Życiorysy polskich tenisistów – Jerzy Janowicz

foto: tennisgrandstand.com

Jerzy Janowicz urodził się w 13 listopada 1990 roku w Łodzi. Znajduje się w gronie najlepszych polskich tenisistów obok Łukasza Kubota oraz legendy polskiego tenisa Wojciecha Fibaka. Pochodzi z rodziny posiadającej sportowe korzenie. Matka Jerzego, Anna w młodości z sukcesami uprawiała siatkówkę. Poza licznymi występami w rozgrywkach ligowych rozegrała ponad siedemdziesiąt meczy w drużynie narodowej.

Ojciec Jerzy Janowicz, po którym tenisista odziedziczył imię, również był siatkarzem. To właśnie rodzice zaszczepili w synu miłość do sportu. Janowicz reprezentował takie kluby jak AZS Łódź, MKT Łódź czy Górnik Bytom. Z tym ostatnim dwa razy w 2009 i 2010 roku udało mu się wywalczyć Drużynowe Mistrzostwo Polski. Wykształcenie zdobywał w Szkole Mistrzostwa Sportowego w rodzinnym mieści Łodzi. Jerzy związany jest prywatnie z Martą Domachowską, która również zawodowo grała w tenisa. Jurek Janowicz to wielki zawodnik, ma aż 204 centymetrów wzrostu 😉

Janowicz tenisem zaczął interesować się już od piątego roku życia. W 2004 roku doszedł do finału turnieju “Masters” do 14 lat gdzie ostatecznie musiał uznać wyższość rywala. W tym samym roku mając zaledwie 14 lat wygrał turniej w Olsztynie zarówno w singlu jak i w deblu. Sukces jest tym większy, że zawody były bardzo silnie obsadzone.

W kolejnych turniejach występował ze zmiennym szczęściem. W 2006 roku podczas tournée po Arabii Saudyjskiej dwa razy dochodził, aż do finału wywołując sensacje. Jednak za każdym razem w decydujących meczach rywale okazywali się za silni. Rok później poznał w końcu smak zwycięstwa wygrywając w prestiżowym turnieju w Nowym Delhi. W 2008 roku jako zawodnik rozstawiony z nurem drugim udało mu się dotrzeć do ćwierćfinału juniorskiego turnieju Australian Open. Bardziej szczęśliwy był natomiast dla Janowicza młodzieżowy French Open gdzie dotarł do finału.

Dzięki tym osiągnięciom udało mu się zadebiutować w w reprezentacji Polski w Pucharze Davisa, gdzie pomógł kolegom w wygranej nad faworyzowaną reprezentacją Białorusi. W kolejnym roku Jerzy rywalizował w różnych turniejach, jednak bez większych sukcesów i sezon 2009 ukończył na 319 miejscu w Rankingu ATP. Następny okazał się dużo bardziej owocny dla Polaka co pozwoliło mu uplasować się na 161 miejscu w zestawieniu najlepszych tenisistów 2010 roku.

Przełom nastąpił w 2012 roku. W listopadzie wystartował w ATP World Tour Masters 1000 w Paryżu. W trzeciej rundzie Polak pokonał mistrza olimpijskiego z Londynu, Szkota Andy Murray’a. Mecz był bardzo zacięty, a Janowicz bronił nawet piłkę meczową ostatecznie jednak to Polak cieszył się z awansu do kolejnej rundy. Uległ dopiero w finale przegrywając z Davidem Ferrerem. Rok zakończył na 26 miejscu w Rankingu ATP.

W 2013 Jerzy również odniósł wiele sukcesów o czym świadczy chociażby niezapomniany półfinał Wimbledonu. Awans wywalczył po zwycięstwie w ćwierćfinale nad innym polskim tenisistą – Łukaszem Kubotem. Kolejne sezony nie były już tak udane dla Janowicza, co skutkowało kolejnymi spadkami Polaka w światowym rankingu. Trzymamy  jednak kciuki za naszego reprezentanta i liczymy kolejnych sezonów udanych jak ten z 2012, czy 2013.

Ciekawostką jest fakt, że świetnie zapowiadający się tenisista jest również zapalonym graczem Counter-Strike: Global Offensive. Jego potyczki z innymi zawodnikami można śledzić za pomocą internetowej platformy do prowadzenia stream’ów – Twitch.

Koniecznie odwiedź nasze kanały społecznościowe:

Add Comment

pozxto