Jak wybrać prawidłowo pierwszą rakietę + przykłady modeli

Jak wybrać prawidłowo pierwszą rakietę tenisową, wraz z przykładowymi modelami

Wybór pierwszej rakiety może przyprawić o spory ból głowy. Wielu producentów, setki modeli oraz cała gama przeróżnych parametrów opisujących rakiety – jak się odnaleźć w całym tym gąszczu informacji?

Przygotowałem dla Ciebie specjalny poradnik, który pozwoli w przystępny sposób zrozumieć najważniejsze czynniki, jakie należy wziąć pod uwagę wybierając dla siebie pierwszą rakietę. Dodatkowo zestawiłem kilka najlepszych modeli w zależności od ceny oraz jakości jaką oferują, dając możliwość wyboru konkretnej rakiety wedle własnych upodobań.

Miłość czy zauroczenie?

Na początek zastanów się, czy tenis jest sportem, który Ci w pełni odpowiada. Aby uniknąć niepotrzebnej inwestycji, dobrze jest wypożyczyć rakietę z pobliskiego sklepu sportowego lub znajomego i zobaczyć „z czym to się je”.

Jeżeli nie masz możliwości wypożyczenia rakiety, albo nie jesteś do końca przekonany/na – nie przepłacaj. Szkoda będzie kupić rakietę za kilkaset złotych, która przez 90% czasu spędzi leżąc i kurząc się w kącie. A co jeśli się rozmyślisz i stwierdzisz, że tenis to jednak nie to? W dalszej części prezentuje tanie rakiety tenisowe dla początkujących graczy.

Z drugiej strony, jeśli jesteś zdeterminowany/na i wpadłeś w sidła nieuleczalnej choroby jaką jest pasja do tenisa, możesz wziąć pod uwagę modele nieco droższe, które dzięki zastosowaniu nowoczesnych materiałów będą dostarczać doskonałych wrażeń z gry.

Czym kierować się przy wyborze pierwszej rakiety?

Cech opisujących rakiety tenisowe jest wiele: długość, waga, rozmiar główki, materiał, rozmiar rączki, twardość, balans i stosunek strun. Większość z nich została omówiona w moim 3 częściowym poradniku na temat doboru rakiet. Dzisiaj jednak skupimy się na najważniejszych parametrach, które będą kluczowe przy wyborze pierwszej rakiety.

Rozmiar rączki

Aby być w stanie pewnie utrzymać rakietę musimy wybrać odpowiedni rozmiar rączki. Służą do tego dwie metody (palec oraz pomiar wewnętrza dłoni), które pokazałem przy okazji jednego z filmów.

Życiowa praktyka pokazuje jednak, że dla mężczyzn będzie to zazwyczaj rączka o rozmiarze 3 lub 4, natomiast dla kobiet – 2 albo 3. Jeśli nie jesteśmy pewni, która wybrać, lepiej zdecydować się na mniejszą i w razie potrzeby nałożyć na nią owijkę zewnętrzną.

Główka średniej-dużej wielkości

Tutaj też nie można przesadzić, ani w jedną, ani w drugą stronę. Zbyt mała główka będzie przyczyną niecentrycznych zagrań i nie pozwoli na generowanie odpowiedniej mocy. Zbyt duża główka połączona z niewielką wagą rakiety mogą sprawić, że rakieta będzie miała za dużo mocy i będzie niemożliwa do opanowania przez początkujących. Powierzchnia główki powinna oscylować w granicach od 100 cali kw. do maksymalnie 115 cali kw. z uwzględnieniem zasady, że czym lepiej wysportowani jesteśmy, tym mniejszą główkę powinniśmy wybrać.

Waga

Lekkie rakiety (250-279g) przeznaczone są głównie dla Pań. Panowie powinni szukać czegoś z przedziału 280-314g. Im lżejsza rakieta, tym prościej się nią manewruje, niemniej istnieją przesłanki sugerujące, że zbyt lekka rakieta może powodować łokieć tenisisty. Ciężkie rakiety (315g- ) zapewnią stabilność i moc, ale nie będą już tak dobrze manewrowalne, co może skutkować spóźnianiem uderzeń.

