Test Coopera – jedna z najlepszych metod określenia stanu kondycji

Test Coopera – jedna z najlepszych metod określenia stanu kondycji

Historyczne tło powstania testu

Test został stworzony przez amerykańskiego doktora Kennetha Coopera w 1968 roku, w celu oceny kondycji rekrutów powoływanych na wojnę w Wietnamie.

Lata 60te były okresem silnego rozwoju nauk przyrodniczych, co jakiś czas na światło dzienne wychodziły odkrycia naukowe w dziedzinie fizjologii wysiłku. Panowało przekonanie, że trening biegowy w okresie przygotowawczym powinien opierać się na pokonywaniu ogromnej liczby kilometrów celem zwiększenia wytrzymałości, a przede wszystkim zwiększenie współczynnika VO2max. Doktor Cooper zauważa korelację między wartością współczynnika VO2max a dystansem jaki są w stanie przebiec badani oraz opracowuje tabelę z interpretacją wyników. Można mówić o narodzinach testu Coopera.

Czym jest współczynnik VO2max?

Współczynnik VO2max jest miarą szybkości pochłaniania przez organizm tlenu. Im większy VO2max – tym więcej tlenu podczas wysiłku jest w stanie przyjąć organizm. Współczynnik ten można wyznaczyć m.in. na podstawie testu Coopera.

Na czym polega test Coopera?

Test Coopera jest bardzo prostą próbą wysiłkową. Polega na 12-minutowym nieprzerwanym biegu w znanym terenie i zmierzeniu odległości jaką się pokonało.  Następnie otrzymany dystans porównujemy z wzorcowymi wynikami z tabeli w zależności od wieku i płci. Test Coopera najczęściej stosowany jest do prób biegowych, jednak jest również używany dla pływania, chodu i kolarstwa.

Tabele z wynikami testu Coopera

Wady i zalety

Niewątpliwą zaletą testu Coopera jest łatwość interpretacji wyniku z przygotowanych tabel. Biegacz dostaje od razu informację czy jego kondycja jest na poziomie bardzo dobrym, dobrym czy złym. Ponadto test można wykonywać w grupie, jest bezpieczny i łatwy do wykonania.

Nie obędzie się jednak bez wad. Przede wszystkim, bieg musi być wykonany w miarę równym tempie i z wyraźnym zwiększeniem poziomu zmęczenia na końcu. O ile nie jest to dużym wyzwaniem dla praktykującego biegacza, o tyle kompletny amator może mieć problemy z osiągnięciem miarodajnych wyników.

Odwrotny test Coopera

Wariacją testu Coopera jest tzw. “Odwrotny test Coopera”, jest on jeszcze prostszy do samodzielnego wykonania. Polega na przebiegnięciu dystansu 2400 metrów (6 okrążeń bieżni lekkoatletycznej) i zmierzeniu czasu w jakim się tego dokonało. Podobnie jak w podstawowej wersji porównujemy wyniki z tabelką i wartościami wzorcowymi.

Tabela z wynikami odwrotnego testu Coopera

Kacper Janik

Koniecznie odwiedź nasze kanały społecznościowe:

Add Comment

 

Najnowsze filmy:


Subskrybuj kanał, aby nie przegapić najnowszych odcinków