2019-03-18
2720
0
0
Strefy kortu
Gra w tenisa wymaga znajomości nie tylko reguł oraz techniki wykonywanych zagrań. Patrząc od strony taktycznej podstawowymi wiadomościami są te dotyczące stref kortu, ich rozmiarów oraz zastosowań, lub inaczej mówiać – przeznaczenia.
Krok po kroku
Strefy kortu można podzielić na strefę defensywną, neutralną, ataku, presji i śmierci. Każda z tych części kortu narzuca odpowiednie zagrania i zachowania. Jest to nic innego jak umowny obszar, który uzależniony jest od stylu gry, jak również nawierzchni kortu i intencji zawodnika.
Podział
- Strefa defensywna znajduje się poza kortem, w odległości kilku metrów od linii końcowej. W obszarze tym zawodnik broni się i może wykorzystać zagrania typu lob, minięcia lub wysokie zagrania.
- Strefa neutralna rozciąga się od początku strefy defensywnej i sięga około 50 cm w głąb kortu. W polu tym odbywa się spokojna gra, zwyczajne wymiany oraz przygotowanie do wejścia do środka kortu.
- Strefa ataku zwana również strefą budowania ataku, to obszar mieszczący się mniej więcej w środku pola gry oraz dający możliwość stworzenia zagrożenia dla przeciwnika. W tym obszarze można wykorzystać wiele schematów zagrań, jak również zmylić przeciwnika, stosując różnorodny tenis.
- Strefa presji i strefa śmierci zlokalizowane są w początkowej części pola gry zaczynając od siatki.
- Strefa śmierci to obszar przy samej siatce, natomiast strefa presji umiejscowiona jest tuż za nią. Są to miejsca, w których wykorzystuje się zagrania ofensywne często uderzane z woleja, smecza lub wykorzystanie skrótów mające za zadanie zakończenie punktu.
Add Comment