3 najistotniejsze pozycje wyjściowe do serwisu

3 najistotniejsze pozycje wyjściowe do serwisu

W dzisiejszym odcinku dowiesz się jakie są 3 podstawowe pozycje wyjściowe do serwisu i jakie wiążą się z nimi korzyści oraz wady. Każda z pozycji stosowana jest z powodzeniem w profesjonalnym tenisie przez topowych graczy.

 

Po co mi to?

Czy jest w ogóle sens rozwodzić się nad tego typu zagadnieniem? Okazuje się, że tak, ponieważ pozycja wyjściową, będzie bezpośrednio rzutować na cały ruch serwisowy, osiągane kierunki oraz prędkość, jako że stanowi fundament serwisu.

Oprócz tego pozycja wyjściową będzie miała kluczowy wpływ na stabilność serwującego oraz jego transfer ciężaru, który powinien przebiegać w kierunku siatki.

Rodzaje pozycji wyjściowych

  • pozycja platformy – charakteryzuje się rozstawionymi szeroko stopami, które przez cały czas pozostają w tej samej pozycji (np. Roger Federer)
  • pozycja punktowa – przypadek podobny do poprzedniego, z tym że stopy są bardzo blisko siebie, lub nawet są że sobą złączone (np. Gael Monfils)
  • pozycja hybrydowa – jest połączeniem obydwu. Rozpoczynamy w pozycji platformy, zaś po wykonaniu wyrzutu piłki przechodzimy do pozycji punktowej z której to wykonujemy pozostałe elementy serwisu (np. Rafel Nadal lub Jerzy Janowicz)

Której powinienem używać?

Odpowiedź na to pytanie będzie zależeć w dużej mierze efektu jaki będziesz chciał osiągnąć serwując oraz od indywidualnych preferencji, czyli tego jak będziesz się czuć w danej pozycji. Dla niektórych część z nich może być niewygodna i nienaturalna. Zobaczmy co daje zastosowanie poszczególnych pozycji:

Pozycja platformy

Plusy: zapewnia równe rozłożenie ciężaru ciała i gwarantuje dobry balans, co może wpływać na regularność serwisu, poza tym jest prostsza i lepiej nada się dla osób początkujących. Ponadto zmniejsza liczbę elementów, które należy połączyć w czasie, dzięki czemu nieco upraszcza serwis, zapewniając nad nim lepszą kontrolę.

Minusy: szeroko rozstawione nogi mogą stawiać wyzwanie przed wykorzystaniem tej pozycji i poprawnym transferem wagi w stronę siatki. Mniejsza moc – wystarczy abyś spróbował wyskoczyć z nogami złączonymi oraz nogami rozstawionymi na szerokości bioder a dowiesz się, że w tym drugim wypadku, osiągana wysokość będzie wyraźnie mniejsza.

Pozycja punktowa

Plusy: w pozycji punktowej, dzięki ustawieniu stóp blisko siebie zyskasz na mocy podczas serwowania. Stopy również pozostają nieruchomo, co eliminuje problem podwójnych błędów. W moim wypadku jestem w stanie trafiać w piłkę wyżej i z wyraźnie większą mocą.

Minusy: w tej pozycji nie mamy zbyt wiele miejsca na jakiekolwiek korekty, dlatego wyrzut musi być precyzyjny. Jeśli Nie potrafisz dobrze podrzucić piłki, to prawdopodobnie możesz mieć problem z zastosowaniem tej pozycji. Wąsko ustawione stopy będą wymagać sporej  zdolności do utrzymania równowagi, ponieważ łatwo będzie ją utracić, co wpłynie z kolei na punkt kontaktu z piłką i efekt końcowy serwisu.

Pozycja hybrydowa

Plusy: łączy zalety pozycji platformowej i punktowej. Szeroka baza z której startujemy pomaga utrzymać balans. W momencie wyrzutu piłki łączymy stopy do pozycji punktowej, dzięki czemu zyskujemy więcej mocy i mniej czasu spędzamy w ustawieniu, gdzie ciężko jest utrzymać ów balans. Łatwiej jest przenieść ciężar ciała w kort oraz zaangażować mięśnie nóg.

Minusy: dodatkowe ruchy komplikują i tak już skomplikowane uderzenie, co może wprowadzić pewien chaos. Jako że wrzucamy piłkę z pozycji platformy, należy koordynować wyrzut tak, aby piłka przemieściła się bardziej w kort (w momencie transferu do pozycji punktowej zmieni się nasze położenie względem piłki).

Nie namawiam nikogo do korzystania na siłę z konkretnej z wymienionych pozycji. Najlepiej będzie przetestować je wszystkie na własnym przypadku i zadecydować, w której czujemy się najlepiej. Ja zaczynałem od pozycji hybrydowej, po czym uprościłem ruch do pozycji platformy, jednakże w moim wypadku widzę dużą poprawę skuteczności pierwszego serwisu w pozycji punktowej, która zmusza do wyrzucenia piłki dość wysoko (mój wyrzut jest stosunkowo niski).

Koniecznie odwiedź nasze kanały społecznościowe:

Add Comment

 

Najnowsze filmy:


Subskrybuj kanał, aby nie przegapić najnowszych odcinków