Życiorysy wielkich tenisistów – Naomi Osaka

Naomi Osaka (jap. 大坂 なおみ) to urodzona 16 października 1997 roku w Chūō-ku (Osaka) tenisistka. Obecnie (03.2021) zajmuje pierwsze miejsce w rankingu Women’s Tennis Association (WTA). W 2018 roku zwyciężyła w zawodach US Open, następny rok przyniósł jej tytuł zwyciężczyni Australian Open 2019. Tenisistka ma 180 cm wzrostu i waży 69 kg.

Dzieciństwo i młodość

Jej ojciec, Leonard François pochodzi z Haiti, natomiast matka, Tamaka Osaka z japońskiej wyspy Hokkaido. Para poznała się w Sapporo, gdzie oboje studiowali. Mimo sprzeciwu rodziny Tamaki, ich małżeństwo doszło do skutku. Naomi ma starszą siostrę, Mari, która również jest profesjonalną tenisistką. Obie dziewczynki otrzymały nazwisko po rodzinie matki.

Gdy Naomi miała trzy lata, rodzina wyemigrowała z Japonii i zamieszkała w Nowym Jorku, u rodziców Leonarda. To ojciec zaszczepił w Noemi i Mari miłość do tenisa. Inspiracja przyszła podczas rodzinnego oglądania występu sióstr Venus i Sereny Williams w czasie French Open 1999. Tak jak Richard Williams, Leonard François postanowił doprowadzić swoje córki do wielkiej karierze. Kupił podręczniki i zaczął prowadzić przydomowe treningi. Analizował plany treningowe Richarda Williamsa, i konsultował się z zawodowymi trenerami. W 2006 roku cała rodzina przeniosła się na Florydę, gdzie klimat umożliwiał trenowanie przez cały rok. W 2014 Naomi zaczęła ćwiczyć w Akademii Harolda Solomona. Później szkoliła się w ProWorld Tennis Academy.

Kariera

Pomimo że Naomi Osaka dorastała w Stanach Zjednoczonych, cała rodzina uznała że powinna zostać reprezentantką Japonii. Swoją decyzję motywowała miejscem urodzenia tenisistki, i deklaracjami o wychowywaniu w duchu kultury japońskiej i haitańskiej. Bardziej pragmatyczną przyczyną mógł być fakt braku zainteresowania ze strony Amerykańskiego Związku Tenisowego. Równocześnie w reprezentacji Japonii brakowało kobiecych gwiazd. Decyzja przyniosła spektakularny efekt: w 2018 roku Naomi Osaka jako pierwsza Japonka została zwyciężczynią turnieju Wielkiego Szlema, zajmując pierwsze miejsce na zawodach US Open. Rok później wygrała wielkoszlemowy Australian Open 2019. W roku 2021 powtórzyła swoje osiągnięcie i ponownie zwyciężyła w Australian Open.

Warto zaznaczyć, że Japonka zdobyła swój pierwszy tytuł z cyklu WTA Premier Mandatory również w 2018, eliminując najlepsze rakiety świata, jak Maria Szarapowa, Agnieszka Radwańska, czy Simona Halep. Niewiele zawodniczek może pochwalić się takim osiągnięciem jak wygranie turnieju wielkoszlemowego, tego samego roku, co wygranie swoich pierwszych zawodów! Co zaskakujące Naomi ma na swoim koncie 7 tytułów, z czego aż 4 to zwycięstwa w WS! Jej styl opiera się na mocnej grze z linii końcowej. Zawodniczka dysponuje również bardzo mocnym serwisem.

Działalność przeciwko rasizmowi

W maju 2020 roku, po zabójstwie Georga Floyda, Naomi przerwała swoje treningi by wspólnie z partnerem polecieć do Minneapolis. Tam para brała udział w manifestacjach. Na wieść o postrzeleniu Jacoba Blake’a Osaka wycofała się z eliminacji do US Open, co spowodowało zawieszenie rozgrywek na jeden dzień. Zaangażowanie na rzecz ruchu Black Live Matters manifestuje na meczach, zakładając maseczkę z naszytymi nazwiskami ofiar. Jest aktywna na Twitterze, gdzie krytykuje rasizm i przemoc.

Ciekawostki

  • Prywatnie jest w związku z raperem YBN Cordae.
  • Na codzień uważa się za osobę nieśmiałą i stroniącą od wywiadów i kamer
  • Pomimo że reprezentuje Japonię, sama twierdzi, że chociaż dobrze rozumie język japoński, nie potrafi biegle się nim posługiwać.
  • Osaka uwielbia gry wideo. W jedtnym z wywiadów przyznała, że po 4 godzinnym treningu na korcie, potrafi spędzić kolejne 4 godziny na graniu w gry, takie jak: Overwatch, Skyrim
  • W 2020 magazyn Forbes ogłosił, że pobiła rekord zarobków wśród sportsmenek. W ciągu roku zarobiła 37,4 mln dolarów. Większość jej dochodów pochodzi od reklamodawców. 
  • Jej ulubiony serial to The Office
Koniecznie odwiedź nasze kanały społecznościowe:

Add Comment

pozxto