Życiorysy wielkich tenisistów – Pete Sampras

Pete Sampras jest amerykańskim tenisistą pochodzenia greckiego. Urodził się 12 sierpnia 1971 w Waszyngtonie. W czasie profesjonalnych występów zdobył łącznie 64 indywidualne tytuły, w tym 14 wielkoszlemowych. W latach 1993 – 1998 przez 286 tygodni utrzymywał pierwsze miejsce w rankingu ATP. Ma 185 cm wzrostu i waży 77 kg. Tenisową karierę zakończył w 2002 roku.

Dzieciństwo i młodość

Pete urodził się w rodzinie greckich imigrantów. Jego matka jest rodowitą Greczynką, ojciec pół-Grekiem urodzonym w Stanach Zjednoczonych. Jak głosi legenda, w wieku 3 lat znalazł w piwnicy starą rakietę tenisową i, odbijając piłkę o ścianę, rozpoczął drogę do sławy. Gdy miał 7 lat wraz z rodziną przeniósł się do Palos Verdes w Kalifornii, gdzie dzięki ciepłemu klimatowi mógł trenować przez cały rok. W wieku 11 lat poznał swojego tenisowego idola, Roda Lavera. Następnie rozpoczął profesjonalne treningi, pod kierunkiem Roberta Lansdorpa i Petera Fischera, który zmienił ogólny styl gry Samprasa na bardziej ofensywny, dostosowany do udziału w turniejach.

Kariera

W 1988 roku, w wieku 16 lat, Sampras zaczął swoją profesjonalną karierę. Zaczynając z 893. miejsca w światowym rankingu, rok 88 zakończył na miejscu 97. W swoim pierwszym zawodowym meczu poniósł porażkę, jednak już tydzień później pokonał dwóch zawodników usytuowanych w pierwszej czterdziestce ATP. Przełom w karierze Samprasa nastąpił w 1990 roku, gdy zdobył swój pierwszy indywidualny tytuł, w turnieju US Open, pokonując w finale Andre Agassiego, i zostając najmłodszym zwycięzcą tego turnieju w historii. To zapewniło mu awans na piąte miejsce rankingu ATP.

Lata 1991 – 1992 nie przyniosły Samprasowi zauważalnych sukcesów. W pewnym momencie przyznał nawet, że nie radzi sobie z oczekiwaniami mediów i kibiców, za co był powszechnie krytykowany. Dopiero bolesna przegrana w kolejnym finale US Open obudziła w Samprasie wolę walki, i w kwietniu 1993 roku dotarł do pierwszego miejsca w światowym rankingu.

Lata 1993 – 1998 to okres dominacji Samprasa na światowych kortach. W roku 1997 jako jedyny gracz w historii wygrał w jednym sezonie Puchar Wielkiego Szlema (rozgrywany corocznie w Niemczech do końca lat 90) i Tennis Masters Cup. Rok 1999 przyniósł mu jednak pierwszą z serii poważnych kontuzji i utratę pierwszego miejsca, które konsekwentnie utrzymywał w poprzednich latach. W roku 2002 zdobył ostatni w swojej karierze, czternasty tytuł Wielkiego Szlema, pokonując w finale US Open Andre Agassiego. Jak się później okazało, był to także ostatni zawodowy mecz w karierze Samprasa. 25. sierpnia 2003, po rocznej przerwie, ogłosił decyzję o przejściu na sportową emeryturę.

Ciekawostki

  • Nosił przydomek “Pistol Pete”
  • Jego drugie podanie i forehand wykonywany w biegu są uznawane za najlepsze w historii tenisa
  • W 1993 roku został pierwszym graczem w historii, który podczas trwania jedengo sezonu zaserwował więcej niż 1000 asów serwisowych!
  • W 2007 roku został wpisany na listę Międzynarodowej Tenisowej Galerii Sławy
  • Od 2000 roku jest żonaty z amerykańską aktorką i modelką Bridgette Wilson; mają dwójkę dzieci
  • Utrzymanie pierwszego miejsca w rankingu ATP przez 286 tygodni było historycznym rekordem, aż do osiągnięcia przez Rogera Federera w 2018 roku wyniku 310 tygodni
  • French Open był jedynym turniejem wielkoszlemowym w kótrym nigdy nie udało mu się odnieść zwycięstwa
  • Cierpi na wrodzoną chorobę genetyczną – talasemię, która jest zaburzeniem krwi
  • Jest autorem świetnej książki A CHAMPIONS MIND, dostępnej niestety wyłącznie w języku angielskim
Koniecznie odwiedź nasze kanały społecznościowe:

Add Comment

pozxto