Tenis 10 – czyli, jak nie uprzedzić dziecka do gry w tenisa

Czym jest program Tenis 10?

Tenis 10 to polski program propagujący tenis wśród dzieci wprowadzony w 2010 roku w ramach ogólnoświatowej inicjatywy “Play and Stay” zainicjowanej przez Międzynarodową Federację Tenisową (ITF). Program kierowany jest do dzieci w wieku od 6 do 10 lat i ma na celu uatrakcyjnienie i rozpowszechnienie tenisa jako dyscypliny dla dzieci.

Tenis 10 wprowadza dzieci w sportowy świat głównie poprzez zabawę i nowoczesne podejście. Sprzęt dla dzieci dostosowany jest to ich wieku i możliwości fizycznych (miękkie i wolniejsze piłki, lżejsze rakiety, niższe siatki i zmniejszone korty). Program objęli patronatem czołowi reprezentanci polskiej reprezentacji m.in. Agnieszka i Urszula Radwańskie, Jerzy Janowicz czy Łukasz Kubot.

Obecnie w programie uczestniczy 276 klubów tenisowych i uczniowskich klubów sportowych, a ponad 4 tysiące dzieci posiada aktualną licencję pozwalającą na uczestnictwo w turniejach organizowanych w ramach programu “Tenis 10”.

W ramach programu istnieje 5 kolorowych poziomów gry dostosowanych do potrzeb nauki w każdym wieku:

1. Poziom niebieski

Skierowany do dzieci w wieku do 5-6 lat zaczynających swoją przygodę z tenisem, gra rozgrywa się na kortach wielkości 8-9 m na 5-6 m wyłącznie w grupach i bez wskazania zwycięzcy (jeden tie break), używana jest piłka z gąbki oraz mniejsze rakiety 17-19″ (43-48 cm), celem tego poziomu jest ogólny rozwój aktywności fizycznej, oswojenie dzieci ze sprzętem i nauka podstawowych umiejętności taktycznych.

2. Poziom czerwony

Skierowany do dzieci w wieku do 7-8 lat, gra rozgrywa się na kortach wielkości 11-12 m na 5-6 m nadal w grupach bez wyłonienia zwycięzcy (jeden super tie break lub 2 krótkie tie breaki), używana piłka jest o 75% wolniejsza od piłki żółtej, rakiety 17-19/21° (43-48 cm), celem jest dalszy rozwój sprawności fizycznych, zdobycie kolejnych umiejętności taktycznych (“gonienie przeciwnika”) oraz technicznych (prawidłowe chwyty oraz początki przyszłych “pełnych” uderzeń).

3. Poziom pomarańczowy

Skierowany do dzieci w wieku do 9 lat, gra rozgrywa się na kortach wielkości 18 m na 6,5-8,23 m w grupach lub systemie mieszanym (1 set do 4 gemów), używana piłka jest o 50% wolniejsza od piłki żółtej, rakiety 21-25° (53-63 cm), celem jest rozwój szybkości i zwinności, stosowane są różnorodne sposoby rozegrania akcji, gra przypomina już tenis dorosłych.

4. Poziom zielony

Skierowany do dzieci w wieku do 10 lat, gra rozgrywa się na pełnowymiarowym korcie w dwóch krótkich setach (do 4 gemów) system w grupach mieszany lub ew. “drabinka”, używana piłka jest o 25% wolniejsza od piłki żółtej, rakiety max 26″ (do 66 cm), celem jest dalszy rozwój sprawności fizycznych i technicznych, praca nad uderzeniami i wszechstronnym stylem gry.

5. Poziom żółty

Skierowany do dzieci powyżej 10 roku życia, gra na pełnowymiarowym korcie w dwóch setach do 6, używana jest piłka żółta, rakiety 26-27″, po ukończeniu wcześniejszych poziomów zawodnik gotowy jest do standardowej gry i dalszego szkolenia umiejętności technicznych.

Koniecznie odwiedź nasze kanały społecznościowe:

Add Comment

 

Najnowsze filmy:


Subskrybuj kanał, aby nie przegapić najnowszych odcinków