Życiorysy wielkich tenisistów – Simona Halep

Simona Halep to rumuńska tenisistka, urodzona 27 września 1991 r. w Konstancy. Liderka rankingów Women’s Tennis Association (WTA) w latach 2017–2019. Zwyciężczyni French Open 2018, wielkoszlemowego turnieju Rolanda Garrosa (2018) oraz Wimbledonu 2019 w grze pojedynczej. Tenisistka mierzy 168 cm i waży 60 kg.

Dzieciństwo i młodość

Rodzicami tenisistki są Stere i Tania Halep, mający pochodzenie aramejskie. Jej ojciec był piłkarzem Săgeata Stejaru i grał głównie w niższych ligach. Simone Halep rozpoczęła przygodę z tenisem w wieku 4 lat, podczas jednego z treningów swojego starszego brata, Nicolae. Po kilku latach zrezygnował on z uprawiania tego sportu, z kolei Simone zaczęła trenować bardziej intensywnie. Jako nastolatka grywała też w piłkę nożną i ręczną.

W 2005 r. rozpoczęła współzawodnictwo w ramach ITF Junior Circuit. W wieku 13 lat zajęła drugie miejsce w Mamaia-Sen Junior ITF Tournament w Rumunii. Rok później wygrała wszystkie turnieje singlowe ITF i reprezentowała Rumunię na Junior Fed Cup. Karierę juniora zakończyła w 2008 r., zdobywając tytuł mistrza Wielkiego Szlema podczas French Open. Wtedy też została uznana za najwyżej sklasyfikowaną juniorkę na świecie. W wieku 16 lat wyprowadziła się z rodzinnego miasta i zamieszkała w Bukareszcie, by móc zajmować się tenisem zawodowo.

Kariera

Simona Halep jest najwyżej notowaną rumuńską tenisistką w rankingu WTA, w którym pierwszy raz dotarła do ćwierćfinału w 2010 r. Od tego czasu zaczęła występować na turniejach na całym świecie, m.in. Australian Open, Auckland, French Open. W 2014 r. znalazła się w półfinale Wimbledonu, a rok późnej w półfinale US Open. Po wielu starciach w kolejnych miesiącach, w 2017 r. zakończyła sezon jako najlepsza tenisistka na świecie.

Najwięcej sukcesów przyniósł jej rok 2018. Znalazła się wtedy m.in. w finale Australian Open, wygrała turniej Rolanda Garrosa (który jest jej ulubionym), zajęła pierwsze miejsce w Wielkim Szlemie French Open. Nadal była numerem 1 na świecie, chociaż sezon zakończyła kontuzją pleców i ścięgna Achillesa. W kolejnym roku została pierwszą Rumunką, która wygrała tytuł Wimbledonu w singlu.

Najbardziej lubi serwis, a podczas zdobywania punktów stara się zakłócić rytm przeciwnika. Justine Henin, jedna z najlepszych tenisistek świata, powiedziała w jednym z wywiadów: „Helep prowadzi inteligentną grę. Jest w tym coś, co przypomina mnie – to ofensywa i agresja”. Dobrze czuje się też w głębi kortu, co gwarantuje jej płynność i równowagę podczas gry. Jej aktualnym trenerem jest Darren Cahill, a współtrenerem – Artemon Apostu-Efremov.

Ciekawostki

  • Posługuje się rakietą tenisową Wilson Burn 100.
  • Współpracowała z firmami Lacoste i Adidas, aktualnie współpracuje z Nike.
  • W wieku 18 lat poddała się zabiegowi zmniejszenia piersi.
  • Jej ulubioną potrawą jest makaron, a ulubionym napojem – sok pomarańczowy. 
  • Wystąpiła w reklamach Vodafone Romania oraz Rexony.  
  • Brała udział w rumuńskiej kampanii „Grija pentru copii”, propagującej opiekę nad wcześniakami.
  • W 2019 r, została uhonorowana „Gwiazdą Rumunii’, najwyższym odznaczeniem państwowym.
  • Prowadzi fundację, zajmującą się sportem, zdrowiem i edukacją.
Koniecznie odwiedź nasze kanały społecznościowe:

Add Comment

pozxto