Życiorysy wielkich tenisistów – Steffi Graf

Steffi Graf to niemiecka tenisistka, urodzona 14 czerwca 1969 r. Na światowych turniejach występowała w latach 1982-1999, zdobywając 22 tytuły Wielkiego Szlema w singlu. Na pozycji najlepszej tenisistki świata utrzymywała się przez rekordowe 377 tygodni. Niemka mierzy 176 cm i waży 64 kg. 

Dzieciństwo i młodość

Urodziła się w  Mannheim jako pierwsze z dwojga dzieci Heidi Schalk i Petera Grafa. Pierwszy raz trzymała w rękach rakietę tenisową dzięki ojcu, który także trenował. Gdy miała 4 lata zaczęła trenować na korcie, a rok później zaliczyła swój pierwszy turniej. Jako juniorka występowała na wielu turniejach, a w wieku 12 i 18 lat wygrała Mistrzostwa Europy.

Kariera

Profesjonalną karierę tenisową zaczęła w 1982 r. Dwa lata później zwróciła na siebie uwagę, wygrywając pokazowy mecz tenisa podczas Igrzysk Olimpijskich w Los Angeles. Kolejny rok to nowe sukcesy, m.in. półfinał wielkoszlemowego US Open. Przełomowy był dla niej jednak rok 1987, kiedy wygrała French Open. 

W 1988 r. Graf została pierwszą tenisistką, która uzyskała wszystkie cztery tytuły Wielkiego Szlema w pojedynkę, zdobywając tym samym Złoty Szlem. W tym samym czasie wywalczyła też złoty medal olimpijski. Do 1996 r. nie było roku, by nie wygrała któregoś z turniejów. Łącznie zdobyła 107 tytułów singlowych, w tym wygrywając m.in. 6 tytułów French Open, 7 tytułów Wimbledonu, 4 podczas Australian Open i 5 w US Open. Po zakończeniu kariery w 1999 r. występowała czasem w meczach pokazowych podczas poszczególnych zawodów. 

Gra Steffi Graf świetnie sprawdzała się na kortach o różnym podłożu, choć najbardziej lubiła grać na trawiastych nawierzchniach. Jej niezwykle skuteczne uderzenia forhendowe sprawiły, że w środowisku tenisowym zyskała przydomek „Fräulein Forehand”. Jej technika była rozpoznawalna, uderzyła z wyjątkowym tempem i celnością, a gra tenisistki bekhendem ograniczała przede wszystkim do podcinanego slajsu. Dokładność Niemki oraz zdolność do utrzymywania piłki nisko, umożliwiały jej obronę i ustawienie piłki do odbicia forhendowego.

Ciekawostki 

  • W 2001 r. wyszła za mąż za byłego tenisistę numer 1 na świecie, Andre Agassiego. Mają dwoje dzieci. 
  • Aktualnie mieszka w Las Vegas. 
  • W 1995 r. władze Niemiec oskarżyły ją o uchylanie się od płacenia podatków na wczesnym etapie kariery. W tamtym czasie odpowiedzialnym za jej finanse był ojciec, który został aresztowany i skazany na 45 miesięcy więzienia. Peter Graf wyszedł z niego po odbyciu 25 miesięcy kary, a w 1997 r. tenisistka zapłaciła grzywnę w wysokości 1,3 mln marek niemieckich rządowi i bliżej nieokreślonej organizacji charytatywnej.
  • Współpracowała z firmami: Adidas, Opel, Rexona. 
  • W 1991 r. powstało Młodzieżowe Centrum Tenisowe Steffi Graf w Lipsku. 
  • Założyła fundację Children for Tomorrow, której celem jest wdrażanie i rozwijanie projektów wspierających dzieci, które doznały traumy w wyniku wojny lub innych kryzysów. 
  • Steve Flink w swojej książce „The Greatest Tennis Matches of the Twentieth Century” nazwał ją najlepszą zawodniczką XX wieku. Została też wprowadzona do Międzynarodowej Galerii Sław Tenisa i Niemieckiej Galerii Sław Sportu. 
Koniecznie odwiedź nasze kanały społecznościowe:

Add Comment

pozxto