Czy byłbyś dobrym sędzią liniowym? Technologia Hawk-Eye.

źródło: hawkeyeinnovations.com

Czy byłbyś dobrym sędzią liniowym? Technologia Hawk-Eye.

Czym jest system Hawk-Eye?

System Hawk-Eye (nazywany również Challenge, Sokole oko, Jastrzębie oko) jest elektronicznym systemem rozstrzygania kontrowersyjnych punktów w sporcie. Wykorzystywany jest obecnie m.in. w piłce nożnej, tenisie, badmintonie, siatkówce i krykiecie. Nazwa odnosi się do nazwiska wynalazcy – Paula Hawkinsa. Obecnie firma Hawk-Eye Innovations Ltd jest częścią japońskiego giganta Sony.

Zasady używania Sokolego oka podczas meczu

Każdy zawodnik rozgrywający swój mecz na korcie wyposażonym w system Sokolego Oka może komputerowo sprawdzić decyzję sędziego 3 razy na set, dodatkową szanse otrzymuje w tie-breaku. Gracz może sprawdzić każde uderzenie, nawet podczas wymiany. Gra może zostać zatrzymana i ślad komputerowo sprawdzony. W przypadku, gdy zawodnik ma rację, kwestionując decyzję sędziego, liczba sprawdzeń pozostaje bez zmian. W drugim przypadku, liczba pozostałych sprawdzeń zmniejsza się o jeden.

Oficjalny debiut systemu Hawk-Eye w meczu tenisowym odbył się podczas Pucharu Hopmana w 2006 roku w meczu Holandia – Chiny. Graczem, który jako pierwszy użył tego systemu była Holenderka Michaëlla Krajicek.

Sposób działania

Wokół kortu ustawionych jest 10 kamer zdolnych do wykonywania szybkich ujęć. Są one ustawione odpowiednio wysoko i pod różnymi kątami, co pozwala zminimalizować ryzyko zasłonięcia linii przez gracza. Ustawienie kamer w stosunku do liń jest kalibrowane, uwzględniając każdy ruch kamery, uzyskania miarodajnych wyników.

Pojedyncza kamera śledzi trajektorię lotu piłki w dwóch wymiarach, współpraca kilku kamer pozwala na określenie położenia w 3D. Dostarczanie tych informacji w odpowiedniej częstotliwości pozwala na bardzo dokładne śledzenie trajektorii lotu piłki. Pozwala to określić miejsce odbicia piłki z dokładnością 3,6mm.

Film przedstawiający centrum Hawk-Eye na turnieju w Dubaju:

Kamery pracujące dla systemu Hawk-Eye oprócz swojej głównej funkcji dostarczają również mnóstwo innych informacji (np. dystans przebiegnięty przez zawodników podczas punktu, miejsce uderzania returnów, itp.). Poniżej przedstawiony został jeden ze sposobów uatrakcyjnienia transmisji podczas turnieju w Miami.

Bonus

Myślisz, że praca sędziego liniowego jest łatwa i polega tylko na spoglądaniu na linie oraz przyglądaniu się gwiazdom tenisa? Nic bardziej mylnego.

Wejdź w jego buty, zmierz się z wyzwaniem klikając TUTAJ i pochwal w komentarzu wynikiem jaki osiągnąłeś!

 

Kacper Janik

Koniecznie odwiedź nasze kanały społecznościowe:

Add Comment

 

Najnowsze filmy:


Subskrybuj kanał, aby nie przegapić najnowszych odcinków