Najważniejsze korzyści z treningu plyometrycznego

Najważniejsze korzyści treningu plyometrycznego

Dla niektórych z was, samo wypowiedzenie nazwy “plyometryczny”, może być wyzwaniem samym w sobie, jednak warto bliżej zaznajomić się z tym tajemniczym pojęciem. W obecnych czasach przygotowanie fizyczne jest ogromnie istotne nawet na poziomie amatorskim. Możesz mieć technikę Federera, ale jeśli nie znajdziesz się na czas w odpowiednim miejscu to niewiele Ci ona pomoże. Zacznijmy zatem od wytłumaczenia czym właściwie jest ów trening.

Czym jest trening plyometryczny?

W dużym skrócie jest to rodzaj ćwiczeń, wykorzystujący elastyczność mięśni do wytworzenia reakcyjnej eksplozywnej mocy, przy pomocy dynamicznych skurczów mięśniowych. Mówiąc nieco bardziej metaforycznie… Wyobraź sobie, że trzymasz w dłoniach łuk. Kiedy przygotowujesz się do strzału i naciągasz jego cięciwę gromadzisz energię. Zwalniając palce ze strzały uwalniasz w gwałtowny sposób nagromadzoną uprzednio energię.

W treningu plyometrycznym gromadzenie energii nazywane jest fazą ekscentryczną, natomiast uwalnianie jej fazą koncentryczną. Delikatne rozciągnięcie mięśnia przed następującym skurczem pomaga wygenerować większą moc, na skutek występującego naprężania powięzi, pochewek mięśni, ścięgien, rozcięgien, które zachowają się jak naciągana cięciwa łuku. Zasadę działania można porównać do zwykłej sprężyny – mocniej rozciągnięta, szybciej wróci do swojego stanu pierwotnego.

Przykładów nie trzeba szukać daleko – koszykówka (kiedy zawodnik przymierza się do “wsadu” napierw schodzi nisko naciągając tkanki i gromadząc energię, a następnie wyskakuje dynamicznie w górę, kurcząc tym samym rozciągnięty ułamek sekundy wcześniej mięsień. Podobnie sprawa wygląda w siatkówce podczas “ścinania”, blokowania albo serwowania. W plyometryce chodzi o to, aby uwolnić maksimum energii na jak najkrótszym dystansie.

Korzyści treningu plyometrycznego

Trening tego rodzaju doskonale sprawdza się jako uzupełnienie rygoru ćwiczeniowego tenisistów i stosowany jest od dawna w zawodowym tenisie. Korzyści wynikające z niego to między innymi:

  • poprawa ogólnej kondycji
  • poprawa szybkości
  • lepsza skoczność
  • wzrost zwinności oraz gibkości
  • krótszy czas reakcji
  • wpływa korzystnie na wydolność mięśni, dzięki lepszemu wykorzystaniu tlenu
  • zwiększenie odporności kości

W kolejnym artykyle, jak plyometryka wykorzystywana jest w tenisie i przedstawię przykładowe ćwiczenia, które pomogą rozwinąc wspomniane cechy.

Koniecznie odwiedź nasze kanały społecznościowe:

Add Comment

 

Najnowsze filmy:


Subskrybuj kanał, aby nie przegapić najnowszych odcinków