Serwis Slajsowany – jak go wykonać krok po kroku i kiedy stosować?

Serwis slajsowany – co to jest?

Serwis slajsowany to tzw. serwis podcięty, któremu nadawana jest rotacja boczna. Jest to jeden z popularnych rodzajów serwisu w tenisie ziemnym, używany  często w celu zmylenia przeciwnika. Stosuje się go głównie w dwóch przypadkach:

  • gdy chcemy “wyrzucić” przeciwnika z kortu – przeciwnik spodziewa się prostego podania, a tymczasem jego return wymaga od niego szybkiego przemieszczenia się do krawędzi pola. 
  • gdy chcemy, aby piłka skręciła na ciało przeciwnika, co może sprawić mu trudność z jej odbiciem.

 

Zastosowanie

Serwis slajsowany często stosowany jest jako drugi serwis, gdyż pozwala na zachowanie większego marginesu błędu i zagranie go wyżej ponad siatką. Podczas serwisu slajsowanego stosuje się najczęściej chwyt kontynentalny (młotkowy) lub chwyt wschodni bekhendowy.

Naukę serwisu slajsowanego należy rozpocząć od zrozumienia umiejscowienia punktu styku rakiety z piłką podczas uderzenia. Najlepiej zastosować tutaj zasadę zegara, polegającą na wyobrażeniu sobie, że piłka stanowi tarczę zegara i staraniu się, aby w momencie uderzenia rakiety w piłkę punkt styku był pomiędzy godziną 1 a 2 (odsyłam do wideo).

Krok po Kroku

1 etap: zwykłe podbijanie piłki rakietą od dołu;

2 etap: odbijanie piłki od ziemi z zachowaniem staranności, aby uderzać w punkt kontaktu, zgodny ze wspomnianą zasadą zegara;

3 etap: próba serwowania piłki z zachowaniem zasady zegara, tak aby piłka przeleciała przez siatkę, bez zważania gdzie poleci;

4 etap: to samo co w poprzednim etapie z próbą serwowania piłki coraz wyżej, tak aż uda się zaserwować piłkę z wysokości ponad głową;

5 etap: dopiero na tym etapie staramy się wykonać serwis slajsowany z przywiązaniem uwagi do tego, aby piłka “wylądowała” w zamierzonym miejscu.

Podczas serwowania należy pamiętać o zachowaniu dwóch zasad:

  • aby wyrzucić piłkę w odpowiednie miejsce należy kierować rękę wyrzucającą wzdłuż linii końcowej;
  • podczas wyrzucania piłki należy wyrzucić ją nieco bardziej w prawą stronę, w porównaniu z normalnym serwisem. Pomoże to w nadaniu piłce rotacji.

 

Koniecznie odwiedź nasze kanały społecznościowe:

Add Comment

 

Najnowsze filmy:


Subskrybuj kanał, aby nie przegapić najnowszych odcinków