Niepokój na korcie

Czasem zdarzają się na korcie momenty, kiedy nagle zawodnika ogarnia duży niepokój. Może to być wynikiem sytuacji punktowej, ale niekoniecznie. Powodów może być kilka, natomiast skutkiem jest zawsze spięcie i gorsza gra. Zagrania takiego zawodnika będą wtedy szybkie i nieskładne. Walczyć on będzie nie tylko z przeciwnikiem, ale głównie ze swoim własnym strachem. Wszystko wtedy wygląda w jego oczach na mocno przekoloryzowane. Przeciwnik zdaje się być lepszy od ściany, a kort na jego połowie znacznie mniejszy. W takich sytuacjach, kiedy panika bierze górę nad graczem, jedną z najprostszych rzeczy jaką może on wtedy zrobić jest skupienie się na prawidłowym oddychaniu.

Świadomy wydech przy każdym uderzeniu piłki pozwala graczowi po pierwsze: skupić się na swoim ciele, nie na panice, którą czuje, a po drugie: ma to skutek odprężający, co sprawia, że gracz gra na większym luzie i tym samym jego uderzenia są zagrywane pewniej i składniej oraz co najważniejsze, skuteczniej.

Często przy uczuciu strachu gracze zagrywają piłki wstrzymując oddech, co sprawia, że zagrania nie wypływają „naturalnie z ciała”, ale są grane na siłę i brak im głębi oraz kontroli. W takiej sytuacji zawodnik musi sobie zdać sprawę z tego, że nie oddycha i jak najszybciej to zmienić. Dobrze jest oprócz tego w przerwach między gemami łapać rytmiczny głęboki oddech, co również pozwoli się tenisiście uspokoić i nieco rozluźnić.

Czas w przerwie warto także przeznaczyć na zaplanowanie dalszej taktyki, aby móc się na czymś oprzeć i mieć swój plan na grę, a nie jak to często bywa, kiedy zawodnik czuje strach, odbijać piłki w panice, modląc się, aby przeciwnik popełnił błąd.

Pamiętajcie więc o prawidłowym oddychaniu w trakcie gry. Wydaje się to oczywiste, ale jak przychodzi co do czego, zawodnicy często zapominają o kluczowej roli oddechu i później w czasie paniki podczas meczu nie potrafią sobie pomóc.

Joanna Gawin

Koniecznie odwiedź nasze kanały społecznościowe:

Add Comment

 

Najnowsze filmy:


Subskrybuj kanał, aby nie przegapić najnowszych odcinków