Życiorysy wielkich tenisistów – Bjorn Borg

Björn Borg to szwedzki tenisista, urodzony 6 czerwca 1956. W środowisku sportowym zyskał pseudonim „Iceman”, ze względu na charakterystyczny dla niego spokój. Uznawany jest za najlepszego tenisistę pochodzącego ze Szwecji na świecie. Zajmuje 6. miejsce na liście tenisistów, którzy zdobyli najwięcej tytułów w singlach Wielkiego Szlema.  Mierzy 180 cm i waży 72 kg.  

Dzieciństwo i młodość

Tenisista przyszedł na świat w Sztokholmie, jako jedyne dziecko Rune i Margarethy Borg. Jego ojciec należał do czołówki szwedzkich graczy tenisa stołowego. Rakietę, wygraną w jednym z turniejów, podarował Björnowi, który następnie rozpoczął regularne treningi.

Szwed odnosił pierwsze sukcesy, pokonując krajowych zawodników. Posiadał doskonałe warunki fizyczne oraz charakterystyczny styl i wygląd. W 1972 r.  wygrał juniorską rywalizację podczas Wimbledonu, a także reprezentował Szwecję w Pucharze Davisa.

Kariera

W latach 1974-1981 Borg został pierwszym człowiekiem, który uzyskał 11 tytułów Wielkiego Szlema w grze pojedynczej (6 na French Open i 5 z rzędu na Wimbledonie). Wygrywał podczas zawodów w Londynie, São Paulo, Rzymie. Na swoim koncie ma także 3 roczne mistrzostwa i 16 tytułów Grand Prix Super Series. Był uznany za najlepszego gracza na świecie w latach 1977-1980. 

Tenisista wyróżniał się charakterystycznym sposobem gry, opartym na oburęcznym backhandzie i forehandzie. Posługiwał się mocnymi uderzeniami, wybijając piłkę mocno i wysoko. Borg odznaczał się spokojem i konsekwencją, a szybka praca nóg pozwalała mu na odpieranie wszystkich ataków. Jego sprawność sprawdzała się w szczególności na trawiastych kortach. 

W 1983 r. ogłosił, że w wieku 26 lat przechodzi na sportową emeryturę, wywołując zdziwienie całego środowiska tenisowego. W latach 1991-1993 podjął próbę powrotu na kort tenisowy, jednak po długiej przerwie od gry nie mógł liczyć na sukcesy. „Chciałem po prostu znów pograć w tenisa. Po przejściu na emeryturę przez siedem czy osiem lat nie wychodziłem zbyt często na kort” – uzasadniał swoją decyzję. 

Ciekawostki

  • Po zakończeniu kariery posiadał 3 rezydencje: w Monte Carlo, w Nowym Jorku i małej wyspie u wybrzeży Szwecji. Niestety przez nietrafione inwestycje stracił posiadaną fortunę. 
  • W 2006 r. chciał sprzedać na aukcji swoje trofea, ale od tej decyzji odwiedli go Jimmy Connors, John McEnroe i Andre Agassi.
  • Jest właścicielem marki modowej Björn Borg, która w Szwecji odniosła duży sukces.
  • Trzykrotnie żonaty: z rumuńską tenisistką Mariana Simionescu, włoską piosenkarką Loredaną Bertè, a obecnie z Patricią Östfeld. 
  • W 2017 r. miał miejsce premierę film biograficzny „Borg/McEnroe. Między odwagą a szaleństwem”, opowiadający o rywalizacji Borga i McEnroe’a podczas Wimbledonu w 1980 r. (młodego Szweda zagrał syn tenisisty, Leo).
  • W 2017 r. był kapitanem zwycięskiego Team Europe w pierwszej edycji Laver Cup (turnieju tenisowego mężczyzn pomiędzy zawodnikami z Europy i reszty świata).
  • Jest ambasadorem legendarnej szwajcarskiej firmy Rolex.
  • Starszy syn Borga, Robin, jest zawodowym tenisistą. W ślady brata i ojca chce pójść także młodszy syn tenisisty, Leo. 
Koniecznie odwiedź nasze kanały społecznościowe:

Add Comment

pozxto