Sprawdzone sposoby na grę w wietrznych warunkach

Jak radzić sobie w wietrznych warunkach?

Dla większości z nas występujący w trakcie gry wiatr jest czymś co niszczy całą przyjemność z gry. Ciężej jest pokierować piłkę zgodnie z zamierzeniami, serwis staje się trudniejszy i występują problemy z timingiem, doprowadzając do niepożądanych błędów.

Tak naprawdę wcale nie musimy się  frustrować z powodu występowania wiatru. Dobrze jest pójść o krok dalej i wykorzystać go na swoją korzyść. Od dzisiaj zatem już nigdy nie powiesz, że przegrałeś przez niekorzystne warunki atmosferyczne, ale sprawisz, że dzięki nim odniesiesz na korcie miażdżący sukces.

Przede wszystkim akceptacja

W pierwszej kolejności należy zaakceptować fakt występowania wiatru, przy okazji pamiętając, że nie tylko tobie taka sytuacja nie jest na rękę (choć za chwilę nie będzie) – przeciwnik prawdopodobnie jest równie zagorzałym jego przeciwnikiem. Frustracja wpłynie na podejmowanie niepotrzebnego ryzyka i wpłynie negatywnie na decyzje podejmowane w czasie gry, dlatego zachowanie spokoju jest tak ważne. Pamiętaj więc, że jest to broń obusieczna, dlatego skorzysta na tym lepiej ten, który zamiast z nim walczyć, popłynie z jego prądem. W jaki sposób?

Przeanalizuj kierunki oraz siłę wiatru

Zacznij od analizy kierunku wiatru. Zastanów się czy wieje on „z przodu”, z tylu, z boku lub może jest to bardzo zmienny wiatr. Bardziej analityczni mogą zasięgnąć informacji z Internetu o dokładnym kierunku i sile wiatru na danym obszarze. Należy jednak pamiętać, że prognoza nie zawsze może okazać się trafna, dlatego mimo wszystko najlepiej jest zaufać swoim zmysłom.

Następnym czynnikiem jest jego siła i charakterystyka – czy wiatr wieje regularnie i z jaką mocą, czy być może występuje w formie podmuchów?

Jeżeli wiatr wieje z przodu albo z tyłu

Gdy wiatr wieje w naszym kierunku, warto wiedzieć, że piłki zagrywane przez przeciwnika będą najprawdopodobniej dłuższe niż zazwyczaj. Będą odbijać się po koźle dalej, dlatego można zrobić krok lub dwa w tył poza standardową pozycję, aby być w stanie poradzić sobie z wydłużoną trajektorią.

Z drugiej strony, aby wyrządzić szkody twojemu rywalowi będziesz musiał włożyć więcej siły w zagrania, ponieważ jeśli tego nie zrobisz, piłki będą lądowały blisko za siatką, przez fakt spowalniania ich przez wiejący w przeciwnym kierunku wiatr i twojej pozycji.

Wiatr wiejący w naszą stronę to komfortowa sytuacja dla osób preferujących agresywną grę. Daje większy margines błędu, powodując spowalnianie piłek pędzących w stronę przeciwnika, ale przez to wymaga również dużego nakładu fizycznego i może powodować spore zmęczenie, a czasami uczucie braku siły.

W odwrotnej sytuacji, kiedy wiatr będzie wiał w plecy, lepiej jest stanąć nieco bliżej linii końcowej lub nawet delikatnie wejść w kort. Piłki po twojej stronie będą „gasnąć”, toteż bądź gotowy na grę z wnętrza kortu.

Twoje uderzenia muszą w dużej mierze opierać się na czuciu i przemykać możliwie nisko nad siatką. Drobna zmiana kąta nachylenia główki lub mocy nadanej piłce może skończyć się sporym autem. Każda zmiana zatem musi być bardzo subtelna. Na początku może towarzyszyć ci uczucie totalnego braku kontroli nad długością piłki, ale jest to jak najbardziej normalne i wymaga jedynie nieco praktyki.

W przypadku wiatru bocznego, jeśli wieje z lewej na prawą stronę:

  • nie celuj w linie grając na prawej połowie kortu, ponieważ piłka może zostać zniesiona na aut boczny
  • grając na lewej połowie, w zależności od siły wiatru staraj się trafić w linię (piłka zostanie zniesiona delikatnie w stronę środka) lub nawet celuj w pole deblowe w przypadku bardzo mocnego wiatru

Po zmianie połów pamiętaj, że wszystko zostaje odwrócone, dlatego pozostań czujny i zastosuj odwrotne wskazówki.

Szukaj luk powietrznych

Zazwyczaj z wiatrem jest tak, że nie wieje on w sposób ciągły, toteż przez chwilę podmuchy będą mocniej odczuwalne, a przez chwilę słabiej, lub nawet całkowicie znikną. Proces będzie się powtarzał. Okresy ciszy to właśnie luki powietrzne, które umożliwią ci przyspieszenie gry, zmianę kierunku lub otworzą szansę do ataku przy siatce. Jest to czas w którym możesz trochę bardziej zaryzykować i grać „swój tenis”, ponieważ piłka staje się znowu przewidywalna.

Bądź jak radar

Ćwicz umiejętność bieżącej analizy kierunku wiatru. Przed rozpoczęciem każdego punktu, niezależnie od tego czy serwujesz czy być może odbierasz serwis, postaraj się poczuć całym ciałem i usłyszeć z której strony i z jaką mocą dobiega do Ciebie wiatr. To pozwoli ci w wypadku wiatru w plecy użyć bloku zamiast pełnej pętli przy returnie, oraz zmniejszyć siłę podania, aby wpadło w granice pola serwisowego.

A Ty? Jakie są twoje najlepsze sposoby na radzenie sobie z wiatrem podczas gry? Podziel się nimi w komentarzu.

Koniecznie odwiedź nasze kanały społecznościowe:

Add Comment

 

Najnowsze filmy:


Subskrybuj kanał, aby nie przegapić najnowszych odcinków