Naciągi tenisowe hybrydowe – z czym to się je? (poradnik i przykłady)

Rodzaje naciągów tenisowych

Naciąg jest jednym z najważniejszych elementów rakiety tenisowej. Niektórzy nawet stawiają znak równości pomiędzy rakietą bez strun, a samochodem bez silnika. Możliwe, że część osób uzna to porównanie za niedorzeczne, ale z pewnością istnieją między nimi pewne cechy wspólne. Zarówno naciąg, jak i samochód stanowią serce swoich “maszyn”, bez których nie zajdziemy daleko.

Żeby wycisnąć 100% możliwości z rakiety, należy wyposażyć ją w odpowiedni naciąg tenisowy. Tego typu stwierdzenia często są bagatelizowane przez początkujących tenisistów. Niesłusznie, ponieważ struny będą decydować o dynamice, kontroli, rotacji, czuciu, czy sile uderzenia. Naciągi tenisowe rozróżniamy następująco:

  • Naciąg naturalny
  • Naciąg syntetyczny
  • Naciąg poliestrowy
  • Naciąg wielowłóknisty
  • Naciąg hybrydowy

My skupimy się na naciągu hybrydowym, bardzo popularnym wśród zawodowych graczy.

Specyfika naciągów hybrydowych

Czasami żaden konkretny typ strun nie potrafi zadowolić wprawionego tenisisty. W takim przypadku z pomocą przychodzą naciągi hybrydowe składające się z dwóch różnych rodzajów strun, z których jeden montowany jest jako naciąg główny (pionowy), a drugi jako poprzeczny (poziomy). Czasami hybryda może być zbudowana ze strun tego samego rodzaju, lecz różnej grubości.

Poprzez odpowiedni dobór strun w hybrydzie, tenisiści mogą zmieniać w zależności od swoich potrzeb parametry naciągu, takie jak rotacja, wytrzymałość, moc, komfort, czy kontrola. Ogólnie naciągi hybrydowe można podzielić na dwa rodzaje. W pierwszym z nich, jako strun głównych używa się miękkich naciągów wielowłóknistych (multifilamentów), które są odpowiednie dla gracza nastawionego na dynamikę, komfort oraz czucie.

Przykładem gracza, który stosuje takie hybrydy w tenisie zawodowym jest chociażby Roger Ferderer. W swoim naciągu stosuje on struny naturalne jako piony. Drugim rodzajem hybryd są struny, w których rolę naciągu głównego pełnią monofilamenty, czyli najczęściej naciągi poliestrowe. Są one dedykowane dla graczy, którzy cenią przede wszystkim wytrzymałość oraz kontrolę. Naciągi hybrydowe są najczęściej stosowane przez zawodowych tenisistów, a rzadziej przez graczy klubowych i początkujących. Nie oznacza to jednak, że korzyści jakie płyną z ich używania zarezerwowane są tylko dla nich.  Obecnie na rynku dostępnych jest wiele gotowych “miksów”, co oszczędza nam zarówno czas (nie trzeba ciąć naciągów) jak i pieniądze (nie trzeba kupować oddzielnie obu naciągów)

————— Zestawienie naciągów hybrydowych —————

Babolat Pro Xtreme + SG Spiraltek (ok. 40 zł)

Ta propozycja naciągu firmy Babolat to idealne rozwiązanie dla graczy ceniących dobrą, ekonomiczną kombinację wytrzymałości oraz techniki. W opakowaniu tego produktu znajduję się wytrzymały Pro Xtreme na struny pionowe oraz dynamiczny Spiraltek na struny poziome. Naciąg można kupić TUTAJ.

Wilson Spin Effect Hybrid (ok. 49 zł)

Wilson Spin Effect Hybrid to świetne połączenie wysokiej jakości naciągu poliestrowego ze strunami wykonanymi w technologii wielowłókien.  Dzięki takiej kombinacji ten naciąg pozwala na uzyskanie rotacji na bardzo dobrym poziomie. Naciąg można kupić TUTAJ.

Babolat RPM Blast + VS (ok. 110 zł)

Ten model naciągu od firmy Babolat to połączenie 2 naciągów najwyższej jakości: poliestrowego RPM Blast, który zapewnia większą rotację graczowi oraz naturalnego naciągu VS dla zwiększenia dynamiki oraz czucia. Naciąg można kupić TUTAJ.

Prince Warrior Hybrid Touch ( – zł)

Prince Warrior Hybrid Touch to naciąg dla graczy ceniących rotację przy jednoczesnym tłumieniu drgań. To idealne połączenie Tour XT, który zapewnia kontrolę na świetnym poziomie oraz Premier Touch nastawionego na komfort.

Pacific Poly Gut Hybrid (ok. 139 zł)

Ten naciąg hybrydowy dedykowany jest dla wymagających graczy ceniących doskonałą kombinację grywalności oraz komfortu. To połączenie czucia naciągu naturalnego oraz wytrzymałości poliestru. Naciąg można kupić TUTAJ

Babolat Pro Hurricane Tour + Xcel (ok. 60 zł)

Hybryda przeznaczona głównie dla graczy ceniących przede wszystkim rotację na dobrym poziomie. Ten naciąg firmy Babolat to kombinacja wytrzymałego i bardzo popularnego naciągu Pro Hurricane Tour na struny pionowe z dynamicznym Xcel na struny poziome. Naciąg można kupić TUTAJ.

 

Koniecznie odwiedź nasze kanały społecznościowe:

Add Comment

 

Najnowsze filmy:


Subskrybuj kanał, aby nie przegapić najnowszych odcinków