Życiorysy wielkich tenisistów – John McEnroe

John McEnroe to amerykański tenisista, urodzony 16 lutego 1959 r. Uważany za jednego z najpopularniejszych tenisistów na świecie. Karierę zakończył z 77 wygranymi w grze pojedynczej, 78 w grze podwójnej i 1 w grze mieszanej, co jest największym osiągnięciem w historii tenisa. McEnroe mierzy 180 cm i waży 75 kg. 

Dzieciństwo i młodość

Tenisista urodził się w niemieckim Wiesbaden jako najstarszy syn Johna Patricka i Katherine McEnroe. Jego ojciec stacjonował w United States Air Force, w związku z czym rodzina przeniosła się do Stanów Zjednoczonych. McEnroe rozpoczął przygodę z tenisem w wieku 8 lat w klubie Douglaston (Queens, Nowy Jork). Rok później rodzice zapisali go do Eastern Lawn Tennis Association i wkrótce zaczął uczestniczyć w regionalnych turniejach. 

John McEnroe szybko zaczął konkurować w krajowych zawodach juniorów, przez co dotarł do 7. miejsca w rankingi U12. Chociaż zajmował go głównie tenis, interesował się też innymi dyscyplinami: piłką nożna, koszykówką.

Kariera

Karierę zawodową rozpoczął w 1977 r. Wygrał wtedy podwójną grę mieszaną na French Open i doszedł do półfinału Wimbledonu. W kolejnych latach zdobył 7 tytułów Wielkiego Szlema w singlu, 4 w US Open i 3 na Wimbledonie oraz 9 męskich tytułów Wielkiego Szlema w deblu. 3 razy triumfował także w finałach Masters Grand Prix, organizowanych przez  Association of Tennis Professionals (ATP) oraz 5 razy podczas World Championship Tennis. McEnroe uzyskał tytuł Gracza Roku ATP i Mistrza Świata ITF aż 3 razy: w 1981 r., 1983 r. i 1984 r. 

W latach 1981-1984 zajmował nr 1 w rankingu światowych tenisistów. Był członkiem drużyny Stanów Zjednoczonych w rywalizacji o Puchar Davisa, który wraz z innymi tenisistami zdobył aż 5 razy między 1978 r. a 1992 r. Karierę tenisową zakończył w 1992 r., chociaż w 2006 r. wraz Jonasem Björkmanem wystartował w dwóch imprezach deblowych. McEnroe to gracz leworęczny, charakteryzujący się efektownym i aktywnym stylem gry. Opierał swój system gry na mocnym serwisie i skutecznością przy siatce. 

Ciekawostki 

 • John McEnroe nie cierpi kortów ziemnych.
 • Ma dwóch młodszych braci: Marka i Patricka (który też jest tenisistą).
 • Był żonaty z  aktorką Tatum O’Neal, z którą ma troje dzieci. Jego drugą żoną jest piosenkarka Patty Smyth, z którą ma dwie córki. 
 • Od wielu lat pracuje jako komentator telewizyjny BBC, znany z ostrego języka i bardzo merytorycznej analizy.
 • Po zakończeniu kariery nauczył się grać na gitarze i założył zespół The Johnny Smyth Band. Próbkę jego możliwości można zobaczyć poniżej. W materiale dla firmy Head wziął giatrę z nałożonymi strunami od rakiety i zagrał całkiem ciekawy kawałek 🙂
 • Zagrał samego siebie w filmach:  „Mr. Deeds” (2002), „Wimbledon” (2004), „You Don’t Mess with the Zohan” (2008), „John McEnroe – Mistrz doskonałości” (2018). Grywał też w serialach, m.in. „Curb Your Enthusiasm”.
 • W 2004 r. przyznał się, że przez większość kariery nieświadomie przyjmował sterydy. 
 • Współprzewodniczy corocznej zbiórce pieniędzy CityParks Tennis, organizowanej przez Fundację City Parks na rzecz miejskich programów tenisowych dla młodzieży w Nowym Jorku.
 • Kolekcjonuje amerykańską sztukę współczesną, a w 1993 r. otworzył galerię na Manhattanie.
 • W 2010 r. otworzył w Nowym Jorku John McEnroe Tennis Academy.
 • Znany jest ze swojego ciętego języka i kwestionowania (słusznie lub nie) decyzji sędziów.
 • Jego słynny cytat YOU CANNOT BE SERIOUS przeszła do popkultury i znalazła swoje miejsce na koszulkach (jedną z nich posiadam osobiście)
 • Jego największym rywalem był Bjorn Borg. Na kanwie wydarzeń powstał bardzo ciekawy film dokumentalny Borg/McEnroe. Między odwagą a szaleństwem oraz książka High Strung: Bjorn Borg, John McEnroe, and the Untold Story of Tennis’s Fiercest Rivalry
 • Obecnie ma duży dystans do siebie i wydarzeń z przeszłości, dzięki czemu wciąż bawi publiczność odniesieniami do “starych czasów”
Koniecznie odwiedź nasze kanały społecznościowe:

Add Comment

pozxto