Jak zacząć grę w tenisa w 4 prostych krokach

Jak zacząć grę w tenisa w 4 prostych krokach

Tenis różni się od innych popularnych sportów pod wieloma względami. Dla porównania – żeby zacząć grę w piłkę nożną nie potrzebujesz wiele. Wystarczy paczka znajomych, boisko oraz piłka. Jak jest w przypadku tenisa? Najlepiej jest rozpocząć swoją przygodę od kilku prostych kroków.

Krok 1 – Zadbaj o sprzęt

Warunkiem koniecznym do rozpoczęcia  komfortowej gry jest odpowiednio dobrana rakieta oraz piłki. O pierwszej rakiecie wspominałem w tym artykule, natomiast odnośnie piłek sugerowałbym zrobić, co następuje:

  • czerwona piłka – w mojej ocenie czerwona piłka (50% odbicia w stosunku do normalnej) jest doskonałym wyborem dla początkującego. Pozwala na dłuższe wymiany i zapewnia większą satysfakcję z gry na samym początku. Dzięki temu, że jest łatwiejsza w kontrolowaniu, jesteśmy w stanie skupić się na technice gry w poprawny sposób. Zwykła piłka jest bardzo „wrażliwa” na uderzenia, co powoduje wśród początkujących przepychanie jej, wobec czego uczą się oni niepoprawnej techniki już od samego początku. Gdy będziesz się czuł pewnie na korcie, przyjdzie czas na zmianę piłek. Jeśli pieniądze nie są dla ciebie problemem, możesz etapami przechodzić na piłki koloru pomarańczowego a potem piłki z zieloną kropką. Kolejnym etapem są…
  • Piłki bezciśnieniowe – dobry wybór dla początkującego, po opanowaniu gry piłkami dla nowicjuszy. Zakładając, że będziesz pojawiać się na korcie średnio raz na tydzień, zapewnią ci dłuższą żywotność. Piłki te są twardsze od piłek ciśnieniowych, dlatego mogą dawać wrażenie stawiania pewnego oporu, z kolei ciśnieniowe piłki po kilku grach będą nadawały się do wymiany, ale dają za to “miękkie czucie”.

Krok 2 – kort o dobrej nawierzchni

Polskie korty w większości są kortami o nawierzchni z mączki ceglanej. Nie jest to najlepsza z nawierzchni dla początkujących. Mimo, że piłka będzie odbijać się wolniej, sprawne poruszanie się po takim korcie będzie wymagać nieco doświadczenia.

Twarda nawierzchnia pozwala lepiej kontrolować pracę nóg, bez której nie będziesz w stanie poprawnie zagrać uderzeń. Jest ona przyczepna, toteż w stosunku do pozostałych nawierzchni, umożliwi natychmiastowe ustawienie się do piłki w odpowiednim miejscu, co wpłynie na czas przeznaczony na naukę.

Jeżeli masz możliwość przetestuj nawierzchnię twardą oraz tą „z mączki” i sam zadecyduj, która odpowiada ci bardziej.

Krok 3 – odrób lekcję

Jeżeli postanowiłeś zacząć na własną rękę (bez instruktora), lub osoby doświadczonej, to koniecznie zapoznaj się z podstawowymi zasadami techniki, obowiązującej dla danego uderzenia. Możesz skorzystać z filmów na naszym kanale, albo innych źródeł gwarantujących rzetelną wiedzę.

Nie śpiesz się – opanowanie techniki może zająć naprawdę długo, dlatego ucz się jednej rzeczy na raz i doskonal ją. Z czasem dokładaj kolejne, aż zbudujesz solidne fundamenty. Jeżeli chcesz jak najszybciej zacząć grać to zacznij od forhendu, bekhendu i slajsa. Zadbaj o odpowiedni chwyt, trajektorię rakiety i punkt kontaktu. Następnie wolej i serwis.

Jeśli planujesz podejść do treningu kompleksowo, zalecam rozpocząć naukę od woleja.

Krok 4 – ucz się na błędach

Dalej pozostaje już tylko obserwowanie (nagrywanie na wideo) i korygowanie błędów. Skupiaj się zawsze na jednym najważniejszym elemencie, który twoim zdaniem wpłynie najmocniej na poprawę gry. Najważniejsze będą:

  • Chwyt
  • Punkt kontaktu (z przodu)
  • Ruch rakiety z dołu do góry
  • Dynamiczna praca nóg
  • Powrót do pozycji wyjściowej

Pamiętaj, że nie nauczysz się grać w tenisa „w weekend”, jak to głoszą niektróre publikacje dostępne w polskich księgarniach. Rozważ mocno opcję pracy z instruktorem, przynajmniej na początku, ponieważ w ten sposób unikniesz potencjalnej kontuzji i będziesz w poprawny technicznie sposób wyprowadzał uderzenia.

Koniecznie odwiedź nasze kanały społecznościowe:

Add Comment

 

Najnowsze filmy:


Subskrybuj kanał, aby nie przegapić najnowszych odcinków