Tenis okiem Toniego Nadala

Antonio “Toni” Nadal Homar urodził się na Balearach (a konkretniej na Majorce) w 1961r. Jest jednym z najbardziej poważanych trenerów tenisa oraz przygotowania motorycznego oraz jest byłym zawodnikiem. Notowany był w TOP30 najlepszych tenisistów Hiszpanii w latach 80 XX wieku. Od początku swojej trenerskiej kariery opiekował się rozwojem jednego z najlepszych zawodowców na świecie ostatniej dekady – Rafaelem Nadalem. 

Z tenisistą łączą go więzy krwi, ponieważ Toni Nadal to rodzony brat Sebastiana Nadala Homara, ojca Rafaela. Trzeci z braci Homarów – Miguel Angelo Nadal był zawodowym piłkarzem Football Club Barcelona i Real Deportivo Mallorca. Toni Nadal oprócz pełnego zaangażowania w karierę trenerską, studiował geografię, historię oraz prawo, jednak studiów nie ukończył. Jest ojcem trójki dzieci.  

Toni Nadal – wujek i trener 

Rzadko który profesjonalny tenisista, podczas swojej kariery, współpracuje wyłącznie z jednym trenerem, czy nawet dwoma. Im dłuższa kariera zawodnika, tym częstsze zmiany na stołku trenerskim. Do chlubnych wyjątków należy Karolina Woźniacka, Marion Bartoli, Agnieszka Radwańska czy Petra Kwitowa, którym opiekował się jeden (ojciec) czy dwóch trenerów. 

Do tej wąskiej grupy niewątpliwie należy również Rafael Nadal, którego przez kilkanaście lat trenował Toni Nadal, aktualnie trenerem zawodnika jest Carlos Moya. Zmiana trenera była spowodowana zmęczeniem Wujka Toniego ciągłymi podróżami. Rafa w jedyn z wywiadów stwierdził, że nigdy go nie zwolnił z funkcji, a odejście było jego osobistą i przemyślaną decyzją. 

Rekord trenerski Toniego Nadala jest oszałamiający. Można powiedzieć, że „razem” zdobyli oni 16 tytułów Wielkiego Szlema, co ustawiło rodzinę Nadalów w gronie najbardziej utytułowanych zawodników i trenerów w historii tenisa. W 2020 roku Novak Djokovic zdobył swój 17 tytuł wraz z wieloletnim trenerem Marianem Vajdą, tym samym przejmując prym w statystykach (obecnie Novak ma 20 Wielkich Szlemów na swoim koncie). 

To Toni Nadal towarzyszył Rafaelowi od pierwszych dni treningów. To on odpowiadał za wybory młodego tenisisty, niezwykle utalentowanego fizycznie bratanka, który wahał się pomiędzy dwiema dyscyplinami: tenisem i piłką nożną. I to on ostatecznie pomógł mu podjąć finalną decyzję zaangażowania się w pracę na korcie.  

Filozofia sportu i etos pracy Toniego Nadala 

Przyglądając się karierom takich zawodników jak Roger Federer, Novak Djokovic czy Rafael Nadal, zawsze stawiamy sobie pytanie o rolę w ich sukcesie rodziców i trenerów. Jakie wartości trzeba wpoić dziecku na wczesnym etapie życia, by na tym późniejszym stworzyć mistrza i tenisowego artystę.  

Toni Nadal opiekował się Rafaelem od czwartego roku życia. Od początki wpajał mu kanon cech, który zbudował na własny użytek i przekazał go młodemu zawodnikowi. Pokora, wysiłek, skromność, codzienna, mozolna praca, ciągłe doskonalenie się, twarde stąpanie po ziemi i jeszcze jedno: Nie przywiązuj się nadmiernie do swoich sukcesów, ale i nie wyolbrzymiaj porażek. 

Sam określa swój styl jako „ciężki”, mając na względzie dobro zawodnika. Kładł dużą presję na swoich pupilów, aby zapewnić im najlepszy start. Podobno dla małego Rafaela było to zbyt dużo, ponieważ zdarzało się, że jako dziecko wracał z treningów z płaczem. Podobnie podchodził do sprzętu. Jeśli podczas jego zajęć mały Rafael rzucił rakietę, to sesja zostawała natychmiastowo zakończona. Chciał w ten sposób okazać szacunek ludziom, których nie było stać na uprawianie tenisa i nauczyć małego Nadala pokory. 

Nie wiem, czy wiesz, ale podczas swojej kariery Rafael Nadal nie złamał ani jednej rakiety biorąc udział w profesjonalnych turniejach. Wziął sobie głęboko do serca słowa wujka, nie tylko w sprawie sprzętu, ale także w kwestii brania odpowiedzialności za siebie. Rakieta zazwyczaj nie jest powodem przegranego punktu, co jak widać Nadal doskonale rozumie. 

W 2009 r. wydawnictwo DeBolsillo opublikowało książkę “Sirve Nadal, responde Sócrates”, autorstwa Toniego Nadala i Pere Masa, w której Nadal porównuje współczesny sport do greckiej filozofii. Koncepcja ta ma wytłumaczyć jego filozoficzno-sportową postawę i metodę pracy jaką wpoił Rafaelowi. To przede wszystkim koncepcja woli i determinacji leży u podstaw ich wspólnego sukcesu. Według Toniego Nadala tylko gracz, który cechuje się silną determinacją jest w stanie prowadzić na korcie określoną strategię gry i tym samym grać efektywniej. Bo właśnie strategia, plan na każdy pojedynek tenisowy, kształtuje wolę wygranej, a woli tej można się nauczyć, wpoić ją dziecku i kształtować tak jak inne cechy charakteru. 

Wola i pasja 

W roku 2016 Toni Nadal został głównym zarządzającym tenisową akademią Rafaela Nadala, która znajduje się na rodzinnej Majorce. Łączy swoją pracę trenerską z coachingiem motywacyjnym. Szkoli również trenerów sportowych i młodzież, starając się zaszczepić w młodych ludziach wartości dyscypliny, uporu, wytrwałości i pokory.  

Za swoją pracę i wkład w rozwój hiszpańskiego sportu Toni Nadal otrzymał wiele prestiżowych nagród i tytułów. O jego współpracy z Rafaelem Nadalem powstał film dokumentalny pod tytułem “Rafa Nadal Academy” dostępny w usłudze wideo Amazon, a którego trailer możesz zobaczyć poniżej:

Koniecznie odwiedź nasze kanały społecznościowe:

Add Comment

 

Najnowsze filmy:


Subskrybuj kanał, aby nie przegapić najnowszych odcinków