Życiorysy polskich tenisistów – Hubert Hurkacz

Hubert Hurkacz urodził się 11 lutego 1997 we Wrocławiu. Mierzy 196 cm i waży 91 kg. Jest praworęczny, gra bekhendem oburęcznym. Reprezentował nasz kraj w Pucharze Davisa. Triumfował w szeregu profesjonalnych turniejów rangi ATP Tour, ATP Challenger Tour i ITF Men`s Circuit. W 2015 r. był finalistą Australian Open w grze podwójnej chłopców. Jest też złotym medalistą mistrzostw Polski seniorów. Najwyżej w rankingu ATP Tour w singlu był sklasyfikowany na 28 miejscu (3 lutego 2020).

W 2018 nominowano go do nagrody ATP w kategorii „Newcomer of the Year“. To bardzo prestiżowy tytuł. We wcześniejszych edycjach laureatami zostali m.in. Rafael Nadal i Alexander Zverev. Ostatecznie odkryciem roku 2018 został Australijczyk Alex de Minaura, ale nominacja świadczyła o tym, że wielki talent Huberta Hurkacza został doceniony przez międzynarodową społeczność.

Początki 

Hubert Hurkacz zaczął grać, mając 5 lat. Jego mama grała w tenisa, a Hubert jej towarzyszył. Pierwszymi nauczycielami byli rodzice. Z czasem został zapisany na regularne zajęcia. Największą inspiracją dla małego Huberta był jego idol Roger Federer. Jak sam wspomina, równolegle trenował koszykówkę i w pewnym momencie stanął przed dylematem. Wybrał tenis.  

W 2014 r. należał do elitarnej grupy najzdolniejszych młodych tenisistów. Jego kariera zaczęła się rozwijać. W sierpniu 2014 zajął drugie miejsce w drużynowych mistrzostwach Europy. W styczniu 2015 doszedł do finału na wielkoszlemowym juniorskim Australian Open.  

Kariera

We French Open w 2018 r. pokonał Tannys Sandgren w pierwszej rundzie. To było pierwsze pojedyncze zwycięstwo Huberta w Wielkim Szlemie. W grudniu 2018 zadebiutował w US Open. Dotarł do drugiej rundy i uległ dopiero Marinowi Cilicowi (Mistrzowi USA Open 2014). To wtedy został dostrzeżony i nominowany do wspomnianej nagrody.

Rok 2019 rozpoczął w Indiach na turnieju Maharasthra Open. Kontynuował grę w Australii. Został zwycięzcą Canberra Open. W tym samym roku podczas Dubai Tennis Championships po raz pierwszy wygrał z rozstawionym z numerem 1 Kei Nishikori, zawodnikiem z top 10 graczy ATP. 

W marcu 2019 podczas BNP Paribas Open po raz pierwszy w karierze znalazł się w ćwierćfinale turnieju ATP Masters 1000.  Wygrał dwa turnieje w grze pojedyńczej. Winston-Salem 24 sierpnia 2019  i Delray Beach 13 stycznia 2021 . W deblu wygrał jeden turniej, w Paryżu 8 listopada 2020. 

Jeżeli chodzi o turniej w Winston-Salem w sierpniu 2019, to zwyciężając Hubert Hurkacz  został pierwszym od 37 lat polskim tenisistą, który wygrał turniej rangi ATP Tour. Takie wydarzenie ostatni raz miało miejsce w 1982, gdy Wojciech Fibak wygrał swój ostatni turniej.

Ciekawostki

  • Hubert Hurkacz jest bardzo wspierany przez rodzinę. Mama Zofia gra w tenisa i jest medalistką mistrzostw Polski. W tenisa grali też wujkowie. Wujek Tomek reprezentował Polskę w turnieju Davis Cup. Siostra Huberta, Nika też gra w tenisa. W parze z Oliwią Jędrzejczak wygrała turniej MKT w Łodzi.
  • Hurkacz, wbrew powszechnej wiedzy trenerskiej, często zamyka oczy w momencie uderzenia piłki. Niemniej nie przeszkadza mu to w odnoszeniu spektakularnych sukcesów. Można powiedzieć, że pokonuje swoich przeciwników z dosłownie zamkniętymi oczyma. Miałem okazję nagrać kilka ujęć i podzielić się nimi na łamach mojego kanału
  • Hubert Hurkacz lubi grać na nawierzchni trawiastej i jednocześnie podchodzi do niej z dużym respektem. Jak sam twierdzi, do trawy trzeba się przyzwyczaić, grać agresywnie i wywierać presję. Cały czas jeszcze się tego uczy, choć według Wojciecha Fibaka tenis Huberta jest idealny na trawę, ale on tego jeszcze nie wie.
  • Miał okazję trenować z Novakiem Djokovicem
  • Jego trenerem jest Craig Boynton, który pomagał takim sławom jak Jim Courier, Mardy Fish, czy John Isner.
Koniecznie odwiedź nasze kanały społecznościowe:

Add Comment

pozxto