Jak wspierać dziecko na turnieju?

Dziecko na treningu nigdy nie jest samo, zawsze jest ktoś kto pokaże, doradzi czy wesprze w trudnych momentach. Jednak w końcu po tygodniach ćwiczeń musi nastąpić ten moment, kiedy mały tenisista zaczyna brać udział w turniejach tenisowych. Wtedy na korcie musi radzić sobie sam. Meczu nikt za niego nie wygra, nikt też nie może wchodzić na kort i mówić co chwila co powinien zrobić. Jest więc zdany na siebie i pod tym względem taki turniej jest dla niego na pewno momentem przełomowym, a co za tym idzie bardzo stresującym. Różne dzieci różnie sobie radzą w takich sytuacjach, dlatego każdy rodzic powinien wiedzieć jak się zachowywać, albo czego nie robić, aby nie popsuć całej sytuacji.

Stres u dziecka może objawiać się w przeróżny sposób, jednym z takich objawów jest przyspieszone tętno, ból brzucha, napięte mięśnie, płytki oddech, natomiast w sferze psychicznej: rozdrażnienie, zamknięcie się w sobie, brak energii i obniżona zdolność do koncentracji. Rodzic nie może pomóc dziecku w trakcie meczu, ale jego zachowanie przed meczem jak i w przerwach może mieć duże znaczenie.

Co powinien więc mieć na uwadze opiekun? Przede wszystkim to, że nie powinien odgrywać roli jaką ma trener, natomiast zdecydowanie powinien pamiętać tym, że jest tam po to, aby dziecko wspierać emocjonalnie i psychicznie. Rodzice najczęściej chcą dla dziecka jak najlepiej, jednak czasami popełniają nieświadome błędy w zachowaniu, które mają negatywne skutki. Na przykład jest to usilne uspokajanie, zapewnianie, że wynik nie ma znaczenia, lub mówienie do dziecka o meczu już dużo wcześniej przed turniejem, co może wywołać dodatkowy stres. Nie korzystne jest także zmuszanie do rozmowy na temat meczu lub jej unikanie.

W pewnym stopniu rodzic musi zachować równowagę, nie może być ani za bardzo natarczywy, ani wycofany. Jego postawa powinna być wspierająca i zdecydowanie luźna, nie stwarzając dziecku dodatkowej presji, ale też nie może od niej całkowicie dziecka odcinać, gdyż ono w procesie dojrzewania musi zaczynać sobie z nią radzić, a nie jej unikać.

Jakie z zachowań mogą więc wesprzeć dziecko w tej sytuacji? Na przykład stawianie mu realistycznych celów, wspieranie psychiczne oraz wspieranie w stosowaniu taktyki meczowej, zachęcanie do mówienia o emocjach i uczuciach (nie wymuszanie tego!) oraz wysłuchiwanie z uwagą tego co dziecko ma do powiedzenia. Również uświadamianie go, że nie tylko ono się stresuje, ale inne dzieci także. Dodatkowo po przegranym meczu dobrze jest także wskazać na pozytywne aspekty meczu oraz możliwe przekazanie pomysłu co można zrobić w przyszłości, aby poprawić to co synowi czy córce akurat nie wychodziło.

Jeśli rodzic ma natomiast problem z obiektywnym podejściem do meczu i jego reakcje są często przesadzone albo w stronę negatywną albo zbyt pozytywną, to dobrym rozwiązaniem jest prowadzenie przez niego statystyk meczowych, co pozwoli mu później na prawidłową analizę meczu, a w trakcie zagrań nie będzie aż tak zestresowany, gdyż skupi się na właśnie na swoich zapiskach.

Nie ma co ukrywać, że turniej dla dziecka jest dużym wyzwaniem, nie ma co również ukrywać, że jest prawie takim samym wyzwaniem emocjonalnym dla rodzica. Dlatego właśnie powinien on pamiętać, aby emocje nie przeważyły w nim nad dobrem pociechy.

Joanna Gawin

Koniecznie odwiedź nasze kanały społecznościowe:

Add Comment

 

Najnowsze filmy:


Subskrybuj kanał, aby nie przegapić najnowszych odcinków