Życiorysy polskich tenisistów – Jadwiga Jędrzejowska

Jadwiga Jędrzejowska, po mężu Gelert, to polska tenisistka, osiągająca sukcesy przed II wojną światową. Uważana jest za najwybitniejszą tenisistkę dwudziestolecia międzywojennego. Urodziła się 15 października 1912 r. w Krakowie, zmarła 28 lutego 1980 r. w Katowicach. 

Dzieciństwo i młodość

Jędrzejowska pochodziła z niezamożnej rodziny, co sprawiło, że jako dziecko pomagała rodzicom, podając piłki zawodnikom na korcie tenisowym. Rodzina mieszkała w sąsiedztwie kortów AZS, co przyczyniło się do zainteresowania dziewczynki tym sportem. W wieku 10 lat otrzymała od ojca pierwszą rakietę, a 3 lata później dołączyła do klubu akademickiego. 

Kariera 

Trenującą na kortach AZS tenisistkę zobaczył działacz Legii Warszawa i zaangażował do zespołu. Na Wimbledonie z kolei zadebiutowała w 1931 r., nie zdobywając wtedy żadnego tytułu. Sześć lat później na tym samym turnieju osiągnęła wicemistrzostwo. Jak wspomniała Jędrzejowska w jednym z wywiadów: „za wicemistrzostwo Wimbledonu dostałam w 1937 r. 3,5 funta, Dorothy Round, która ze mną wygrała, otrzymała 5 funtów”. 

Do wybuchu II wojny światowej Polka osiągnęła kolejne sukcesy. Znalazła się w finale US Open w grze pojedynczej (1937), a także w finale French Open w grze pojedynczej (1939) i w deblu, który wygrała (1939). Tenisistka triumfowała też na mniej prestiżowych imprezach, m.in. na międzynarodowych mistrzostwach Walii, Austrii, Węgier. Po wojnie wróciła do tenisa, ale już bez tak dużych sukcesów.  

W latach 1927–1966 zdobyła łącznie 62 tytuły krajowej mistrzyni. Podczas międzynarodowych mistrzostw Polski w tenisie zwyciężyła 27 razy. Charakterystyczny był dla niej mocny forhend. Miała dobry serwis, doskonaliła też uderzenia bekhendowe. 

Ciekawostki 

  • Otrzymała wiele nagród: Wielką Honorową Nagrodę Sportową (1937), Państwową Nagrodę Sportową za rok 1937, Krzyż Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski, Złoty Krzyż Zasługi (dwukrotnie). 
  • Jej wspomnienia „Urodziłam się na korcie”, opracowane przez Kazimierza Gryżewskiego, ukazały się w 1955 r. 
  • Ze względu na trudności w wypowiedzeniu jej imienia i nazwiska na światowych zawodach nazywana była Jed lub Ja-Ja (w Wielkiej Brytanii i USA) i Żaża (we Francji). 
  • Gdy miała zadebiutować na mistrzostwach Polski, jako 15-latka, nie było jej stać na profesjonalny strój sportowy. Ostatecznie członkowie klubu, w którym trenowała kupili kostium ze składek członkowskich.  
  • Przedwojenne prawo zakazywało nauki w szkołach członkom klubów sportowych. Jędrzejowska napisała list do Ministerstwa Edukacji, dzięki czemu zrobiono dla niej wyjątek. 
  • W czasie II wojny światowej zarabiała na życie, pracując w jadłodajni. W czasie okupacji schudła aż 23 kg. 
  • Była partnerką mikstową króla Szwecji Gustawa V, który w czasie II wojny światowej próbował jej pomóc. Wstawił się do władz niemieckich, by Jędrzejowska mogła wyjechać z okupowanej Polski. Pomóc chcieli jej też Amerykanie. Tenisistka nie chciała jednak opuścić kraju. 
  • Podczas zawodów US Open pokłóciła się z Charlie Chaplinem. Ożywioną dyskusję kontynuowali przez wiele lat, korespondując ze sobą już jako przyjaciele. 
Koniecznie odwiedź nasze kanały społecznościowe:

Add Comment

pozxto