Zasady gry w tenisa ziemnego

Wymiary kortu

Gra w tenisa ziemnego odbywa się na płaskim, prostokątnym korcie tenisowym o długości wynoszącej 23,77 m i szerokości 8,23 m w grze pojedynczej oraz 10,97 m w deblu. Nawierzchnia takiego kortu może być twarda, ceglana, trawiasta, betonowa bądź dywanowa. Na środku kortu, równolegle do linii końcowych jest siatka dzieląca go na dwie równe części. Jej wysokość pośrodku wynosi 91,4 cm, natomiast przy słupkach do których jest przymocowana powinna mieć 1,07m. Piłka do gry w tenisa ma masę ok 56,7 – 58,5 g i średnicę 6,35 – 6,67cm.

Zasady gry

W tenisa rozgrywana jest gra singlowa (pojedyncza), deblowa (podwójna) oraz mikstowa (mieszana). W każdym pojedynczym gemie, jeden gracz cały czas podaje, a drugi odbiera serwis. Aby zdobyć gema, tenisista musi wygrać co najmniej cztery piłki, przy czym przy stanie równowagi musi pokonać przeciwnika przewagą dwóch piłek. Punkty liczy się od stanu 0:0, każdy gracz może zdobyć kolejno 15, 30 i 40 punktów. Aby wygrać seta należy zdobyć 6 lub 7 gemów, gdyż przewaga musi wynosić co najmniej dwa gemy. Przy stanie 6:6 następuję tie-break, którego gra się do 7 punktów. W turniejach wielkiego szlema mężczyźni grają do trzech wygranych setów, natomiast kobiety do dwóch.

Mecze tenisowe toczone są z bardzo krótkimi przerwami, zwykle gracz musi wprowadzić piłkę do gry nie później niż 20 sekund po skończeniu poprzedniego punktu. Po każdym nieparzystym gemie następuje zmiana stron i wtedy czas przerwy zostaje przedłużony do 90 sekund, natomiast po każdym secie zawodnik ma dokładnie 120 sekund na odpoczynek i rozpoczęcie kolejnej wymiany. Jeśli zawodnik na siłę przedłuża czas przerwy może zostać ukarany przez sędziego ostrzeżeniem, utratą punktu, a nawet utratą gema lub seta. Tenisista nie ponosi natomiast odpowiedzialności za opóźnienia, związane z wymianą np. obuwia, rakiety bądź piłki, czyli sytuacjami które są od niego niezależne.

Aby rozpoczęła się wymiana, serwis musi zostać wykonany prawidłowo, co oznacza że serwujący musi trafić piłką po ukośnej stronie kortu w karo serwisowe po drugiej stronie siatki, nie dotykając jej. Każdy tenisista ma dwie próby, aby zaserwować dobrze, więc jeśli popełni błąd ma jeszcze drugą szansę aby wprowadzić piłkę do gry. Błędem serwisowym jest podanie autowe, w którym piłka ląduje poza karem serwisowym albo takie, w którym piłka nie przelatuje nad siatką. Do błędów zalicza się również sytuacja, kiedy stopy serwującego dotykają linii końcowej przy podaniu, jest to tzw. “błąd stóp”.

Przy serwisie może się również zdarzyć sytuacja, w której piłka wpadnie w karo, ale po drodze dotknie siatki, wtedy zawodnik powtarza swoje podanie, co oznacza że dalej ma dwa serwisy do wykorzystania. Jeśli oba będą błędne, wtedy przeciwnik zyskuje punkt. Jeśli nie, rozpoczyna się wymiana, która trwa do momentu aż jakiś zawodnik nie wykona prawidłowego odbicia.