5 zaawansowanych umiejętności, które uczynią z Ciebie o wiele lepszego tenisistę

Czy zastanawiałeś/aś się jakie zdolności musisz opanować, aby być w stanie konkurować z najlepszymi? Dzisiaj przedstawię Ci 5 technik stosowanych przez profesjonalistów oraz zaawansowanych graczy rekreacyjnych. 

Uderzenia inside-out oraz inside-in 

Nie jest tajemnicą, że dla większości z nas,  to właśnie forhend stanowi mocną stronę gry. W związku z tym wielu profesjonalistów robi co w ich mocy, aby zmaksymalizować jego wykorzystanie. Zagrania inside out oraz inside in będą odnosić się głównie do forhendów zagrywanych po stronie bekhendowej. Inside out, to forhend po stronie bekhendowej skierowany po krosie, z kolei inside in, to forhend po stronie bekhendowej skierowany na wprost. Aby naprawdę doświadczyć korzyści jakie dają oba uderzenia, niezbędna jest umiejętność szybkiego poruszania się po korcie oraz antycypacji. Koronnym przykładem zawodnika, który korzysta często z uderzeń inside out jest Rafa Nadal.

Smecz z bekhendu 

Na zaawansowanym poziomie nie ma co liczyć na łatwe smecze. Jeśli przeciwnik podejmie decyzję o lobie, to prawdopodobnie skieruje piłkę ku Twojemu bekhendowi. Nie martw się jednak, smecz z bekhendu to nic nowego. Choć trudniejszy w nauce, może być diabelnie skuteczny. Różni się od smecza forhendowego głównie tym, że najważniejsza część biorąca udział w procesie to ruch przedramienia i nadgarstka. Ten ostatni jest tutaj kluczowy, nie tylko dla dobrego timingu, ale także dla uzyskania właściwego kąta podczas kontaktu. Oto kilka przykładów.

Hot dog 

Hot dog, znany inaczej jako tweener, to bardzo efektowne i skuteczne zagranie w tenisie. Polega na posłaniu piłki między nogami, znajdując się tyłem do siatki, podczas próby przelobowania nas przez przeciwnika. Plusem zgrania jest często niewielka przewidywalność toru lotu piłki. Najlepsi tenisiści są w stanie zagrać Hot-Doga jako passing shota (inaczej minięcie), a także jako kontr-loba. Ten ostatni bywa niezwykle trudny w wykonaniu.

Drajw wolej 

Drajw wolej to w pewnym uproszczeniu forhend albo bekhend grany z powietrza. Zagranie musi nastąpić zanim piłka odbije się od powierzchni Twojej połowy kortu. Występuje zazwyczaj podczas próby dominacji przy siatce, lub po kiepskim lobie przeciwnika. Różni się od zwykłego woleja techniką oraz mocą jaką zawodnik jest w stanie nadać piłce. Chociaż trudniejszy w wykonaniu od standardowego woleja, nieoceniony w tenisie profesjonalnym. Głównie dlatego, że pozwala zredukować czas reakcji przeciwnika i stawia Cię w uprzywilejowanej pozycji przy siatce.

Slajs z forhendu 

Slajs z forhendu jest zdecydowanie rzadziej stosowany, niż ten po stronie bekhendowej. Jeśli zawodnik decyduje się na jego użycie, dzieje się tak zazwyczaj w bardzo ekstremalnej sytuacji defensywnej. Mało osób jednak wie, że slajs forhendowy może być naprawdę skutecznym narzędziem ofensywnym. Głównie, ale nie tylko ze względu na element zaskoczenia jaki wywołuje. Zobacz tych kilka przykładów na poniższym wideo!

Które z tych zagrań uważasz za najbardziej skuteczne? Podziel się opinią w komentarzu.

Koniecznie odwiedź nasze kanały społecznościowe:

Add Comment

 

Najnowsze filmy:


Subskrybuj kanał, aby nie przegapić najnowszych odcinków