Zamień swojego slajsa w wszechstronną broń

Slajs (slice) to zagranie głównie defensywnie, w którym ruch rakiety, przeciwnie do forhendu czy bekhendu, przebiega z góry na dół. Nadana w jego konsekwencji rotacja wsteczna sprawia, że piłka powoli, z wypłaszczoną trajektorią, płynie na fali wiatru w kierunku przeciwnika. Uderzenie szczególnie używane w sytuacji pod presją, niedokładnego ustawienia się do piłki i próby odzyskania panowania nad wymianą. 

Jeśli jednak myślisz o tenisie na najwyższym poziomie, to obawiam się,  że zwykły slajs to za mało. 

Aby w pełni wykorzystać potencjał tego uderzenia, na początku należy zrozumieć jak i kiedy używać slajsa. Nie każdy wie, że niewątpliwą zaletą tego zagrania jest elastyczność jaką daje  – może sprawdzić się zarówno w sytuacji ofensywnej, jak i defensywnej. 

Nic nie ratuje lepiej z opresji, kiedy przeciwnik próbuje zagrać uderzenie kończące po linii, jak stary dobry głęboki slajs po krosie. Z drugiej strony, nic tak dobrze nie inicjuje sytuacji podsiatkowej, jak dobrze zagrany ofensywny slajs po linii (no dobrze, może jest kilka innych sytuacji, lecz ta jest dość wyjątkowa). Grając ofensywny slajs po linii zyskujesz sobie więcej czasu na znalezienie się pod siatką, a przy okazji zmuszasz przeciwnika do wyciągnięcia niskiej piłki, co samo w sobie bywa dość problematyczne. Zatem krokiem numer jeden jest nauczyć się grać szybkie i agresywne slajsy. Stosuj je w sytuacji, gdy zamierzasz zaatakować lub jako zmiana tempa gry w trakcie wymian po krosie. W poniższym filmie znajdziesz kilka bardzo ciekawych zastosowań slajsa w rękach profesjonalistów. Zauważ też, że czasem warto jest skorzystać z niego po stronie forhendu. Znajdziesz tu przykłady zarówno ofensywne jak i defensywne.

Drugi krok może być konsekwencją pierwszego, ponieważ chodzi o rotację. Nie jest łatwo zagrać slasja na określoną odległość i z dokładnie wykalkulowaną rotacją. 

Zatem w kroku numer dwa, oprócz szybkości zagrania, będziesz starać się wpłynąć na przeciwnika stosując różne typy rotacji. W przypadku slajsa, mowa tu o rotacji wstecznej i bocznej (w lewo lub prawo), a także ich kombinacji. Dobrze zamaskowana rotacja sprawi, że piłka odbije się w innym kierunku niż spodziewa się przeciwnik, co z pewnością zwiększy Twoje szanse w punkcie. 

W celu uzyskania mocniejszej rotacji „tniemy” piłkę z góry na dół. Należy pamiętać, że to jak bardzo ją „zetniesz”, będzie zależeć od prędkości nadlatującej piłki . W slajsie typu czop, bo o nim mowa, polegamy głównie na pędzie piłki nadanym przez przeciwnika.

Ogólnie rzecz biorąc, kluczem do dobrego agresywnego slajsa jest obserwacja toru lotu piłki – czym niżej tym lepiej. Zobacz jak nisko piłki Rogera Federera znajdują się, kiedy przelatują nad siatką.

Podsumowując: jeśli zależy Ci na tym, aby wycisnąć jak najwięcej z uderzenia slajsowego, popracuj nad siłą i kierunkiem rotacji, a także nad prędkością samego zagrania i jego wysokością. Te czynniki połączone razem będą stanowić z pewnością duże wyzwanie dla Twojego rywala. 

Koniecznie odwiedź nasze kanały społecznościowe:

Add Comment

 

Najnowsze filmy:


Subskrybuj kanał, aby nie przegapić najnowszych odcinków