Życiorysy wielkich tenisistów – Maria Sharapova

Maria Szarapowa jest jedną z najlepszych rosyjskich tenisistek w historii dyscypliny. Urodziła się 19 kwietnia 1987 r. w Niaganiu. Szarapowa ma bogatą kolekcję trofeów oraz osiągnięć na swoim koncie. Była ona m.in. zwyciężczynią 36 turniejów WTA oraz 4 ITF, a także przez 21 tygodni w swojej karierze przewodziła w klasyfikacji rankingu singlowego WTA.

Poza tym udało jej się wygrać każdy wielkoszlemowy turniej: 1 Australian Open w 2008 r., 2 razy Roland Garros w 2012 oraz 2014 r., 1 Wimbledon w 2004 r. oraz 1 US Open w 2006. Szarapowa jest również srebrną medalistką Igrzysk Olimpijskich w Londynie z 2012 r. w grze pojedynczej kobiet. Szarapowa mierzy 188 cm wzrostu oraz waży 59 kg.

Dzieciństwo i młodość

Marii Szarapowej od dziecka pisany był tenis. Było to marzenie jej ojca, by jego córka została kiedyś sławną tenisistką, dlatego praktycznie bez grosza przy duszy razem z córką wyemigrowali do Stanów Zjednoczonych, gdzie przy pomocy polskiej rodziny, która kupiła im bilety na Florydę, mała Masza poszła do Akademii Bollettieriego. Szarapowa od najmłodszych lat była osobą, skupioną na konkretnym celu, której nie obchodzi budowanie relacji towarzyskich. Tak było m.in. za jej pobytu w Akademii, w której nie utrzymywała kontaktów z żadnym z innych dzieci. W swojej książce napisała, że owe dziewczynki, często się na niej mściły, przeszkadzały w śnie, kiedy wracała zmęczona z kortu i szperały w jej rzeczach, gdy była na treningu. Nie przejmowała się jednak opiniami innych, zarówno w młodości, jak i gdy była starsza, tylko skupiała się na robieniu tego, co kochała.

Kariera

Od najmłodszych lat Szarapowa odnosiła sukcesy na korcie. Swój pierwszy seniorski mecz rozegrała przeciwko Karin Miller, z którą ostatecznie przegrała 7:6, 4:6, 4:6. Pierwszym dużym sukcesem Szarapowej było dojście w 2002 r. do finału Australian Open, dzięki czemu została ona najmłodszą tenisistką, która tego dokonała. Jeszcze większym sukcesem okazał się Wimbledon w 2004 r., kiedy to Szarapowa pokonała w dramatycznym finale Serenę Williams 6:1, 6:4. Zdaniem Szarapowej, Williams po tamtym meczu znienawidziła ją i obiecała sobie, że więcej z nią nie przegra. W całej swojej karierze Rosjanka rozegrała z młodszą siostrą Williams 22 mecze, z czego wygrała jedynie 2. Jej kariera obfitowała w sukcesy i osiągnięcia, natomiast duży cień padł na nią w 2016 r., kiedy to Szarapowa została przyłapana na dopingu. Od tamtego okresu nic większego w tenisie już nie osiągnęła i w 2020 r. zakończyła swoją karierę.

Ciekawostki

  • Szarapowa posiada własną markę słodyczy „Sugarpova”,
  • W 2013 r. została uznana przez magazyn Forbes „najbogatszą sportsmenką na świecie”,
  • Była zaręczona w latach 2010-2012 z koszykarzem Sasą Vujaciciem,
  • Założyła w 2004 r. fundację charytatywną „Sharapova Foundation”,
  • Sharapova przyznała w jednym z wywiadów, że nie jest dobra w gotowaniu i ma słabość do butów,
  • Była wybierana w latach 2003-2006 przez magazyn Maxim “najpiękniejszą atletką”,
  • Napisała swoją autobiografię “Niepowstrzymana“, w której można dowiedzieć się wielu ciekawych rzeczy z jej życia, także prywatnego.
Koniecznie odwiedź nasze kanały społecznościowe:

Add Comment

pozxto