Czym są umiejętności mentalne?

Współcześnie coraz więcej mówi się w sporcie o psychice i umiejętnościach mentalnych zawodników. Temat robi się popularniejszy z każdym rokiem, ponieważ sportowcy i trenerzy zaczynają zdawać sobie sprawę, że w meczach na styku, tam gdzie różnica umiejętności jest bardzo niewielka lub żadna tzw. “głowa” to sprawa kluczowa.

Większość ludzi, zwłaszcza laików lub osób nieobeznanych jeszcze z tematem, często nadużywa tego terminu niekoniecznie pojmując jego prawdziwe znaczenie. Nawet komentatorzy sportowi nagminnie używają sformułowań typu “ma mocna głowę” czy “z taką psychiką wiele nie ugra”, ale nigdy nie tłumaczą na czym to tak naprawdę polega.

Pokrótce postaram się przybliżyć na czym tak naprawdę polegają umiejętności mentalne, o których tyle się mówi. Najważniejszą z nich wszystkich jest chyba koncentracja czyli zdolność skupienia pełnej uwagi na tym co jest w danym momencie najważniejsze. Koncentracja to również (co jest bardzo istotne) umiejętność przenoszenia tej uwagi z jednej rzeczy na drugą. Czyli taka elastyczność umysłu.

Jest ciekawe ćwiczenie, które świetnie poprawia koncentrację na korcie. A polega na tym że dwaj zawodnicy odbijają piłki przez środek do siebie, a trener z boku wydaje komunikaty czy zawodnik ma skupić się
w danym momencie na rotacji piłki czy np. na swoim ciele. Właściwie większość zawodników zaraz na początku ćwiczenia zaczyna psuć o wiele więcej piłek niż zazwyczaj właśnie przez fakt że muszą zmieniać obiekt skupienia uwagi. Jednak ćwiczenie to powtarzane regularnie na treningach skutkuje widocznymi postępami graczy.

Kolejną bardzo ważną umiejętnością mentalną jest samoregulacja czyli zdolność zawodnika do pobudzenia samego siebie na korcie lub odwrotnie, do wyluzowania się i zrelaksowania w przypadku zbytniego pobudzenia lub nadmiernego stresu. Sama wiem po sobie, że bardzo często ciężko jest wyczuć (zwłaszcza w trakcie ważnego meczu) czy należy się pobudzić czy uspokoić. I właśnie ta zdolność do oceny własnych reakcji i odczuć jest niezwykle ważna i może decydować o powodzeniu lub porażce w meczu.

Zachęcam wszystkich tenisistów na każdym poziomie umiejętności technicznych do zwracania uwagi na to, co dzieje się w głowie i do autoanalizy. Na pewno wiele osób nieraz zaskoczą efekty takiej analizy. A jeśli przełoży się to na wyniki to chyba warto spróbować, prawda?

Anna Gawin

Koniecznie odwiedź nasze kanały społecznościowe:

Add Comment

 

Najnowsze filmy:


Subskrybuj kanał, aby nie przegapić najnowszych odcinków