Życiorysy polskich tenisistów – Agnieszka Radwańska

Agnieszka Radwańska, urodzona 6 marca 1989 roku w Krakowie, jest jedną z najsłynniejszych tenisistek i najbardziej rozpoznawalnych polskich sportowców w kraju i na świecie. Była sklasyfikowana najwyżej na 2 miejscu żeńskiego tenisa. Zdobywczyni 20 tytułów w grze pojedynczej i 2 w grze podwójnej. Znana z inteligentnej i przemyślanej gry. Ma 172 cm wzrostu i 56 kg wagi.

Dzieciństwo i młodość

Pochodzi ze sportowej rodziny, jej dziadek Władysław był hokeistą, zaś ojciec Robert tenisistą, który reprezentował barwy drużyny KS Nadwiślan. Jej młodsza siostra, Urszula również uprawia tenis ziemny i także reprezentowała szeregi klubu Nadwiślan Kraków. 

Początkowe lata życia rodowita Krakowianka, Radwańska spędziła w Niemczech, gdzie rozpoczęła swoją przygodę z tenisem i już w wieku sześciu lat. Wygrała wówczas swój pierwszy amatorski turniej. Wróciła do Polski w 1995 roku, po zakończeniu kontraktu trenerskiego jej ojca w Grün-Gold Gronau. W Krakowie ukończyła gimnazjum i została absolwentką liceum ogólnokształcącego Zespół Szkół Ogólnokształcących Mistrzostwa Sportowego im. Mikołaja Kopernika w Krakowie. Ponadto obie siostry studiowały na AWF w Krakowie, zdobywając tytuł licencjata.

Kariera

W 2003 roku zajęła drugie miejsce w juniorskim turnieju, rozgrywanym w Zabrzu, gdzie w finale uległa Magdalenie Rybarikovej ze Słowacji. W kolejnym roku, odniosła zwycięstwa w dwóch juniorskich turniejach singlowych w Gdyni oraz Zabrzu. Rok później uzyskała już status profesjonalny i jej pierwszym wielkoszlemowym sukcesem było pewno zwycięstwo w juniorskim Wimbledonie w lipcu 2005 roku. W 2006 roku po wygraniu juniorskiego turnieju French Open została pierwszą polską zawodniczką w historii, która została liderką rankingu ITF Juniors w kategorii U-18.

Wygranie juniorskiego Wimbledonu, zapewniło jej dziką kartę, co pozwoliło jej wystąpić w pierwszym seniorskim turnieju Wimbledon 2006, gdzie w 1/8 finału musiała uznać wyższość doświadczonej Belgijki Kim Clijsters. W 2012 roku, osiągnęła swój największy zawodowy sukces, docierając do finału seniorskiego Wimbledonu 2012, przegrywając w finale z amerykańską tenisistką Sereną Williams 6:1, 5:7, 6:2.

Serena okazała się najtrudniejszym rywalem dla naszej rodaczki. Mimo wielu zaciętych meczów, jak choćby na wspomnianym Wimbledonie w 2012 roku, na 10 starć pomiędzy obiema zawodniczkami, Williams zwyciężyła wszystkie z nich, w tym 9 bez utraty seta. Wielu analityków tenisa zgodnie twierdzi, że najsłabszym elementem jej gry był stosunkowo wolny serwis, co utrudniało Radwańskiej wykorzytanie przewagi jaką daje podanie.

Niemniej, Polka swoją selekcją uderzeń, przemyślaną grą i sprytem niejednokrotnie udowodniła, że aby ją pokonać potrzeba czegoś więcej, niż tenis oparty wyłącznie na sile. Jako jedna z pierwszych zawodniczek wprowadziła do żeńskiego tenisa “kucające” zagranie.

Jest drugą w historii osobą z Polską, po Wojciechu Fibaku, której udało się osiągnąć pierwszą dziesiątkę rankingu wśród najlepszych tenisistów i tenisistek. Do jej największych sukcesów należą zwycięstwo kończącego rok turnieju najlepszych tenisistek – WTA Tour Championships, triumfy na kortach w Miami, Tokio oraz dwókrotnie w Pekinie. W dniu 14 listopada 2018 roku ogłosiła zakończenie profesjonalnej kariery tenisowej w wieku niespełna 30 lat.

Ciekawostki

  • Radwańska nosi pseudonim Isia. Zapytana kiedyś skąd wziął się ów pseudonim wyjaśniła, że będąc dzieckiem nie potrafiła wyraźnie wymówić swojego imienia, stąd wołała na siebie Isia
  • Agnieszka niejednokrotnie wygrywała konkursy na najlepsze zagranie roku wywołując u swoich rywalek dosłowne “opadnięcie rąk”
  • po zakończeniu kariery, Radwańska zapowiedziała stworzenie i uruchomienie sieci apartamentów w największych miastach w naszym kraju. Pierwszy apartamentowiec uruchomiła w swoim rodzinnym mieście, Krakowie w połowie 2018 roku, gdzie każdy z dziesięciu apartamentów nawiązywał do lokalizacji dla jej największych, tenisowych sukcesów: Wimbledon, Dubaj, Miami, Tiencin, Pekin, Tokio, Sydney, Montreal, Stambuł i Singapur.
  • w 2019 roku została ambasadorką dobrej woli UNICEF, a następnie razem ze Stefano Terrazzino brała udział w popularnym programie tanecznym w telewizji Polsat: Dancing with The Stars- Taniec z Gwizdami.
  • jest bohaterką i współautorką książki Jestem Isia. Rozmowa z Agnieszką Radwańską, w której dzieli się historiami z życia prywatnego. Zazwyczaj unikała takich tematów na większości konferencji prasowych, dlatego dla fanów Isi jest to pozycja obowiązkowa.
Koniecznie odwiedź nasze kanały społecznościowe:

Add Comment

pozxto