Życiorysy wielkich tenisistów – Petra Kvitová

Petra Kvitová to czeska tenisistka, urodzona 8 marca 1990 r. Zdobyła 28 tytułów w grze pojedynczej, w tym 2 tytuły Wielkiego Szlema. Zdobyła brązowy medal na Igrzyskach Olimpijskich w Rio de Janeiro w 2016 r. Przez długi czas była wiceliderką rankingu Women’s Tennis Association (WTA). Tenisistka mierzy 182 cm i waży 70 kg. 

Dzieciństwo i młodość

Czeszka przyszła na świat jako najmłodsze z trójki dzieci Pavli i Jiřiego Kvita. W tenisa zaczęła grać dzięki swojemu tacie. Do 16. roku życia trenowała w rodzinnym mieście Fulnek, by następnie rozpocząć zawodową karierę. Jako juniorka próbowała swoich sił w turniejach WTA, by następnie występować na najważniejszych światowych zawodach. 

Kariera

Kvitová wygrała pierwszy turniej WTA w grze pojedynczej w 2009 r. w finale w Hobarcie. Największe sukcesy zaczęła jednak zdobywać od 2011 r. Po raz drugi wygrała wtedy turniej WTA, dotarła też do finału Australian Open. W tym samym roku zdobyła swój pierwszy tytuł Wielkiego Szlema na Mistrzostwach Wimbledonu oraz otrzymała tytuł Mistrzyni Świata ITF. Wraz z czeską drużyną tenisową zdobyła puchar Fed Cup. 

W 2012 r. Czeszka była półfinalistką French Open i Australian Open. W kolejnych latach osiągała najlepsze wyniki w turniejach wielkoszlemowych: wygraną na Wimbledonie (2014), ćwierćfinał podczas US Open (2015, 2017), finał Australian Open (2019), półfinał French Open (2020). Wielokrotnie otrzymywała nagrodę Karen Krantzcke Sportsmanship Award, przyznawaną przez WTA i nagrodę najlepszego czeskiego Sportowca Roku. 

Kvitová znana jest z szybkich i skutecznych zagrywek. Jako leworęczna zawodniczka serwuje precyzyjnie, ma też bardzo dobre wyczucie czasu. Podczas bekhendu angażuje wszystkie grupy mięśni, dzięki czemu jej uderzenia mają większą moc. Używa krótkich i zwartych ruchów, ma też tendencję do utrzymywania piłki dość nisko. Jest znana z nadrabiania braku szybkości, grając blisko linii podstawowej. Najbardziej lubi grę na kortach trawiastych, gdzie piłka odbija się z większą szybkością. 

Ciekawostki 

  • Jej ulubionym gatunkiem filmowym jest komedia. 
  • Najbardziej lubi sushi oraz włoską kuchnię. 
  • Jako kierunek podróży najchętniej wybiera Melbourne. 
  • Jej sponsorami są firmy: Nike, UniCredit Bank i Česká pošta. Jest też ambasadorką kosmetyków francuskiej firmy L’Occitane en Provence i szwajcarskiego luksusowego zegarmistrza Tag Heuera.
  • Pod koniec 2016 r. została zaatakowana nożem przez włamywacza w swoim mieszkaniu w Prestojevie. Została poważnie zraniona w lewą rękę i przeszła operację, a potem długą rehabilitację. Napastnik został skazany na 8 lat więzienia. 
  • W jednym z wywiadów stwierdziła, że dużym wyzwaniem jest dla niej rozpoznawalność i przywoływanie jej osoby w przekazach medialnych.  
  • Była związana z czeskimi tenisistami: Adamem Pavláskiem i Radkiem Štěpánkiem, a później z czeskim hokeistą Radkiem Meidlem. 
  • W 2015 r. była Globalnym Ambasadorem Sportowców globalnej organizacji Right To Play, działającej na rzecz wykorzystywania sportu i gier do edukacji i wzmacniania pozycji dzieci w obliczu przeciwności losu. 
Koniecznie odwiedź nasze kanały społecznościowe:

Add Comment

pozxto