Życiorysy wielkich sportowców – Roger Federer

foto: Daily Mail

Roger Federer to jeden z najwybitniejszych na świecie tenisistów. Urodził się w 8 sierpnia 1981 roku w szwajcarskim mieście Bazylea. Jest w czołówce najbardziej utytułowanych graczy tenisa w historii. Może pochwalić się powalającym wynikiem 20 tytułów wielkoszlemowych

Początki kariery

Grę w tenisa rozpoczął mając (jak na dzisiejsze standardy aż) 8 lat. W 1998 roku triumfował w juniorskim Wimbledonie co było jego największym sukcesem w tamtym okresie. W sumie wygrał pięć juniorskich turniejów oraz był najwyżej sklasyfikowanym graczem w rankingu juniorów w grudniu 1998 roku. W grze podwójnej udało mu się sięgnąć po jedno turniejowe zwycięstwo.

Młodość

W 1998 roku mając zaledwie 17 lat rozpoczął profesjonalną karierę. W lipcu 1998 roku zadebiutował w gronie zawodowców, podczas rozgrywek w Gstaad. Niestety nie powiodło mu się i odpadł już w pierwszej rundzie. Nie poddał się jednak i już we wrześniu 1999 roku wdarł się do pierwszej setki rankingu ATP osiągając 95 pozycję. Po bardzo dobrej grze w 2000 roku młody, świetnie zapowiadający się tenisista uplasował się na 29 pozycji w rankingu. Kolejny rok tylko potwierdził, ze światu objawił się prawdziwy diament tenisa ziemnego. Roger Federer dwa razy osiągnął ćwierćfinał wielkoszlemowych turniejów i rok 2001 zakończył na znakomitym 13 miejscu w rankingu ATP.

Kariera

Federer przez całą swoją karierę rozegrał wiele meczy, które przeszły do historii tenisa. Od lat kibice mogą podziwiać jego genialne zagrania z głębi kortu oraz z okolic siatki, które oczarowują przybyłe na jego mecze tłumy widzów. Jednym z aspektów jakim Roger Federer zyskuje przewagę nad rywalami jest jego obłędny serwis. Jednakże, atutem szwajcarskiego tenisisty jest wszechstronność. Doskonale radzi sobie na każdego rodzaju nawierzchni i to właśnie ta umiejętność wraz z perfekcyjną adaptacją do gry przeciwnika, pozwoliła mu wygrać tak wiele wielkoszlemowych turniejów oraz gigantyczną ilość , blisko 100 turniejów z cyklu ATP. Roger dotychczas zaserwował prawie 11 tysięcy asów serwisowych w ciągu swojej kariery.

Sukcesy

Roger jest absolutnym rekordzistą mając na koncie 20 turniejów wielkoszlemowych, a w sumie w 30 dochodził do finału. Na tak kosmiczny wynik składa się sześć zwycięstw w Australian Open, jedno w French Open, osiem zwycięstw w Wimbledonie oraz pięć w US Open. Warto dodać, że triumfy zarówno w Wimbledonie jak i US Open Roger Federer świecił przez 5 kolejnych lat z rzędu. 15 razy wystąpił w ATP World Tour Finals, turnieju dla 8 najlepszych tenisistów minionego roku i aż sześciokrotnie odnosił zwycięstwo. Dodatkowo aż 27 razy wygrywał w zawodach rangi ATP World Tour Masters 1000. Pięciokrotni rok kończył na pierwszym miejscu rankingu ATP. Po za tak nieprawdopodobnymi wynikami Roger Federer może pochwalić się również złotem olimpijskim, wywalczonym w grze podwójnej podczas igrzysk w 2008 roku w Pekinie. Cztery lata później w Londynie wywalczył srebro w grze pojedynczej.

Ciekawostki

  • Półfinał Australian Open w 2010 roku był 23 z rzędu półfinałem Rogera Federera w imprezie o takiej randze co stanowi rekord.
  • Roger Federer przez 302 tygodnie był liderem rankingu ATP łącznie co jest najdłuższym czasem w historii tenisa.
  • Na przełomie lat 2005-2007 wygrał 8 turniejów wielkoszlemowych czego wcześniej nikt nie dokonał.
Koniecznie odwiedź nasze kanały społecznościowe:

Add Comment

pozxto