Jak wyeliminować nieczyste zagrania?

Czy w czasie gry zdarza Ci się uderzyć piłkę nieczysto – poza obszarem sweet spotu lub ramą rakiety? Bez wątpienia jest to zjawisko bardzo frustrujące, ale nie tylko – nieczyste trafienia sprawiają, że piłka jest słabsza, traci na prędkości, przewidywalności, no i jeśli zdarza Ci się to za często – może prowadzić do kontuzji. 

Co możesz zrobić, aby poprawić technikę i zacząć trafiać w sam środek? Przedstawię Ci kilka metod na to, jak przestać nieczysto trafiać w piłkę tenisową, a zamiast tego – grać mocniej, dokładniej i uniknąć bólu stawów. 

Popraw koordynację ruchową 

Aby poradzić sobie z problemem nieczystych uderzeń, warto popracować w pierwszej kolejności nad koordynacją ruchową. Właśnie ta zdolność daje nam możliwość wykonywania złożonych sekwencji motorycznych, jaką bez wątpienia jest trafienie idealnie w środek piłki poruszającej się kilkadziesiąt km/h, przy skomplikowanej technice uderzeń. 

Ćwiczenie: rzuty piłeczkami 

Aby poprawić swoją koordynację, spróbuj wykonywać ćwiczenia polegające na rzucaniu piłeczki tenisowej wokół własnego ciała. Możesz wykonywać różne rodzaje prostych ćwiczeń, na przykład rzuty: 

  • z ręki do ręki, za każdym razem zmieniając chwyt; 
  • oburącz zza pleców, chwytając z przodu; 
  • oburącz z przodu, chwytając za plecami; 
  • pod nogą, chwytając ręką przeciwną. 

Z czasem staraj się urozmaicać i utrudniać wykonywane zadania, tak aby ciągle wystawiać się na nowe bodźce i stymulować dalszy rozwój zdolności koordynacji. 

Oprócz rzutów, warto abyś spróbował żonglerki jedną ręką z dwoma piłeczkami lub dwoma rękoma z trzema piłeczkami. Każde z tych ćwiczeń poprawi Twoją koordynację, dzięki czemu łatwiej wyczujesz, gdzie znajduje się piłka. Sam w toku pracy nad swoją koordynacją opanowałem umiejętność żonglowania 3 piłkami (dość proste w nauce) oraz 4 piłkami (zajmuje już nieco więcej czasu) i mogę szczerze polecić to ćwiczenie. 

Podążaj wzrokiem za piłką 

Tenis wymaga ogromnego skupienia oraz prawidłowej oceny położenia i prędkości piłki. Przypomnę tylko, że charakterystyka piłki składa się aż z 5 elementów (prędkość, rotacja, kierunek, długość, wysokość nad siatką), które podlegają ciągłej analizie przez nasz umysł. 

Doświadczenie pozwoli nabrać biegłości i zautomatyzować cały proces. Profesjonalni gracze często nauczani są prostej reguły, która pomaga im czysto trafić – mianowicie, podążaj wzrokiem za piłką. Oczywiście są od tej reguły wyjątki i niektórzy zawodowcy, jak chociażby nasz rodak Hubert Hurkacz, dosłownie zamykają oczy w momencie trafienia piłki, jednak zdecydowana większość topowych graczy śledzi ją do momentu trafienia, a czasem nawet nieco dłużej. 

Aby wytrenować umiejętnośc oceny charakterystyki piłki, możesz wykonać poniższe ćwiczenie:  

Głośno wypowiadaj daną cechę piłki, aby zidentyfikować ją i adekwatnie zareagować. Czym szybciej to zrobisz, tym lepiej dla Ciebie. Staraj się uczynić to ZANIM piłka znajdzie się po Twojej stronie kortu, to bardzo ważne. Możesz określać sposób jej rotacji (topspin, slice/backspin, płaska), szybkość (wolna, średnia, szybka), kierunek (lewo, prawo, środek), głębokość (krótka, średnia, głęboka) oraz wysokość (niska, średnia, wysoka). Dzięki zaangażowaniu głosu, łatwiej Ci będzie wodzić oczyma z piłką. Poprawisz swoją koncentrację i postawisz kolejny krok w zaadresowaniu problemu nieczystych zagrań. 

Graj z dwoma zawodnikami na raz! 

Jeżeli masz taką możliwość, ćwicz patrzenie na piłkę, utrzymując wymianę z dwoma zawodnikami znajdującymi się po przeciwnej stronie siatki. Unikalny styl każdego z nich będzie gwarantować różnorodność rotacji, głębokości i odległości, co w ciągły sposób będzie angażować pracę umysłu nad rozszyfrowywaniem ich charakterystyki. 

Po odbiciu piłki koniecznie obserwuj ruchy jakie wykonują, ponieważ z czasem bazując tylko na tym, będziesz w stanie z dużą dozą prawdopodobieństwa przewidzieć, jak zachowa się po Twojej stronie kortu. 

Popraw koordynację oko – ręka 

Na pewien sposób można powiedzieć, że to oczy prowadzą ręce – układ wzrokowy dostarcza niezbędnych danych dla układu motorycznego. Jeżeli więc chcesz rozwiązać problem nieczystych uderzeń w piłkę, koniecznie popracuj nad ich współpracą. Możesz wykonać jedno dość ciekawe ćwiczenie, które nie należy do najłatwiejszych, za to daje dużą satysfakcję. 

W każdej ręce trzymaj jedną piłkę. Podrzuć jedną z nich, podobnie jak przy serwisie, a zaraz później – rzuć w nią drugą piłeczką. Staraj się doprowadzić do zderzenia piłek w powietrzu. Za trudne? Podrzucaj piłkę nisko. Zbyt łatwe? Podrzucaj piłkę wyżej i przed siebie. 

Gra z przenoszeniem rakiety 

Podczas prowadzenia wymiany staraj się zaangażować obie ręce – po każdym uderzeniu, przenieś rakietę jednokrotnie (lub dwukrotnie) wokół ciała. Dzięki temu Twoje ręce nauczą się lepiej współpracować z oczami, podczas gdy będziesz skupiony na przebiegu punktu. 

Zmniejsz rotację 

Najczęściej dochodzi do zagrań ramą rakiety, jeśli nasz styl charakteryzuje się ogromną ilością rotacji nadawanej piłkom. Jeśli należysz do grona osób, które grają z topspinem i zmagają się z tym problemem, rozważ “zmniejszenie” rotacji. Zastosuj tu metodę prób i błędów. Zmniejsz rotację w danym uderzeniu i obserwuj, jak wpłynie to zarówno na ilość “ram” jak i Twoją skuteczność na korcie starając się znaleźć złoty środek. 

Głowa do góry 

Nieczyste uderzenia zdarzają się nawet najlepszym, a przyczyn tego zjawiska może być wiele, nawet tych niezależnych od Ciebie jak nierówna nawierzchnia. Jeśli zdarzają się one sporadycznie to nie ma się za bardzo czym martwić.

Jeżeli jednak uważasz, że są one Twoją zmorą, wypróbuj powyższe techniki. Popraw ogólną koordynację ruchową, naucz się nie spuszczać oczu z lecącej piłeczki i popracuj nad koordynacją oko – ręka, albo zwyczajnie graj płasko. 

Koniecznie odwiedź nasze kanały społecznościowe:

Add Comment

 

Najnowsze filmy:


Subskrybuj kanał, aby nie przegapić najnowszych odcinków