Tenis – co to znaczy Ad?

obrazek: racingsport.com

Tenis charakteryzuje się unikalnym systemem punktacji. Jeśli jeszcze nie poznałeś/aś tej fascynującej historii kryjącej się za cyframi 0, 15, 30 … to koniecznie sprawdź mój artykuł (TUTAJ). Dziś wytłumaczę Ci co oznacza Ad i kiedy jest stosowany. 

Kiedy w tenisie dochodzi do remisu 40-40 (czasem zwanego deuce), do zwycięstwa w gemie potrzebne jest zdobycie 2 punktów. Podejrzewam, że powodem tego była próba wyeliminowania losowości, ponieważ skoro gracze doszli do wyniku 40-40, to znaczy, że idą łeb w łeb i zwycięstwo w kolejnym punkcie kończącym gem, było by obarczone pewna dozą losowości. 

Aby temu zapobiec wprowadzono Ad, z angielskiego advantage, oznaczający przewagę. Jeśli jeden z graczy przy stanie remisowym 40-40 zdobędzie kolejny punkt, to zostanie mu przyznana przewaga Ad-40 (czasem po prostu Ad). W tym momencie, jeśli ten sam gracz wygra kolejny punkt, zyska on przewagę 2 punktów w danym gemie nad swoim przeciwnikiem i doprowadzi do jego zakończenia. 

Z drugiej strony, jeśli przy stanie Ad-40 drugi zawodnik uzyska kolejny punkt, to wracamy do wyniku 40-40 (deuce – równowaga) i kontynuujemy grę, dopóki jeden z nich nie zdobędzie 2 punktów z rzędu. Mam nadzieję, że jest to w miarę zrozumiałe. W razie wątpliwości, zapraszam do sekcji komentarzy. 

Koniecznie odwiedź nasze kanały społecznościowe:

Add Comment

 

Najnowsze filmy:


Subskrybuj kanał, aby nie przegapić najnowszych odcinków