Życiorysy wielkich tenisistów – Serena Williams

Obrazek: Graham Denholm/Getty Images

Serena Williams to amerykańska tenisistka, urodzona 26 września 1981 r. Zdobyła 23 tytuły singlowe Wielkiego Szlema i była nr 1 w światowym rankingu tenisistek przez 186 kolejnych tygodni. Amerykanka mierzy 175 cm i waży 70 kg. 

Dzieciństwo i młodość

Tenisistka jest córką Oracene Price i Richarda Williamsa i młodszą siostrą Venus Williams, także jednej z najlepszych zawodniczek na świecie. Rodzice sióstr Williams byli trenerami tenisa, nie jest więc zaskakujące, że obie zajęły się tym sportem. Serena zaczęła grać w wieku 4 lat, a kilka lat później zaczęła uczestniczyć w akademii tenisa z Rickiem Macci. We wczesnych latach życia występowała w tournee juniorów United States Tennis Association i zajmowała pierwsze miejsce wśród graczy poniżej 10 roku życia.

Kariera

Profesjonalną karierę rozpoczęła w 1995 r. Swój pierwszy wielki sukces osiągnęła 4 lata później, triumfując w US Open. Kolejne lata to pasmo nieustannych sukcesów. Amerykanka wygrywała 7 razy w Australian Open, 3 razy podczas French Open, 7 mistrzostw Wimbledonu oraz 6 razy w US Open. W grze podwójnej triumfowała w każdym w tych turniejów kilka razy w swojej karierze. Zdobywała złoto na igrzyskach olimpijskich w grze pojedynczej (Londyn 2012) oraz podwójnej, grając wraz z siostrą Venus (Sydney 2000, Pekin 2008, Londyn 2012). 

Podczas gry Serena Williams kontroluje posunięcia przeciwniczek i odbija piłkę konsekwentnie, z dużą dokładnością i mocą. Jej forhend oraz dwuręczny bekhend uważane są za jedne z najpotężniejszych uderzeń w grze kobiecej. Na uwagę zasługuje także jej skuteczny serwis, wykonywany z ogromną prędkością. Uważana za bardziej ofensywną zawodniczkę, dobrze radzi sobie jednak w defensywie. Jej ulubioną nawierzchnią jest mączka gliniana, ze względu na to, że pozwala zyskać dodatkowy czas na odpowiednie zagranie. 

Ciekawostki

 • Jej mężem jest Alexis Ohanian, amerykański przedsiębiorca i współtwórca serwisu Reddit. Mają córkę Alexis. 
 • Stosuje dietę wegańską. 
 • Współpracowała a takimi firmami, jak Puma czy Nike. 
 • Słucha muzyki Mariah Carey i Brandy. 
 • Wielokrotnie pojawiała się w programach i serialach telewizyjnych, m.in. „The Simpsons”, „Drop The Diva”.
 • Była Międzynarodowym Ambasadorem Dobrej Woli UNICEF.
 • Angażuje się w wiele akcji charytatywnych, np. zainwestowała w otworzenie dwóch szkół średnich im. Sereny Williams w Kenii. 
 • Interesuje się modą. Uwagę przyciągały jej kolorowe stroje na korcie. Stworzyła specjalnie zaprojektowaną linię odzieży Nike, własną linię ubrań Aneres i kolekcję torebek i biżuterii HSN (Serena Williams Signature Statement). 
 • Wystąpiła w teledysku Beyonce do jednego z utworów z albumu „Lemonade”.
 • Miała problemy z zakrzepicą oraz zatorowością płucną, także po porodzie. 
 • W 2015 r. została pierwszą czarnoskórą lekkoatletką, która miała własne zdjęcie na okładce „Vogue”.
 • W 2016 r. opublikowała swoje poparcie dla Black Lives Matter na swojej stronie na Facebooku. W tym samym czasie napisała list otwarty w Porter Magazine „Incredible Women of 2016”, w którym wypowiedziała się na temat równości płci w środowisku tenisowym.
 • Więcej można przeczytać w książce poświęconej Serenie Williams (j. ang)
Koniecznie odwiedź nasze kanały społecznościowe:

Add Comment

pozxto