Jak poprawić koncentrację na korcie?

O tym jak ważna jest koncentracja, wspominałam już w moim poprzednim artykule, gdzie opisałam 10 najważniejszych czynników, które wpływają na sukces w tenisie (https://arkajordan.pl/index.php/2018/02/17/10-najwazniejszych-czynnikow-ktore-pozwola-ci-osiagnac-sukces-w-tenisie/).

Dobra wiadomość jest taka, że koncentrację można wyćwiczyć, nie jest to umiejętność wrodzona, można ją udoskonalać i ciągle rozwijać. Jednak jakie są sposoby, aby nad tą koncentracją pracować w trakcie meczu? Jest ich dużo, nie każde działają na wszystkich, ale pewnym jest, że każdy powinien popróbować co mu pasuje i wybrać najodpowiedniejszą metodę dla siebie.

Jednym ze sposobów jest skupienie uwagi na konkretnej rzeczy, np. na pracy nóg (gdzie staramy się wyczuć ich dynamikę, odczuć każdy mięsień i każdy krok), na piłce (skupiamy się na jej ruchu, na każdym szczególe, na jej kolorze, włoskach itp.), możemy też swoją uwagę przenieść na oddech (pozwala nam to wrócić do momentu „tu i teraz” oraz nieco uspokoić nerwy). Dobrym sposobem jest także wykreowanie sobie rytuału, który systematycznie będziecie powtarzać w sytuacjach kiedy czujecie, że myślami odpływacie lub kiedy po prostu chcecie być cały czas „w grze”. Może to być naciąganie strun w rakiecie, strzepywanie mączki z butów, podskoki, wymyślone hasło, które przypomina wam o koncentracji, czy cokolwiek innego prostego do wykonania w czasie między przerwami w gemie. Po każdym punkcie możecie również mówić wynik na głos, a w trakcie meczu wsłuchiwać się w odgłos piłki lub rytmicznie liczyć zagrania, np. kiedy ty uderzasz piłkę mówisz w myślach „jeden”, a kiedy robi to przeciwnik mówisz”dwa”.

Czego natomiast nie powinno się robić? Na pewno wewnętrzne lub mówione na głos dyskusje z samym sobą nie pomogą ci się wyciszyć i wejść w mecz. Owszem, dobrze jest czasem coś do siebie krzyknąć lub powiedzieć na zachętę, ale im bardziej człowiek wgłębia się w analizę poprzednich punktów i zaczyna sam ze sobą rozmawiać tym trudniej mu skupić się na grze. Jeśli więc złapiesz się na tym, że zaczynasz do siebie mówić wiedz, że coś jest nie tak i zamiast kontynuować zawziętą wymianę zdań zrób coś z przykładów podanych powyżej, aby swoją uwagę przenieść na coś innego.

Joanna Gawin

Koniecznie odwiedź nasze kanały społecznościowe:

Add Comment

 

Najnowsze filmy:


Subskrybuj kanał, aby nie przegapić najnowszych odcinków