Długość

Będąc osobą dorosłą koniecznie szukaj rakiety o długości 27 cali (68,5 cm). Częstym błędem jest stosowanie juniorskich rakiet przez dorosłe osoby, co ogranicza ich moc i zasięg. Istnieją rakiety dłuższe niż 27 cali, ale zalecam szczególną ostrożność przy ich zakupie jako, że w niewłaściwych rękach mogą prowadzić do późniejszej kontuzji.

Materiał

Najczęściej wybór będzie dokonywany między aluminium a grafitem. Te pierwsze polecane są początkującym jako bardzo ekonomiczna alternatywa. Jeżeli jednak planujesz przykładać się do gry i liczysz na szybki progres, lepszym wyborem będzie grafit.

Uderzenia początkujących graczy nie są skomplikowane, ani szybkie. Wraz z nabywanym doświadczeniem i zmianą prędkości oraz kształtu zamachu przewagę zyskuje grafit, jako materiał ulegający mniejszym odkształceniom. Miękkie aluminium sprawia, że przy mocniejszej grze dojdzie do utraty kontroli nad kierunkiem zagrywania piłki i wpłynie negatywnie na regularność uderzeń.

PODSUMOWUJĄC:

  • Rozmiar rączki – prawdopodobnie 3 lub 4 dla mężczyzn i 2-3 dla kobiet
  • Wielkość główki od 100-115 cali kw.
  • Waga – kobiety do 279 g, mężczyźni od 280-314 gramów
  • Długość – 27 do 27,5 cala
  • Materiał – najlepiej grafit lub mieszanka kompozytowa. W wersji ekonomicznej – aluminum

7 przykładowych modeli pierwszych rakiet dla początkujących z przedziału (100-210 zł)

 

Prince Thunder Beast 100 (ok. 200 zł)

Prince Thunder Beast 100 to rakieta o wadze 292 g i główce 100 cali kw. (645cm2) oferująca całkiem dobrą kontrolę i czucie za sprawą połączenia Graphalu oraz tytanu w formie włókien. Stosunek strun 16×19 sprzyja grze rotacyjnej i pomaga osiągnąć więcej mocy. Balans na rączkę sprawia, że rakieta jest łatwa w manewrowaniu. Dobry wybór dla osób, które szukają czegoś więcej niż podstawowego sprzętu. Rakietę można kupić TUTAJ.

Wilson Federer (ok. 75-100 zł)

Wilson Federer waży 309 g, a jej powiększona główka ma powierzchnię 110 cali kw. (710 cm2). Jest inspirowana postacią Rogera Federera (ale proszę się tym absolutnie nie sugerować, gdyż to zwykły chwyt marketignowy). Przeznaczona jest dla początkujących graczy o bardzo skromnym budżecie. Rakieta wyposażona w system pomagający niwelować drgania. Duża głowa będzie zmniejszać ilość nieczystych zagrań. Mimo swojej wagi balans na rączkę będzie poprawiał jej manewrowalność. Stosunek strun 16×19, materiał aluminium – podatna na odkształcanie. Jest to wersja dłuższa – 27,5 cala. Polecam ją jedynie osobom, które chcą liznąć tenisa lub ze sportem jako takim, nie mają zbyt wiele wspólnego. Rakietę można kupić TUTAJ.

Head MX Cyber Pro (ok. 179-210 zł)

Head MX Cyber Pro jest nieco lżejsza, bo waży 270 g, a rozmiar jej główki to 100 cali kw. Będzie dobrym wyborem dla graczy wszechstronnych, planujących oprócz wymian z głębi kortu, wybierać się w kierunku siatki, a także używać gry kombinacyjnej.ndling. Rakieta oferuje lepszy dostęp do czucia, zadowalającą wytrzymałość i siłę uderzeń, dzięki zastosowaniu technologii Metallix. Konstrukcja z wykorzysraniem kompozytu grafitowego, balans delikatnie w stronę główki, stosunek strun 16×19. Dodatkowo pokrowiec w zestawie. Rakietę można kupić TUTAJ.

Babolat Evoke 105 (od ok. 185 zł)

Babolat Evoke 105 to propozcyja dla rekreacyjnych graczy od jednego z najlepszych producentów. Jest to rakieta lekka (275g) z główką o powierzchni 105 cali kw. co zapewnia jej większy sweet-spot i mniej nieczystych uderzeń. Rakieta równie dobrze nada się dla juniorów, którzy chcą “przesiąść” się na rakietę dla dorosłych. Rakieta będzie wymagać podstawowego opanowania techniki, ale zapewni wsparcie w głębokim zagrywaniu piłki, dzięki dodatkowej mocy jaką będziesz w stanie wygenerować. Balans bliski neutralnemu (delikatnie na główkę), układ strun 16×19. Materiał – kompozyt grafitowy.  Rakietę można kupić TUTAJ.

