Życiorysy polskich tenisistów – Michał Przysiężny

Michał Przysiężny to polski tenisista, urodzony 16 lutego 1984 r. Wielokrotnie reprezentował Polskę w rywalizacji o Puchar Davisa. Najwyżej w rankingu Association of Tennis Professionals (ATP) znalazł się na 57. miejscu (2014). Tenisista mierzy 185 cm i waży 84 kg. 

Dzieciństwo i młodość

Przyszedł na świat w Głogowie. W wieku 9 lat znalazł w rodzinnym domu rakietę tenisową – od tego czas ten sport stał się jego pasją. Następnie uczęszczał do głogowskiej szkółki tenisowej, by w końcu wyemigrować i grać w klubie KKT Wrocław. W 2000 r. podczas Drużynowych Mistrzostw Świata Kadetów jego zespół zajął IV miejsce. 2 lata później tenisista zagrał w półfinale juniorskiego turnieju deblowego na kortach Rolanda Garrosa.

Kariera

W czasie swojej 18-letniej kariery zawodowej Przysiężny wywalczył 8 tytułów w turniejach cyklu ATP Challenger Tour. W reprezentacji Polski występował aż 28 razy, przede wszystkim grając w zawodach o Puchar Davisa. W pierwszym turnieju o tytuł Wielkiego Szlema zawalczył w 2007 r. (US Open). Rok później rywalizował w turnieju Swedish Open. 

W 2009 r. zwyciężył w 3 turniejach  Futures: raz w Niemczech i 2 razy na Białorusi. Rok później dostał się do 1/32 finału French Open. Następnie dotarł do półfinału w Petersburgu, w turnieju singlowym ATP World Tour (2013), a rok później w deblu osiągnął mistrzostwo w Kioto. W rundach eliminacyjnych najważniejszych światowych turniejów występował wielokrotnie: 2 razy w singlu i raz w deblu podczas Australian Open, 3 razy w singlu French Open, 3 razy w singlu podczas Wimbledonu i 2 razy w singlu w US Open. 

Wielokrotnie grał w poszczególnych turniejach w reprezentacji Polski. W 2015 r. zdobył decydujący punkt w rozgrywce ze Słowacją, dzięki czemu Polacy awansowali do Grupy Światowej w Pucharze Davisa. Jego grę charakteryzował jednoręczny bekhend, lekkość na korcie i „kocie ruchy”. Karierę tenisisty zakończył w 2019 r., ze względu na coraz więcej kontuzji i trudności w dojściu do formy po operacji ścięgna Achillesa. Nie rozstał się jednak ze sportem – w  Warszawie prowadzi Michał Przysiężny Tennis Academy, trenując dzieci i dorosłych. Jak sam przyznał, przez pewien czas po zakończeniu kariery nie chce trenować zawodowców, a zająć się przekazywaniem wiedzy najmłodszym.  

Ciekawostki

  • Gdy był dzieckiem, ze względu na fryzurę, przypominającą bohatera bajki „Zaczarowany ołówek”, zyskał przydomek Ołówek. Do dziś jest tak nazywany przez fanów i przyjaciół. 
  • W 2011 r. miał okazję przez 10 dni trenować w Dubaju razem z Rogerem Federerem. 
  • Wojciech Fibak nazwał go „polskim Federerem”.
  • W czasie swojej kariery tenisista był bardzo podatny na kontuzję, przez co kilka razy musiał przerywać karierę na rekonwalescencję. 
  • Przez kilka miesięcy w 2018 r. był sparingpartnerem Caroline Wozniacki. 
  • Pracuje jako komentator wielkoszlemowych turniejów na kanale Eurosport. 
  • Najmniej lubił grać na kortach ziemnych. 
  • W 2013 r.  miał problemy z fałszywym kontem, założonym na Facobooku i przedstawiającym tenisistę w zły sposób. Sprawa wymagała interwencji prawnej. 
Koniecznie odwiedź nasze kanały społecznościowe:

Add Comment

pozxto