Jak trenować tenis w pojedynkę?

Tenis praktykowany od lat 70. XIX wieku, do dzisiaj jest popularną dyscypliną sportową na całym świecie. W naszym kraju szczególnie za sprawą ostatnich sukcesów Igi Świątek, Huberta Hurkacza, ale nie tylko.

Oprócz usprawnienia koordynacji ruchowej umożliwia ona skuteczny rozwój m.in. mięśni nóg, pośladków, brzucha i pasa biodrowego. Pomimo tego, iż mecz tenisowy wymaga obecności minimum 2 osób, trening między rozgrywkami może być również praktykowany bez obecności partnera. Poznaj najlepsze metody doskonalenia swoich umiejętności w pojedynkę!

Korzystanie ze ścianki tenisowej

Jednym z podstawowym akcesoriów umożliwiających trening w pojedynkę jest tzw. ścianka tenisowa. Samodzielne ćwiczenie z jej wykorzystaniem pozwala z powodzeniem wzmocnić zarówno refleks i kontrolę na korcie, jak również aktywnie pracujące mięśnie nóg. Niewątpliwą zaletą ściany tenisowej jest skuteczne odzwierciedlanie rzeczywistych sytuacji w trakcie meczu, a także dostosowanie siły uderzeń do rodzaju wykonywanego treningu. Szereg kortów tenisowych jest wyposażonych w tego rodzaju akcesorium, jednak specjalistyczne sklepy internetowe mają w swoim asortymencie również mobilne wersje omawianego przyrządu, które można nabyć np. TUTAJ.

Jedno z podstawowych ćwiczeń z wykorzystaniem ścianki tenisowej polega na uderzaniu rakietą piłki z jednej strony na drugą, powyżej linii siatki. W całym czasie jego wykonywanie odbijaj piłkę naprzemiennie chwytem forehandowym i bekhendowym. Spróbuj z każdym zagraniem poruszyć się delikatnie do przodu, aż do momentu kiedy znajdziesz się około 2 metry od siatki (ściany). Wówczas odbij piłkę wyżej tak, aby móc kontynuować ją przy użyciu wolejów (piłek odbijanych bezpośrednio od ściany kortu i rakiety).

Po około 20 sekundach gry z powietrza, zacznij powoli przemieszczać się do tyłu i pozwól piłce odbijać się od nawierzchni, przechodząc ponownie do uderzeń z forhendu i bekhendu. Tym razem z każdym zagraniem przesuwaj się do tyłu, do momentu aż powrócisz na linię końcową. Cwiczenie można powtórzyć lub zmodyfikować:

  • w drugim podejściu skup się wyłącznie na stronie forhendowej
  • w trzecim podejściu graj wyłącznie bekhendami

Dzięki temu w dość łatwy sposób określisz skuteczność każdego z zagrań, co pozwoli w przyszłości dostosować trening do indywidualnych preferencji.

Trening z maszyną do piłek tenisowych

Inną metodą skutecznie rozwijającą Twoje umiejętności jest trening z maszyną do wyrzucania piłek. Korzystając z tego specjalistycznego przyrządu masz możliwość doskonalenia każdego aspektu gry w tenisa: od forhendu po uderzenia drajw oraz smecz. Nowoczesne maszyny do piłek wyposażone są również w szereg programów, wpływających na szerokość podawanych piłek, rotację (topspin i backspin), charakter gry (defensywny/ofensywny), a także doskonalenie poszczególnego uderzenia.

W celu pracy nad forhendem, umieść maszynę na środku kortu, w połowie odległości między linią serwisową a bazową. W następnym kroku stań za linią końcową za linią znacznika środkowego (jeżeli jesteś praworęczny) i zaprogramuj maszynę, aby podawała piłki co około 4 sekundy raz w jedną a raz w drugą stronę. W takim ustawieniu z powodzeniem możesz trenować naprzemienne uderzanie forhendu standardowego (po prawej stronie) oraz forhendu odwróconego (zagrywanego po Twojej stronie bekhendowej).

Praktyczny kosz trenerski

Niezależnie od poziomu zaawansowania Twojej gry w tenisa, kosz trenerski stanowi jeden z najbardziej praktycznych przyrządów wykorzystywanych w trakcie treningu. Poza ścianką jest to opcja najbardziej ekonomiczna. Zestaw kosz + 60 piłek bezciśnieniowych można wyłowić z Internetu poniżej kwoty 500 zł. Uważaj jednak na niskiej jakości piłki, które z czasem mogą tracić swoje właściwości.

Oprócz wygodnego przechowywania piłek, umożliwia on również sprawne podnoszenie ich z kortu, bez konieczności zchylania się. Korzystając z kosza trenerskiego znacznie zmniejszysz czas między wykonywaniem poszczególnych ćwiczeń, wydłużając tym samym praktykę samej gry, jest to zatem urządzenie znacząco podnoszące efektywność całego treningu. Nie bez powodu każdy trener posiada minimum jeden z nich. Chcąc być własnym trenerem, dobrze będzie rozważyć zakup takiego zestawu. Przed zakupem tego akcesorium zwróć uwagę na jego rozmiar, wagę, a także wysokość dopasowaną do Twojego wzrostu.

Jednym z podstawowych ćwiczeń, po którym wykorzystasz kosz trenerski, jest trening serwowania. Rozmieść taśmę przechodzącą przez środek pola serwisowego przeciwnika, a następnie zajmij dogodną pozycję. Obok siebie ustaw kosz trenerski, w celu łatwej dostępności do piłek. Trenuj serwis, starając się uderzyć piłkę w okolicę umieszczonej wcześniej taśmy, raz w lewą, a raz w drugą stronę (w rzeczywistości nada się każdy lekki przedmiot dostosowany do aktualnego poziomu gry (plecak, puszka po piłkach, czy też butelka wody będą dobre dla graczy bardziej zaawansowanych).

Możesz również nagrywać piłki do forhendu zwyczajnie podrzucając je sobie lewą ręką. Po tym jak piłka odbije się od nawierzchni kortu, staraj się ćwiczyć kierunki zagrywając jedną piłkę po linii a drugą po krosie (po przekątnej kortu). Podobne ćwiczenie możesz wykonać dla strony bekhendowej, chociaż podrzucanie sobie piłek będzie wymagać nieco więcej wprawy. Jeżeli szukasz sprawdzonego kosza oraz piłek to zachęcam do sprawdzenia poniższych (kliknij po więcej informacji):

Kosze:

Piłki:

Koniecznie odwiedź nasze kanały społecznościowe:

Add Comment

 

Najnowsze filmy:


Subskrybuj kanał, aby nie przegapić najnowszych odcinków