Wilson Monfils 100 2017 (od 169 zł)

Wilson Monfils 100 to rakieta firmowana nazwiskiem jednego z czołowych tenisitów na świecie. Jej waga to 284 g, a powierzchnia główki 100 cali kw. Wykonana w całości z grafitu. Balans na głowę, układ strun 16×19. Rakieta będzie dobrym wyborem dla osób liczących na sporą rotację i dynamikę uderzeń wpływających korzystnie na regularność na korcie. Rakietę można kupić TUTAJ.

Babolat Falcon (od 96 zł)

Babolat Falcon to kolejna ekonomiczna propozycja dla graczy niewymagających cudów od swojej pierwszej rakiety. Waży ona 280 g, a powierzchnia główki to 100 cali kw. Układ strun 16×20, balans delikatnie na rączkę, materiał – aluminium. Dobry wybór dla osoby, która chce sprawdzić czy tenis będzie dla niej odpowiednią dyscypliną i która nie chce przepłacać. Rakietę można kupić TUTAJ.

Head PCT Speed (od 99 zł)

Head PCT Speed to rakieta tenisowa zapewniająca zadowalającą moc i kontrolę uderzeń. Waży 295 g, a powierzchnia główki wynosi 105 cali kw. (680 cm2). Rakieta wykonana z użyciem tytanowych nano-włókien. Doskonały stosunek ceny do jakości. Może służyć jako pierwszy oręż w tenisowych zmaganiach. Rakietę można kupić TUTAJ.

8 bardziej zaawansowanych technolgicznie rakiet polecanych dla początkujących i rekreacyjnych graczy (od 210 zł w zwyż)

Prince TeXtreme 100L Tour (od 499 zł – 799 zł)

Prince TeXtreme 100L Tour to doskonała rakieta z wyższej półki dla Pań, bądź Panów, którzy nie uprawiają sportu. Dzięki jej niewielkiej wadze (265 g) i główce o powierzchni 100 cali kw. (645 cm2), stanowi dobry wybór dla osób początkujących, bądź grających sporadycznie w tenisa. Zaprojektowana z wykorzystaniem technologii Textreme, co zapewnia jej większą stabilność i kontrolę. Rakieta sprzyja dynamicznej i rotacyjnej grze. Instnieje możliwość integracji z systemem Smart Tennis Sensor, który daje możliwość analizy gry. Rakietę można kupić TUTAJ.

Wilson Blade 104 (od 449 zł)

Wilson Blade 104 w kolorze różowym to doskonały wybór dla Pań. Rakieta waży 289 g, powierzchnia główki 104 cale kw. zapewnia spore pole potencjalnego trafienia, ważne z perspektywy początkującego. Rakieta zapewnia wiekszą elastycznością ramy, co się przekłada na lepsze czucie i kontrolę. Technologicznie zaawansowana, dzięki użyciu mieszanki grafitu i bazaltu, co wpływa na lepszy kontakt z piłką. Dzięki technologii Amplifeel rakieta bardzo dobrze filtruje drgania i zwiększa czucie każdego uderzenia. Wspomaga Smart Tennis Sensor – system analizy gry. Jest to rakieta nieco dłuższa – 27,5 cala. Układ strun 18×19 Wybór Sereny Williams. Rakietę można kupić TUTAJ. Rakieta dostępna również w wariancie czarno-zielonym – KLIK.

Prince Warrior 107 (od 479 zł)

Prince Warrior 107 to doskonały wybór dla osób, które są zdeterminowane zostać na dłużej z tenisem. Bardzo stabilna rakieta, dzięki użyciu materiału jakim jest grafit, waga 300 g. Dzięki balansowi na rączkę oraz powiększonej główce (107 cali kw.) rakieta dostarcza doskonałej manewrowalności, klasycznego czucia i łatwości trafiania w piłkę. Dobrze nadaje się do gry przy siatce oraz z linii końcowej. Układ strun 16×19 pozwala na łatwe generowanie rotacji. Rakietę można kupić TUTAJ.

