Analiza przeciwnika – jak to zrobić dobrze?

Uważne przeanalizowanie gry przeciwnika jest kluczowe dla zmaksymalizowania szans wygranej w meczu tenisowym. Niejednokrotnie zdarzały się mecze, których przebieg widocznie zmienił się na korzyść przegrywającego w momencie “rozszyfrowania” przeciwnika. W tym artykule poznasz kilka metod, które mogą Ci w tym pomóc.

Znaczenie lateralizacji: prawa, lewa strona

Na wstępie zorientuj się, czy Twój przeciwnik jest prawo- czy leworęczny. Około 10% wszystkich graczy to osoby leworęczne. Leworęczny gracz jest przyzwyczajony do praworęcznych przeciwników, ale nie odwrotnie. Praworęczni zawodnicy będą zwykle grać sobie nawzajem na forhend. W przypadku zawodnika leworęcznego bardziej prawdopodobne jest, że jego uderzenie będzie wymuszać odpowiedź z bekhendu.

Biorąc pod uwagę, że forhend jest zwykle tą mocniejszą stroną tenisisty, stanowi to niebezpieczną przewagę osoby leworęcznej. Kiedy leworęczny gracz serwuje nadając rotację (w szczególności slice), piłeczka będzie poruszać się bardziej w Twoją lewą stronę – bądź ostrożny. Musisz również pamiętać przez cały czas trwania meczu, że Twój przeciwnik jest leworęczny i starannie zagrywać każdą z piłek. Niejednokrotnie grając z mańkutami zdarzało mi się o tym fakcie zapominać. Oświecenie przychodziło zazwyczaj po przegranym punkcie!

Bekhendowa pięta achillesowa?

Podaj przeciwnikowi piłkę na bekhend i sprawdź, czy mimo wszystko nie włoży on dodatkowego wysiłku, aby obiec ją i rozegrać forhendem. Jeśli tak, może to znaczyć, że Twój przeciwnik wyraźnie faworyzuje forhend i nie radzi sobie tak dobrze z bekhendem. Wykorzystaj to na swoją korzyść w trakcie meczu, grając często na bekhend. Podobnie, sprawdź, jak przeciwnik radzi sobie z piłkami wysokimi oraz niskimi, krótkimi i długimi.

Słabe punkty

Zwróć uwagę na techniczne niedoskonałości. Czy jest jakaś szczególna technika uderzenia, która w wykonaniu przeciwnika wygląda “dziwnie”? Czy podczas jej wykonania Twój przeciwnik zachowuje się niepewnie? Momenty w grze rywala, które nie są technicznie perfekcyjne, są dla Ciebie furtką do zwycięstwa. Generalnie, im częściej przeciwnik jest zmuszony do zagrania, przy którym zdarzają mu się błędy, tym lepiej dla Ciebie.

Zaobserwuj, jak sprawnie przeciwnik różnicuje siłę uderzenia. Jak często nadaje piłce spin? Czy może przeważająca większość uderzeń ma miejsce z maksymalną mocą, co sugeruje niewielką rozpiętość techniczną do dyspozycji Twojego przeciwnika? Oprócz techniki, staraj się obserwować wszystko co dzieję się do okoła. Jak radzi sobie pod presją wyniku? Czy nader często stosuje wybrane schematy taktyczne?

Koniecznie weź też pod uwagę jego uwarunkowania fizyczne i zdolność poruszania się po korcie. Graczy bardziej “przy kości” lub ze słabą kondycją staraj się zamęczyć na śmierć długimi wymianami. Pod wpływem zmęczenia ich skuteczność drastycznie spadnie.

Gra przy siatce

Zwróć uwagę również na to, czy przeciwnik stosuje wolej. Zaskakujące jest, jak wielu tenisistów nie czuje się pewnie i komfortowo na woleju. Zagraj na kilka wolejów niskich i kilka wolejów wysokich, czy widzisz jakąś regularność? Czy zawodnik gorzej radzi sobie z którymś z nich? Wykorzystaj to, wymuszając zagranie możliwie często.

Najlepiej rzecz jasna prowadzić eksperymenty na przeciwniku w trakcie rozgrzewki lub w momencie dużej przewagi gemów lub setów. Sporo niedoświadczonych amatorów zepsuje niemal każdą piłkę pod siatką, ponieważ spinają się zbyt mocno lub zwyczajnie brak im ogrania.

Ulubione obszary kortu

Odkryj wzorce poruszania się przeciwnika po korcie. Czy czuje się pewnie grając blisko siatki, pośrodku kortu, blisko linii końcowej? Podczas meczu postaraj się utrzymywać przeciwnika w obszarze kortu, który jest dla niego najmniej komfortowy.

Szczególnej uwagi wymagają tendencje podczas serwowania. Czy obserwujesz, że rywal serwuje powtarzalnie w jeden obszar kortu? Niektórzy z kolei mają trudność z returnem, co dla Ciebie może być nieocenioną wskazówką, aby do maksimum wykorzystać serwis na swoją korzyść.

Jeśli zawodnik stoi daleko za linią końcową, staraj się zagrywać krótsze piłki, aby zmusić go do zwiększonego wysiłku. Jeżeli stoi przyklejony do linii końcowej, to staraj się grać dłużej. Podczas trwania meczu nie bierzemy jeńców, dlatego staraj się być dla swojego oponenta wrzodem na 4 literach.

Okiem Wielkiego Brata

Pamiętaj, że w trakcie turnieju będziesz miał szansę zaobserwować przeciwnika w akcji, ponieważ często rozgrywać oni będą kilka meczów w ciągu jednego dnia. To kopalnia wiedzy dla kogoś, kto potrafi dobrze analizować i łączyć kropki.

Zobacz nagrania. Mógłbyś mi zarzucić, że o ile nie bierzesz udziału w profesjonalnych turniejach, to ciężko Ci będzie otrzymać dostęp do takich materiałów. Nic bardziej mylnego. Na kanale Polska Liga Tenisa na YT jest mnóstwo nagrań całych meczów dobrych amatorów, którzy jeżdżą po całej Polsce w polowaniu na punkty rankingowe. Grzechem byłoby nie skorzystać z nich, wiedząc, że dany rywal bierze udział w tym samym turnieju co Ty.

Podsumowanie

Oczywiście żaden zawodnik nie powtarza tego samego charakterystycznego schematu w 100% przypadków. Pamiętaj jednak, że zwłaszcza gdy sytuacja staje się bardziej emocjonalna, będą oni wykazywać większą tendencję do korzystania z tych bezpiecznych rozwiązań, wprogramowanych w ich umysły podczas treningów. Kiedy poczują się zagrożeni, będą często powracać do psychologicznej strefy komfortu popadając w schematy, a Ty będziesz na to gotowy.

Analiza, o której mowa, powinna mieć miejsce przed meczem, jeśli masz dostęp do nagrań z meczów rywala. Czas, który powinieneś wykorzystać na obserwacje, to wspólna rozgrzewka. Nie marnuj tego czasu na chaotyczne uderzenia tu i tam. Wreszcie, już w trakcie trwania meczu, spróbuj wychwycić powtarzające się wzorce w grze rywala. Nie chodzi tylko o technikę, ale też o aspekty emocjonalne. Odkryj, jak przeciwnik radzi sobie z napięciem, czy potrafi je opanować, i jak to wpływa na jego styl. Wbrew pozorom, sporo dobrych zawodników może ulec presji przez “słabą głowę”.

Koniecznie odwiedź nasze kanały społecznościowe:

Add Comment

 

Najnowsze filmy:


Subskrybuj kanał, aby nie przegapić najnowszych odcinków