Życiorysy polskich tenisistów – Kamil Majchrzak

Kamil Majchrzak to polski tenisista, urodzony 13 stycznia 1996 r. w Piotrkowie Trybunalskim. Sukcesy osiągał zarówno jako junior, jak i zawodowy sportowiec. Najwyżej w rankingu Association of Tennis Professionals (ATP) World Tour znalazł się na 83. miejscu w 2019 r. Tenisista mierzy 183 cm i waży 78 kg. Posługuje się pseudonimem Szumi. 

Dzieciństwo i młodość

Pierwszy raz trzymał rakietę w rękach, gdy miał 8 lat. Jego rodzice, Karolina i Piotr, przyprowadzili go na trening do Wiesława Kozicy. W 2008 r. zaczął treningi w Prywatnym Klubie Tenisa Ziemnego Winner Macieja Wściubiaka. Kształcił się też w Sopockiej Akademii Tenisowej. 

Podczas juniorskich mistrzostw Polski zdobywał medale wielokrotnie, a pierwszy raz wygrał w Bytomiu. W 2011 r. wywalczył złoty medal na Olimpijskim Festiwalu Młodzieży Europy. Rok później podczas drużynowych mistrzostw Europy do lat 16 osiągnął srebro. Kolejne 2 lata to pasmo sukcesów Majchrzaka: zwycięstwo w juniorskim turnieju Eddie Herr w Stanach Zjednoczonych, finał w grze podwójnej US Open, ćwierćfinał singla i półfinał debla w juniorskim Australian Open, a także złoty medal na igrzyskach olimpijskich młodzieży w Nankinie. 

Kariera

Profesjonalną karierę rozpoczął w 2014 r. W tamtym czasie zdobył pierwszy zawodowy tytuł – wygraną w turnieju ITF Men’s Circuit w Kartagenie. Drugi tego typu tytuł wywalczył w Michalovcach (2014), a kolejny – w Reus (2015). Do pierwszego w karierze finału turnieju  ATP Challenger Tour dotarł w 2015 r. O tym okresie sam mówi: „Na pewno jest to najtrudniejszy moment w karierze, żeby z juniorskiego grania przebić się na miejsca 200-300 w rankingu ATP”.

Do jego mocnych stron należy mocny bekhend. Przyniósł mu zwycięstwa w kolejnych zawodach międzynarodowych, m.in. Ukraine F2 Futures (2016), Romania F4 Futures (2015), Turkey F1 Futures (2017), France F24 Futures (2017). W 2019 r. zwyciężył w Challenger 80 Saint Brieuc we Francji i w Challenger 80 “Prosperita Open 2019” Ostrava w Czechach. W tym samym roku wystąpił na Wimbledonie i awansował do 3. rundy US Open. Wielokrotnie był w składzie reprezentacji Polski o Puchar Davisa. W 2020 r. ze względu na kontuzję nogi musiał zawiesić na kilka miesięcy udział w turniejach i regularne treningi, do których wrócił w 2021 r. Jego aktualnym trenerem jest Szwed Joakim Nystroem. 

Ciekawostki

  • Studiuje pedagogikę kultury fizycznej i zdrowotnej na Uniwersytecie Łódzkim. 
  • Jest fanem piłki nożnej. Kibicuje Manchester United i Ronaldinho.
  • Lubi oglądać seriale telewizyjne. Jego ulubionym jest „Gra o tron”, podobnie jak cała seria książek J. R. R. Martina. Lubi także serię o Batmanie. Jako ulubioną aktorkę wskazuję Milę Kunis. 
  • Jego ulubioną potrawą jest pizza. 
  • Ma brata Adama, który także trenuje tenis. 
  • Był sponsorowany przez firmę Siemens, współpracował też z Lotto, Yonex i Iwanski Tennis Team. 
  • Przez ekspertów tenisa (m.in. Wojciecha Fibaka) porównywany jest do serbskiego tenisisty Novaka Djokovicia. 
  • W 2020 r. przeszedł zakażenie koronawirusem, co opóźniło jego przegotowania do nowego sezonu. 
Koniecznie odwiedź nasze kanały społecznościowe:

Add Comment

pozxto