Fast4 – zupełnie nowy wymiar tenisa

Fast4 – zupełnie nowy wymiar tenisa

Czy kiedykolwiek słyszałeś o formule rozgrywek Fast4 (czyt. fast for)? Czym różni się od zwykłego meczu i jakie korzyści niesie?

Fast4 zostało oficjalnie zaprezentowane podczas rozgrywek juniorów w Wielkiej Brytanii w 2015 roku. Od tego czasu formuła ta cieszy się coraz to większą popularnością i znajduje wielu zagorzałych sympatyków, jak i przeciwników.

Jej głównym celem jest skrócenie czasu trwania regularnego meczu przy zachowaniu najważniejszych zasad rządzących tenisem, co umożliwia szybszą, bardziej ekscytującą rozgrywkę i pozwala organizatorom turniejów na rozegranie ich w rozsądnym przedziale czasowym.

Fast4 wyróżnia się 4 cechami:

  • gramy seta do 4 gemów – rozgrywanie seta odbywa się do 4 wygranych gemów z zachowaniem co najmniej 2 gemowej przewagi nad oponentem (np. 4:2)
  • tie-break do 5 punktów – w wypadku wyniku 3:3 rozgrywany jest tie-break do 5 punktów (np. 5:3). Jeśli dojdzie do wyniku 4-4, decyduje kolejna piłka (5-4). W takim wypadku zapisujemy na koncie zwycięzcy wynik seta 4:3(4)
  • brak „netów” – chyba najbardziej kontrowersyjna reguła, która mówi że piłka zagrana po taśmie podczas serwisu (o ile wyląduje we właściwym polu serwisowym) jest piłką ważną. Z jednej strony jest to zasada , której skutki będą w dużej mierze uzależnione od poprawnego napięcia taśmy (istnieje możliwość, że piłka się stoczy po necie), ale z drugiej dodaje nieco pikanterii całej grze i zmusza do wyjścia poza pudło starych przyzwyczajeń
  • brak przewag – podobnie jak w niektórych meczach deblowych, gdy wynik w gemie wynosi 40-40, kolejna piłka będzie przesądzać o jego losie. Odbierający serwis ma prawo wskazać połowę po której będzie odbierał serwis
  • Super tie-break zamiast 3 seta – zamiast 3 seta rozgrywany jest tie-break do 10 punktów. Podobnie – przy stanie 9-9, o wyniku spotkania decyduje kolejna piłka

Z perspektywy gracza

Fast4 umożliwia z jednej strony rozegranie większej ilości potyczek w krótkim czasie oraz pozwala na trenowanie swoich umiejętności gry pod presją, aczkolwiek z drugiej strony niektórzy nie są po prostu w stanie wejść w rytm gry, ponieważ wystarczy chwila nieuwagi i mamy już po secie. A Ty? Jak podoba Ci się taka koncepcja i czy byłbyś zainteresowany rozgrywaniem pojedynków w formule Fast4?

 

Koniecznie odwiedź nasze kanały społecznościowe:

Add Comment

 

Najnowsze filmy:


Subskrybuj kanał, aby nie przegapić najnowszych odcinków