h

Drugim zawodnikiem, który w rankingu najszybszych serwisów, znajduje się na szóstym miejscu, jest Amerykanin, legendarny zawodnik – Andy Roddick. Podanie zostało zarejestrowane podczas turnieju o Puchar Davisa w roku 2004. Mierzący zaledwie 187 cm tenisista to najniższy z uczestników tego zestawienia.

Roddick waży 88 kg, status profesjonalisty zyskał w 2000 roku. Jest praworęczny i podobnie, jak jego poprzednik, posługuje się oburęcznym bekhendem. Zakończył karierę sportową w 2012 roku. Wideo nie jest najlepszej jakości, ale na innych portalach można bez problemu znaleźć nagrania serwisu w zwolnionym tempie.

5. Jerzy Janowicz – 251.0 km/h

Do historycznego serwisu doszło podczas zawodów Pekao Szczecin Open 2021, w kategorii indywidualnej. Niestety serwis nie został zarejestrowany przez oficjalny system ATP. Jerzy Janowicz to polski zawodnik, którego oficjalna kariera sportowa rozpoczęła się w 2004 roku, gdy miał zaledwie 14 lat i wziął udział w turnieju “Masters”.

Od 2007 roku ma status profesjonalnego zawodnika. Janowicz był pierwszym polskim półfinalistą turnieju wielkoszlemowego w grze pojedynczej (Wimbledon 2013). Mierzy 204 cm wzrostu, przy masie ciała 94 kg, a przy tym jest praworęczny. Najwyżej klasyfikowany jako 14 rakieta świata.

4. Ivo Karlović – 251.0 km/h

Ivo Karlović wraz z Jerzym Janowiczem zajmują wspólnie czwarte i trzecie miejsce w rankingu najszybszych męskich serwisów. Swój własny rekord zawodnik osiągnął podczas turnieju o Puchar Davisa 2011, w formule deblowej.

Ivo Karlović to chorwacki tenisista, reprezentujący swój kraj w Pucharze Davisa, a także podczas olimpiady w 2004 roku. Mierzy 211 cm, przy wadze 104 kg. Jego styl gry opiera się na dominacji serwisem i kończenia akcji wolejem (serw i wolej). Status profesjonalnego gracza posiada od 2000 roku.

3. John Isner – 253.0 km/h

Na miejscu trzecim, wśród najszybszych serwisów w historii tenisa, uplasował się amerykański zawodnik, John Isner, zagraniem o prędkości 253.0 km/h, które zostało zarejestrowane przez oficjalny system ATP. Serwis miał miejsce podczas turnieju o Puchar Davisa 2016, w singlu.

Za największe osiągnięcie Isnera, uznaje się zdobycie Pucharu Hopmana z 2011 roku. Zawodnik mierzy 208 cm, przy wadze 108 kg. Jest praworęczny, a przy tym posługuje się oburęcznym bekhendem. Status profesjonalisty posiada od 2007 roku.

2. Albano Olivetti – 257.5 km/h

Od kilku lat, drugie miejsce w rankingu najszybszych męskich serwisów, należy do francuskiego tenisisty, Albano Olivetti. Do rekordu doszło podczas zawodów Trofeo Lame Perrel–Faip 2012, w singlu. Serwis nie został zarejestrowany przez oficjalny system ATP, jednak osiągnięta przez Olivettiego prędkość 257.5 km/h, zapewniła przewagę 4.5 km/h, w porównaniu do trzeciego miejsca w tym zestawieniu.

Albano Olivetti mierzy 203 cm, a jego masa to 104 kg, Jest praworęczny i posługuje się jednoręcznym bekhendem. Status profesjonalisty zdobył w 2010 roku. Jako, że nie mamy dostępu do nagrania z turnieju gdzie doszło do ustanowienia osobistego rekordu, wrzucam inny serwis.

1. Sam Groth – 263.0 km/h

Światowy rekord, chociaż nieuwieczniony przez oficjalny system ATP, należy do australijskiego zawodnika, Sama Grotha. Szybkość historycznego zagrania, to aż 263.0 km/h, a zatem o 5.5 km/h więcej, niż w przypadku Olivettiego. Do serwisu doszło podczas zawodów Busan Open Challenger 2012, w rozgrywkach singlowych.

Sam Groth mierzy 193 cm wzrostu, przy wadze 100 kg. Reprezentował Australię w Pucharze Davisa, a przy tym był zawodnikiem olimpijskim w Rio de Janeiro w 2016 roku. Jest praworęczny i posługuje się jednoręcznym bekhendem. Tytuł profesjonalisty zdobył w 2006 roku, a w 2018 podjął decyzję o zakończeniu kariery.

Koniecznie odwiedź nasze kanały społecznościowe:

Add Comment

pozxto