Smart korty tenisowe – czym są i jak działają

Początkowo technologie wykorzystywane na inteligentnych kortach tenisowych były tworzone w celu ułatwienia i usprawnienia sędziowania meczów. Z czasem coraz częściej zaczęto po nie sięgać także podczas treningów. Obecnie jest to prężnie rozwijająca się dziedzina, a na rynku mamy do czynienia z coraz większą liczbą dostępnych systemów i rozwiązań.

Inteligentny kort – czym jest?

Za inteligentny kort tenisowy możemy uznać taki kort, na którym znajdują się zainstalowane przenośne lub stałe technologie umożliwiające śledzenie gry lub treningu. Co więcej muszą one zostać zamontowane w taki sposób, aby nie zakłócać ruchów sportowców i nie przeszkadzać w prowadzeniu rozgrywki.

Możemy wyróżnić technologie wykorzystywane do lepszego sędziowania meczu oraz treningów, które gromadzą cenne dane, które następnie można wykorzystać w poprawie do poprawy gry albo identyfikacji schematów. Na rynku znajdziemy również technologie, które na korcie montowane są na stałe, jak również przenośne rozwiązania, dostępne dla klienta detalicznego takiego jak Ty, czy ja.

Foxtenn Technologies – sędziowanie meczów

Jest to dość nowy system monitorowania kortu, ponieważ startup odpowiedzialny za jego opracowanie został założony w 2012 roku w Barcelonie.

Składa się z 40 szybkich kamer i 10 laserów, które są rozmieszczone wokół kortu. W przeciwieństwie do innych technologii, tj. Hawkeye, cały system zlokalizowany jest na poziomie gruntu, na końcu linii kortu. Dzięki temu niebezpieczeństwo zasłonięcia piłki jest bardzo niskie. Co więcej użyte w nim kamery są w stanie rejestrować obraz z prędkością 2500 klatek na sekundę, umożliwiając tym samym bardzo dokładne oszacowanie, w którym miejscu wylądowała piłka.

Dzięki uzyskaniu certyfikatu i zatwierdzeniu go przez główne organizacje tenisowe Foxtenn ma szansę pojawiać się na większej ilości dużych tenisowych imprez. Warto obserwować ten projekt.

PlaySight Interactive – zaplecze szkoleniowe

PlaySight jest systemem wyposażonym w sztuczną inteligencję. Podobnie jak w przypadku FlightScope, wykorzystana w nim technologia była opracowywana dla celów wojskowych. Sam system pierwotnie został stworzony dla tenisistów w celu umożliwienia im szybszej poprawy gry, ale z czasem znalazł zastosowanie w ponad 25 różnych dyscyplinach sportowych.

System składa się z kamer, wizji komputerowej i AI. Na kortach wyposażonych w Smart Court Pro znajduje się do 10 zsynchronizowanych kamer, które pozwalają na wielokątowe oglądanie danej sytuacji zarówno w czasie rzeczywistym jak również po zakończeniu rozgrywki. Zawodnicy mogą również zalogować się do systemu, który oprócz śledzenia gry lub treningu umożliwia im tworzenie ćwiczeń.

System pozwala także na pauzowanie materiałów wideo w dowolnym momencie oraz daje nam dostęp do bardzo dokładnych statystyk i analiz z meczu lub treningu.

Jego kolejną zaletą jest to, że zawodnicy mogą samodzielnie tworzyć materiały wideo z najważniejszymi zagraniami, tworząc swoje “highlighs’ty” i wysyłać je bezpośrednio do trenerów lub znajomych. PlaySight pozwala także na przesyłanie filmów, które nie zostały nagrane w tej technologii. Warto także wspomnieć, że system zyskał aprobatę Międzynarodowej Federacji Tenisowej.

Eyes3 – przenośny system do monitorowania rozgrywki

Jest to przenośny system, który zastosowanie znalazł głównie w sędziowaniu meczów. Jego cechą charakterystyczną jest wykorzystywanie iPhone ‘a jako aparatu. Każda licencja pozwala na zainstalowanie maksymalnie 12 takich urządzeń. Podstawowym wymogiem systemu jest posiadanie iPhone ’a 7 lub urządzenia z oprogramowaniem iOS 12 lub nowszym.

System pozwala na śledzenie połowy boiska za pomocą jednego iPhone ‘a lub całości z wykorzystaniem dwóch urządzeń. Maksymalnie możemy ustawić 10 kamer do rejestrowania obrazów z różnych kątów kortu, a także wykorzystać dodatkowe urządzenie z oprogramowaniem iOS do ich kontrolowania lub zarządzania nimi.

Korzystając z tego systemu należy zadbać o dobre mocowanie telefonów, ponieważ wpływa to na dokładność nagrania i pomiarów połączeń liniowych. Warto zadbać również o dodatkowe zasilanie baterii iPhone ’a ponieważ korzystanie z kamery szybko rozładowuje jego baterię.

In/Out – rozwiązanie na każdą kieszeń

In/Out to ciekawa propozycja dla wszystkich tych, którzy potrzebują “przenośnego sędziego” i maszynki do zapisywania statystyk z gry. Głównym elementem urządzenia jest miniaturowa obudowa, w której mieszczą się 2 kamery oraz ekran z panelem dotykowym. Urządzenie montuje się na jednym z słupków siatki tenisowej.

W trakcie trwania meczu, jeśli piłka wyląduje na aucie, urządzenie wyda charakterystyczny dźwięk i zamgura na czerwony kolor. Producent podaje, że jego trzecia odsłona charakteryzuje się dużą precyzją (margines błędu rzędu kilku milimetrów). Ponadto pozwala na oglądanie powtórek poszczególnych zagrań i prostą analizę całościową meczu. Co ciekawe, cena zaczyna się już od 275 USD.

Jeśli zależy nam na kompleksowym sędziowaniu meczu z uwzględnieniem wszystkich linii kortu to musimy zaopatrzyć się w 2 takie urządzenia oraz dodatkowych 8 skanerów wspomnianych linii. Wówczas koszt takiego zestawu to 1249 USD, co i tak w porównaniu do profesjonalnych rozwiązań wydaje się dość kuszące. Te potrafią kosztować od 80 000 USD w zwyż. Jeśli język angielski nie jest dla Ciebie przeszkodą, to poniżej zamieszczam krótki materiał wideo, który odsłania więcej sekretów tej technologii.

Koniecznie odwiedź nasze kanały społecznościowe:

Add Comment

 

Najnowsze filmy:


Subskrybuj kanał, aby nie przegapić najnowszych odcinków