Życiorysy wielkich tenisistów – Dominic Thiem

Dominic Thiem to austriacki tenisista, urodzony 3 września 1993 r. Zwycięzca wielkoszlemowego US Open w 2020 r. W rankingu Association of Tennis Professionals (ATP) sklasyfikowany najwyżej na 3. miejscu. Zdobywca 17 tytułów singlowych ATP Tour. Austriak mierzy 185 cm i waży 79 kg. Posługuje się pseudonimem Domi. 

Dzieciństwo i młodość

Tenisista urodził się w Wiener Neustadt w Austrii, jako syn pary trenerów tenisa – Wolfganga i Karin Thiem. Zarówno Dominic, który rozpoczął przygodę z tenisem w wieku 6 lat, jak i jego brat Moritz, zostali zawodowymi graczami.

W swoim pierwszym turnieju wystartował w 2008 r. w wieku 14 lat torze juniorskim Międzynarodowej Federacji Tenisowej (ITF). W następnych latach próbował swoich sił m.in. w Grawe Junior Cup, Country Club Barranquilla Open, Australian Open Junior Championships. Karierę juniora zakończył mając na koncie 115 zwycięskich starć w grze pojedynczej i 49 w grze podwójnej.

Kariera

Jako zawodowiec zaczął uczestniczyć w rozgrywkach w 2011 r. Początkowo startował głównie w turniejach ITF Futures. Do pierwszej setki najlepszych tenisistów świata wszedł w 2014 r. W kolejnych latach Austriak wystąpił w takich turniejach jak Australian Open, Nitto ATP Finals, Wimbledon. Pierwszy turniej ATP World Tour wygrał w 2015 r.

W 2018 r. Dominic Thiem zdobył tytuł mistrza w turniejach w Buenos Aires, Lyonie i Petersburgu. W tym i kolejnym roku znalazł się też w finale French Open. Wygrał także turniej w Kitzbühel i Erste Bank Open w Wiedniu, co należało do jego marzeń. W 2020 r. został finalistą Australian Open oraz zwyciężył podczas US Open. Za swoje osiągnięcia otrzymał nagrodę Austriackiego Sportowca Roku.

Jego styl gry określić można jako agresywny, ale dobrze wypada też w obronie. Jest jednym z nielicznych graczy ATP, którzy używają jednoręcznego bekhendu. Jego ulubionym uderzeniem jest jednak forehand. Dominic Thiem skutecznie radzi sobie z wysokimi piłkami, używając przy tym ciężkich uderzeń. Jego serwis jest mocny i skuteczny, dzięki czemu może wykonywać pełny zamach przy kolejnych odbiciach. Austriak przyznał w jednym z wywiadów, że zwycięstwo w turnieju wielkoszlemowym jest marzeniem każdego tenisisty, jednak dla niego najważniejszy byłby triumf w Rolandzie Garrosie.

Ciekawostki

  • Jest w konflikcie z byłym trenerem i wieloletnim managerem Günterem Bresnikiem. 
  • Współpracuje z firmą Adidas, która jest jego sponsorem.
  • Wspiera też Red Bulla, często pijąc napój firmy na korcie. 
  • W 2014 r. odbył cztery tygodnie obowiązkowej służby w armii austriackiej.
  • Jest fanem piłki nożnej i kibicuje Chelsea FC.
  • W 2016 r.  założył własny klub piłkarski o nazwie 1. TFC Matzendorf, składający się z przyjaciół i innych tenisistów, którzy kilka razy w roku grają w gry charytatywne.
  • Nosi bransoletki na rzecz firmy 4ocean, która zobowiązuje się wyciągnąć funt śmieci z oceanu za każdą sprzedaną bransoletkę. 
  • W latach 2017-2019 był związany z francuską tenisistką Kristiną Mladenovic. 
  • Gdyby mógł, zmieniłby w tenisie jedno: trzeci set zamieniłby na tie-break.
Koniecznie odwiedź nasze kanały społecznościowe:

Add Comment

pozxto