Życiorysy polskich tenisistów – Łukasz Kubot

Łukasz Kubot – urodzony 16 maja 1982 roku w Bolesławcu, polski tenisista deblowy. Ma 191 cm wzrostu i waży 88 kilogramów. Jego największe sukcesy sportowe to zwycięstwo w Australian Open 2014 i Wimbledon 2017 w grze podwójnej.

Dzieciństwo i młodość

Jako dziecko wstawał wcześnie nad ranem nawet zimą, by dojechać rowerem na godzinę 6 na trening w hali. Przygodę z tenisem rozpoczął w wieku 7 lat. Jako junior, trenował nie tylko tenis. Ojciec Łukasza to były piłkarz i trener Zagłębia Lubin. Zaszczepił w synu miłość do piłki nożnej. Do 14 – 15 roku życia Łukasz łączył te dwie dyscypliny. Nie spodziewał się, że mógłby zostać profesjonalnym sportowcem. Dopiero w wieku 16 lat postanowił zrobić wszystko, aby postawić na tenis. Pierwszy duży sukces to wygrana w międzynarodowych mistrzostwach Polski do lat 16, dzięki czemu otrzymał stypendium w USA, w akademii Johna Newcombe’a w Teksasie. Po powrocie do Polski zaczął zdobywać pierwsze punkty do klasyfikacji ITF wśród osiemnastolatków.

Kariera

Łukasz jest tytanem pracy. Sam o sobie mówi, że nie jest łatwą osobowością, co zresztą cechuje większość sportowców. Na co dzień mieszka w Lublinie. Trenuje natomiast w Pradze. Jego trenerami są Czesi: Jan Stočes i Ivan Machytka. Jego obecnym partnerem na korcie tenisowym jest holender Wesley Koolhof. Wcześniej 4 lata grał z Brazylijczykiem Marcelo Melo, lecz w 2020 roku zdecydowali się zakończyć współpracę. W mikście Łukasz występuje z utalentowaną i odnoszącą liczne sukcesy, polską tenisistką Igą Świątek.

Łukasz specjalizuje się w grze deblowej, lecz pamiętajmy że przez wiele lat grał również jako singlista. Polski tenisista co roku bierze udział w wielu międzynarodowych turniejach i ma na koncie mnóstwo udanych występów.

W 2011 roku podczas Australian Open Kubot w pięciu setach pokonał tenisistę Sama Querreya i zaraz po meczu po raz pierwszy zatańczył kankana na korcie, co stało się później jego nawykiem.

Jego najważniejsze osiągnięcia to zwycięstwo w Australia Open 2014, oraz wygrana Wimbledonu w 2017 roku. Oprócz tego Łukasz ma na koncie między innymi 22 zwycięstwa w turniejach ATP Tour – 2007-2018.  8 stycznia 2018 roku Łukasz został liderem rankingu deblistów, co było niebywałym sukcesem.

W 2019 roku Kubot i Melo ponownie wygrali turniej ATP World Tour 250 w Winston-Salem. Byli w finałach zawodów między innymi w Indian Wells, Halle, Pekinie i Szanghaju.

23 Lipca 2021 odbędą się Letnie Igrzyska Olimpijskie w Tokio, w których para Łukasz Kubot i Iga światek mają szanse na medal.

Ciekawostki

  • W 2013 roku Łukasz Kubot został odznaczony Złotym Krzyżem Zasługi przez Prezydenta RP Bronisława Komorowskiego.
  • Łukasz przy współpracy z Arturem Rolakiem wydał książkę pod tytułem „Łukasz Kubot. Żyjąc marzeniami”, wydawnictwa SQN
  • Po zakończeniu kariery nasz tenisista myśli, by zostać menedżerem sportowym. Nie wyklucza też otwarcia akademii tenisowej.
  • Jedną z wielu jego pasji jest koszykówka
  • Obecną partnerką Łukasza Kubota jest Miss Polski z 2015 r. Magdalena Bieńkowska. Para zaręczyła się podczas pobytu w Sydney
  • 9 września 2020 roku urodziła się im córeczka Zofia. Para chętnie dzieli się informacjami, ze swojego życia prywatnego na popularnym serwisie internetowym Instagram.
Koniecznie odwiedź nasze kanały społecznościowe:

Add Comment

pozxto