Święty Graal serwisu – pronacja. Czym jest i jak ją trenować?

Pronacja – czym jest i jak ją trenować?

Wokół pronacji istnieje dość spore zamieszanie. Mało który gracz rekreacyjny wie o jej istnieniu, zaś każdy profesjonalista posiadający mocny serwis doskonale zdaje sobie sprawę z korzyści jakie daje i stosuje ją z powodzeniem. O pronacji niewiele się mówi, ponieważ patrząc gołym okiem na serwis jest praktycznie niedostrzegalna. Analiza slow motion pozwoliła jednak lepiej zbadać to zjawisko.

Czym jest pronacja?

Pronacją w tenisie będziemy nazywać „rotację” nadgarstka w ostatniej fazie serwisu na moment przed samym kontaktem z piłką i na ułamek sekundy po nim. Nazwałem to „rotacją nadgarstka” tylko dlatego, że cały ten ruch jedynie sprawia takie wrażenie. W istocie jednak, nadgarstek nie ma możliwości obracania się.

Jeśli mi nie wierzysz, to sprawdź sam. Zakres ruchomości nadgarstka sprowadza się do możliwości jego ruchu w górę oraz w dół, a także w lewo i w prawo. Okazuje się, że pronacja jest „wychodzi” z przedramienia (kości promieniowej i łokciowej). W serwisie liczy się jeszcze rotacja kości ramiennej zachodzącej w stawie o tej samej nazwie. Być może wydaje ci się to dość skomplikowane, lecz wcale takie nie jest.

Najprościej ruch zwany pronacją można wytłumaczyć w następujący sposób: wyobraź sobie, że trzymasz w dłoni smartfona. Oglądasz śmieszne obrazki i chichoczesz się pod nosem. Nagle, stojący naprzeciwko Ciebie kolega, widząc co się dzieje, pyta: „z czego tak się śmiejesz?”

Chcąc pokazać mu śmieszny obrazek obracasz telefon w jego stronę i pokazujesz mu ekran. To co właśnie zrobiłeś, to była pronacja. Innym obrazowym sposobem na jej zrozumienie, jest sytuacja w której patrzysz na wewnętrzną część swojej dłoni (załóżmy, że się zadrapałeś) i pokazujesz to samo wnętrze dłoni osobie stojącej przed Tobą. Nic prostszego.

Zobaczmy, jak wygląda profesjonalny serwis z użyciem pronacji w wykonaniu Rogera Federera.

 

Jak widać, zaraz po kontakcie rakiety z piłką rakieta wciąż się obraca, aż do momentu kiedy jej struny będą wskazywały na boczne ogrodzenie (w powyższym wypadku na nas). Niektórzy, bardziej rozciągnięci gracze są w stanie poprowadzić główkę rakiety jeszcze dalej.

No dobrze, wiesz już czym jest pronacja i że stosują ją najlepsi tenisiści… Ci, którzy potrafią doskonale serwować. Daleko szukać nie trzeba, zobaczmy jak serwuje Jerzy Janowicz. Błyskawiczna pronacja pozwala mu osiągać niebotyczne prędkości.

Warto również rzucić okiem na serwis jednego z najlepiej podających graczy wszechczasów – Andy Roddick’a:

 

Co daje serwującemu pronacja?

Pronacja jest dopełnieniem skomplikowanego łańcucha  kinematycznego serwisu. Jest wisienką na torcie, nadająca mu finalny kształt i smak. Przede wszystkim jest to dodatkowy zastrzyk energii, który przetransferowany na piłkę, zwiększy szybkość serwisu, jego moc i ewentualnie pomoże w nadaniu piłce większej rotacji.

Fakt jest następujący: pronację można stosować w każdym rodzaju serwisu: płaski, slajs, kick, topspin. Niektórzy twierdzą, że pronacja występuje tylko podczas serwisu mocno rotowanego. Polecam przeanalizować najszybsze serwisy w zwolnionym tempie.

Fakt numer 2: wszystkie rodzaje serwisu wyżej wymienione, możliwe są do wykonania bez użycia wspomnianej pronacji, stanie się to jednak kosztem jego szybkości.

Jak trenować pronację?

W mojej ocenie pronacja jest naturalnym efektem dobrze wykonanego serwisu. Aby ją osiągnąć trzeba przede wszystkim używać chwytu, który na to pozwala. Takimi chwytami będą: kontynentalny, wschodni bekhendowy (jak odnaleźć chwyty – TUTAJ).

Próba użycia pronacji serwując chwytem pół-zachodnim lub „na patelnię”, może zakończyć się poważną kontuzją. Dzieje się tak, ponieważ w ostatniej fazie serwisu oprócz samej pronacji, występuje też ruch nadgarstka, który przy zastosowaniu tych chwytów będzie mocno ograniczony.

Do osiągniecia pronacji potrzebny będzie „luz” w trakcie serwisu. Możesz spróbować zaserwować kilka razy w rozluźnionej pozycji (niczym marionetka) i porównać rezultaty. Często będzie okazywać się, że z „luźnej” pozycji jesteś w stanie zaserwować tak samo lub nawet mocniej niż że swojej zwykłej pozycji.

Jedno z ćwiczeń pokazujących jak wykorzystać pronację pokazałem w swoim poradniku na temat serwisu – dostępny TUTAJ. Jakie są twoje doświadczenia z pronacją? Czy kiedykolwiek wcześniej słyszałeś coś na jej temat?

Koniecznie odwiedź nasze kanały społecznościowe:

Add Comment

 

Najnowsze filmy:


Subskrybuj kanał, aby nie przegapić najnowszych odcinków