Życiorysy wielkich tenisistów – Novak Djokovic

źródło obrazka: Sky Sports

Novak Djokovic (Novak Đoković) to serbski tenisista ur. 22 maja 1987 w Belgradzie. Zdobywca 18 tytułów wielkoszlemowych, medalista olimpijski (Pekin 2008), pięciokrotny triumfator ATP Finals no i oczywiście pierwsza rakieta rankingu światowego mężczyzn w grze pojedynczej. Tenisista mierzy 1,88 m i waży 80 kg.

Dzieciństwo i młodość

Rodzice Novaka, byli związani ze sportem od najmłodszych lat. Jego ojciec, Srdjan Djokovic, był profesjonalnym narciarzem oraz instruktorem tego sportu. Mały Novak otrzymał pierwszą rakietę i piłki w wieku zaledwie 4 lat. Od tego czasu zakochał się w tenisie i był przekonany, że pewnego dnia zostanie mistrzem, co często afirmował przed lustrem.

Djokovic nie miał łatwego dzieciństwa. W pochłoniętej wojną ówczesnej Jugosławii, jako kilkulatek często trenował odbijając piłkę od ściany pizzerii swoich rodziców. Jak wspomina w swojej KSIĄŻCE, z dostępem do kortów również nie było kolorowo. Serb zmuszony był trenować w opuszczonym basenie, przekształconym na coś w rodzaju boiska sportowego. Dodatkowo, ze względu na bombardowania mające miejsce w Belgradzie, często jego treningi kończyły się przedwcześnie, gdyż musiał uciekać z nich w obawie o życie.

Novak został zauważony przez byłą profesjonalną zawodniczkę i jego pierwszą trenerkę Jelenę Genčić, która od razu dostrzegła talent małego chłopca. W internecie krąży wiele nagrań z sesji treningowych Djokovica, kiedy był jeszcze dzieckiem. Jedno z nich zamieszczam poniżej.

 

Jak widać na nagraniu, Djokovic był bardzo ambitny i brał tenis na poważnie od samego początku. Niewątpliwie trudy dzieciństwa i ciężka sytuacja w kraju pozwoliły wykształcić mu odporną psychikę. Mimo, że Novakowi zdarza się raz na jakiś czas widowiskowo połamać rakietę lub dać upust negatywnym emocjom, nikt nie odbierze mu tego, że w sytuacjach pod presją radzi sobie jak nikt inny.

Kariera

Już jako junior Djoković rokował bardzo dobrze. Oprócz występów w wielkoszlemowych turniejach i dotarcia do półfinału Australian Open, Novak będący w drużynie narodowej Jugosławii dotarł do finału Pucharu Davisa. Łącznie jako junior rozegrał 51 meczów singlowych, z czego w 40 triumfował, a tylko w 11 musiał uznać wyższość rywala.

Swój pierwszy tytuł ATP zdobył w roku 2006, pokonując bez utraty seta Nicolás Massú podczas Dutch Open w Amersfoort (Holandia). W 2010 jego drużyna triumfowała podczas Davis Cup. Serb ma na swoim koncie 82 tytuły, z czego 18 w turniejach Wielkiego Szlema. Jest niekwestionowanym mistrzem kortów australijskich z dorobkiem 9 tytułów w turnieju Australian Open.

Novak słynie z propagowania diety bezglutenowej (jest chory na celiakie), po tym jak niejaki dr Igor Cetojevic z Serbii, dostrzegł jego problmey z kondycją w trakcie meczów. Słynny test kromki chleba miał być potwierdzeniem diagnozy. Dzięki Igorowi, Djokovic diametralnie zmienił swoje nawyki żywieniowe i zyskał sporo energii.

Djokovic uważany jest obecnie za jedngo z najlepszych teninistów w całej historii tenisa. Mniej więcej około roku 2011, Serb zajmował czołowe miejsca w rankingu. Jako jedna z 5 osób w historii męskiego tenisa (od ery Open) jest zdobywcą Karierowego Wielkiego Szlema (w ciągu trwania kariery zwyciężył we wszystkich turniejach WS).

Ciekawostki

  • Novak to wybitny lingwista, potrafi porozumiewać się w aż 11 językach!
  • Jest słynny ze swoich doskonałych imitacji innych zawodników, takich jak Nadal czy Sharapova
  • Wystąpił gościnnie w teledysku do piosenki Hello autorstwa Martin Solveig
  • Wydał swoją książkę dostępną również w Polsce pod tytułem: “Serwuj, aby wygrać!
  • Jest właścicielem sieci kawiarnii i restauracji w Belgradzie

Koniecznie odwiedź nasze kanały społecznościowe:

Add Comment

 

Najnowsze filmy:


Subskrybuj kanał, aby nie przegapić najnowszych odcinków