Życiorysy wielkich sportowców – Rafael Nadal

foto: ibtimes.co.in

Rafael Nadal jest hiszpańskim tenisistą, uważanym za jednego z najwybitniejszych w historii tej dyscypliny.

Młodość

Rafael Nadal przyszedł na świat 3 czerwca 1986 w Manacor (Majorka) w Hiszpanii. Przygodę z tenisem zaczął już w wieku trzech lat pod okiem swojego wuja, który był zawodowym tenisistą i trenerem. To właśnie Toni Nadal jako pierwszy dostrzegł, jak wielki talent ma jego bratanek.
Młody Rafael, pod okiem wujka znakomicie się rozwijał. Już jako 8-letnie dziecko potrafił wygrywać turnieje dla dzieci do lat 12.

Co ciekawe młody zawodnik wcale nie był pewien czy chce zostać profesjonalnym tenisistą. Był również niezwykle utalentowanym piłkarzem i w kierunku tej dyscypliny chciał się równie mocno rozwijać. Jego wątpliwości zostały rozwiane, gdy jako 15-letni amator pokonał Pata Casha – byłego mistrza Wimbledonu w pokazowym meczu rozegranym na mączce ceglanej.

Kariera

Nadal swoją zawodową karierę rozpoczął w 2001 roku. Zaledwie rok później wygrał swój pierwszy mecz w imprezie ATP World Tour. W 2003 roku, jako najmłodszy tenisista od czasów Borisa Beckera, doszedł do 3 rundy Wimbledonu. W tym samym roku grając w parze z Aleksem Moronem wygrał rywalizację deblistów w turnieju rozgrywanym w chorwackim mieście Umag.

W 2004 roku pierwszy raz doszedł w singlu do finału turnieju w Auckland, gdzie uległ słowackiemu tenisiście Dominikowi Hrbatemu. W tym samym roku wygrał swój pierwszy turniej w grze pojedynczej. W imprezie w Sopocie pokonał bardzo mocnego Argentyńczyka Jose Acasuso.

W 2005 roku wygrał swojego pierwszego Wielkiego Szlema. W swoim debiucie w finale zwyciężył Argentyńczyka Mariano Puertę, wcześniej pokonując jedną z tenisowych legend, czyli Rogera Federera. W tym samym roku, przy okazji cyklu imprez w Ameryce Północnej, Nadal wskoczył na drugie miejsce rankingu, którego nie oddał przez kolejne 3 lata. Stało się to po zwycięstwie nad Andre Agassim w turnieju w Montrealu.

W roku 2006 ponownie wygrał French Open kolejny raz pokonując w finale Rogera Federera. Co ciekawe został on pierwszym zawodnikiem w historii, który pokonał Federera w finalne Wielkiego Szlema.
W 2007 roku stał się drugim zawodnikiem w historii , który 3 razy z rzędu wygrał French Open. W finale pokonał nie kogo innego jak Rogera Federera.

Rok 2008 okazał się dla niego przełomem, gdy wygrał dwie imprezy zaliczane do Wielkiego Szlema. Po raz czwarty z rzędu wygrał French Open, oraz Wimbledon. W tym samym roku stał się również mistrzem olimpijskim, wygrywając turniej rozgrywany na kortach w Pekinie.

W roku 2009 wygrał swój pierwszy Australian Open, podczas którego w finale pokonał on po zaciętej walce Rogera Federera.

W 2010 roku prócz wygrania French Open oraz Wimbledonu wygrał również US Open, po triumfie z Novakiem Dokoviciem . Został on tym samym najmłodszym w historii, który jednego roku wygrał trzy turnieje wielkoszlemowe na trzech różnych nawierzchniach, zapewniając sobie tym samym status lidera rankingu.
Od tej pory jego kariera nabrała rozpędu. W sumie Rafael Nadal wygrał 16 turniejów wielkoszlemowych. Prócz tego wygrał 30 finałów Masters 1000. Skompletował jako drugi zawodnik w historii Karierowego Wielkiego Szlema, a jako reprezentant Hiszpanii trzykrotnie wygrywał Puchar Davisa.

Koniecznie odwiedź nasze kanały społecznościowe:

Add Comment

pozxto