Babolat Pure Drive Team (od 499 zł)

Babolat Pure Drive Team to lżejsza wersja klasycznego Pure Drive. Rakieta waży 285 g, co korzystnie wpływa na jej manewrowalność, natomiast główka o powierzchni 100 cali kw. daje całkiem spory sweet spot. Wielkość główi stanowi kompromis dający przy okazji większą kontrolę. Rakieta przeznaczona dla osób chcących grać regularnie w tenisa.  Wspiera agresywny styl gry zza linii końcowej. Technologia FSI dostarcza większej mocy oraz kontroli nad piłką. Dobrze tłumi drgania. Rakietę można kupić TUTAJ.

Head Graphene XT Instinct Rev Pro (od 449 zł)

Head Graphene XT Instinct Rev Pro to nowoczesna i bardzo lekka rakieta przeznaczona dla początkujących i śrendio-zaawansowanych graczy. Waży zaledwie 255 g, co czyni ją dobrym wyborem dla kobiet. Główka rakiety to 100 cali kw. Zastosowanie technologii GRAPHENE XT zapewnia odczucie większej mocy, lepszą dytrybucję masy rakiety oraz wzmocnienie jej “serca” o 30%.  Rakieta zapewnia doskonałą manewrowalność z zachowaniem ponadprzeciętnej mocy. Nowoczesny design. Rakietę można kupić TUTAJ.

Yonex Ezone Dr Feel (od 379 zł)

Yonex Ezone Dr Feel to ciekawa propozycja dla początkujących pasjonatów tenisa. Waga 255 g oraz powierzchnia główki 102 cale kw. dają bardzo dobry stosunek zapewniający doskonałą manewrowalność i spory sweet spot. Rakieta zapewnia dobrą elastyczność, odporność i dynamikę, dzięki zastosowaniu włókien węglowych do jej produkcji. Doskonałe narzędzie dla początkujących ze względu naizometryczną główkę rakiety, która wybacza błędy i niecentryczne uderzenia. Pozwala zbudować regularność uderzeń ze wszystkich obszarów kortu. Dobry wybór dla dorastających juniorów, kobiet oraz osób szukających manewrowalnej ramy. Rakietę można kupić TUTAJ.

Wilson Burn 100 S (od 399 zł)

Wilson Burn 100 S to już nie zabawka. Rakieta waży 303 g, a powierzchnia jej główki wynosi 100 cali kw. Dodatkowo wyważona jest delikatnie na głowę co może sprawiać kłopoty w opanowaniu jej mniej wysportowanym osobom. Niemniej jednak, dla ludzi którzy trzymają formę i uprawiają różne sporty, może to być lepsza alternatywa niż lżejsze rakiety, które w ich rękach mogą wydawać się “dzikie”, czy nawet za szybkie. Rakieta zapewnia bardzo dobrą dynamikę i niesamowitą możliwość podkręcania piłek. Dobry wybór na długie batalie z końcowej linii. Pallarel Dirlling zapewnia zmniejszenie tarcia między naciągiem a ramą rakiety w miejscach najbardziej obciążonych przy uderzeniach. Rączka przystosowana do lepszej gry dwuręcznym bekhendem. Rakietę można kupić TUTAJ.

Babolat Pure Drive Play (od 779 zł)

Babolat Pure Drive Play to zaawansowana technologicznie rakieta wyposażona w specjalne czujniki, pozwalające na analizę uderzeń i poprawę ich jakości. Waży 300 g, jej główka ma powierzchnię 100 cali kw. Rakieta umożliwia uzyskanie informacji o ilości wykonanych uderzeń (forhend, bekhend, serwis, smecz, topspin, slajs), czasie spędzonym na korcie, pomiar rotacji (w skali 1-5), miejscu trafienia piłek na strunach rakiety oraz daje możliwość porównania wyników z innymi graczami oraz profesjonalistami za sprawą aplikacji dostępnej na smartfony i tablety. Świetna rakieta dla osób chcących na bieżąco monitorować swoje postępy, zapisywać rezultaty i śledzić aktywność na korcie. Rakietę można kupić TUTAJ.

Koniecznie odwiedź nasze kanały społecznościowe:

Add Comment

 

Najnowsze filmy:


Subskrybuj kanał, aby nie przegapić najnowszych odcinków